"Zbankrutowani politycy" na uroczystościach zorganizowanych przez Viktora Orbana. "Izolacja stała się oczywista"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To dowód na wyraźną izolację Viktora Orbana - taka opinia dominuje po ostatniej inicjatywie premiera Węgier. Zaprosił on zagranicznych polityków na obchody najważniejszego węgierskiego święta narodowego. I kto się zjawił? Jak mówią komentatorzy - zjawili się głownie politycy "zbankrutowani" i "nieznani". Zwraca się też uwagę na ostentacyjne unikanie Węgier przez choćby Polskę.

W niedzielę 20 sierpnia, w dniu patrona Węgier świętego Stefana, Viktor Orban zaprosił do Budapesztu - jak to określił - bliskich przyjaciół. Stawili się między innymi prezydent Azerbejdżanu, byli premierzy Austrii i Czech, emir Kataru, przywódca jeden z rosyjskich republik - Tatarastanu oraz prezydenci Kirgistanu i Serbii. Większość z tych polityków jest w Europie i na samych Węgrzech w ogóle nieznana i dlatego pojawiły się komentarze, że tacy goście to dowód na dyplomatyczną klęskę. "Izolacja stała się oczywista: Orban spotkał się ze zbankrutowanymi politykami, takimi jak byli premierzy Czech i Słowenii, podczas gdy obecni przywódcy UE, w tym liderzy krajów V4 – zwłaszcza Polacy – ostentacyjnie unikali Węgier" - napisał w węgierskim dzienniku "Népszava" Lóránt Győri, analityk w Political Capital.

Trzeba jednak przyznać, że Viktor Orban odniósł także pewien sukces - w weekend bezapelacyjnie najważniejszym gościem w Budapeszcie był Recep Erdogan. Obu polityków mają łączyć bliskie relacje. Węgry i Turcja trzymały wspólny front opierając się ostatniemu rozszerzeniu NATO i to jedyne kraje, które wciąż nie ratyfikowały akcesji Szwecji do Sojuszu.

Orban publicznie poparł Erdogana przed majowymi wyborami prezydenckimi, a teraz węgierski koncern energetyczny MVM podpisał umowę z tureckim BOTAS-em na dostawy gazu ziemnego. Po raz pierwszy Turcja wyśle surowiec do kraju, z którym nie sąsiaduje. - To jest rzeczywiście jakiś sojusz, który jeszcze coś może Orbanowi pomóc. Natomiast oczywiście jest to jeden kraj. Duży, poważny, ale też pogrążony w ogromnym kryzysie. Erdogan co prawda wygrał wybory, ale nie zmienia to przyczyn tego kryzysu, który tam jest. Olbrzymiej inflacji, kryzysu gospodarczego. Więc jest to bardzo słaby partner - mówi profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brak partnerów?

Być może Orban wyciąga rękę gotową do współpracy na południe i na wschód, bo trudno mu znaleźć chętnych do rozmów na zachodzie, w Europie. Po tym, jak wobec Węgier uruchomiona została procedura według artykułu siódmego, w Brukseli pojawiły się - na razie pojedyncze - głosy, że z tego powodu Budapeszt nie powinien sprawować prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Czy powinniśmy pozwolić na to, żeby przez sześć miesięcy węgierski rząd nadawał w Unii kierunek, skoro sam otwarcie przyznaje, że nie szanuje tego, kim jesteśmy i jakie wartości wyznajemy? Parlament Europejski prosi jedynie o rozpoczęcie dyskusji na ten temat - mówiła 31 maja Gwendoline Delbos-Corfield, Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie.

Dla Viktora Orbana poważniejszym problemem niż konflikt z Brukselą jest stan gospodarki. Węgry od roku są recesji, mają najwyższą w Unii Europejskiej inflację. Co prawda - od stycznia wyraźnie spadła, ale i tak wynosi aż 17 i pół procent. - Orban przed wyborami zamroził ceny na Węgrzech. Po wyborach musiał je odmrozić. Minister finansów węgierski przyszedł (i powiedział - przyp. red) "panie premierze, nie ma pieniędzy, nie chcą kupować obligacji". Odmrozili. I co? Inflacja po wyborach 25 procent - tłumaczy profesor Sławomir Dudek.

Za inflację większość Węgrów nie obwinia jednak swojego rządu. Jako przyczynę wysokich cen wskazują czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim wojnę w Ukrainie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS