Sztuczna inteligencja pomaga odczytywać myśli pacjentów. "Sprawdzamy, jakie są możliwości wykorzystania tych metod na ogóle populacji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVn24 BiS

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie odczytać to, co dzieje się w umyśle człowieka? Naukowcy z Singapuru twierdzą, że ich technologia jest w stanie to zrobić. Pod warunkiem, że ma odczytać myśli konkretnego człowieka. To rozwiązanie ma być rewolucją choćby dla pacjentów, którzy nie są w stanie mówić. 

Do tego, żeby z wyjątkową dokładnością przeszukiwać cudze myśli, jeszcze nam daleko, ale w ostatnich miesiącach naukowcy zrobili ważny krok naprzód. Badania prowadzone w Singapurze są nieinwazyjne i bezbolesne. Tylko po prostu bardzo długo trwają, więc pacjentowi może się zacząć nudzić. Muszą się oni przygotować na długie leżenie w rezonansie magnetycznym. - Mnie samego ciekawi to, co dzieje się w moim mózgu. Jak wyglądają moje myśli. Dlatego się zgłosiłem - wyjaśnia Li Ruilin, uczestnik badań.

Sztuczna inteligencja. Technologia rozpoznawania twarzy
Sztuczna inteligencja. Technologia rozpoznawania twarzyReuters Archive

Przebieg badania

Podczas badania mózgu pacjentowi pokazywane są różne obrazy - przedmioty codziennego użytku, zwierzęta, żywność, sytuacje społeczne. Kilka tysięcy zdjęć i rysunków. W czasie tej prezentacji naukowcy rejestrują reakcje mózgu na te bodźce - obserwują, które obszary się uaktywniły, a które pozostały bierne oraz jakie emocje wzbudził dany obraz. Kolejny etap to analiza danych i tworzenie indywidualnego modelu aktywności mózgu konkretnego pacjenta. - Po tym, jak zgromadzimy wystarczająco dużo danych, będziemy mogli stworzyć model reakcji twojego mózgu. Sztuczna inteligencja - w ten sam sposób, w jaki ChatGPT rozumie ludzką mowę - nauczy się tłumaczyć aktywność twojego mózgu na obrazy - wyjaśnia Jiaxin Qing z Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu, kierownik badania.

Po opracowaniu modelu na podstawie skanów mózgu sztuczna inteligencja potrafi wywnioskować, jakie obrazy przedstawiono pacjentowi, który wcześniej spędził wiele godzin w rezonansie, a sposób funkcjonowania jego mózgu został szczegółowo poznany. Na razie o czytaniu w myślach przypadkowej osobie nie ma mowy. - Sprawdzamy, jakie są możliwości wykorzystania tych metod na ogóle populacji. Obecnie jednak dostępne możliwości gromadzenia i przetwarzania danych, a także ogromna różnorodność ludzkich doświadczeń i różnice w anatomii i funkcjonowaniu mózgu, sprawiają, że to bardzo trudne. Potrzebujemy jeszcze 5-10 lat - szacuje profesor Juan Helen Zou z National University of Singapore.

Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"
Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"Jacek Tacik/Fakty TVN

Potrzeba rozwiązań

Podobne badania prowadzone są w wielu ośrodkach na całym świecie. Stosowane są różne bodźce, bo uczestnicy nie tylko oglądają obrazy, ale też filmy, słuchają muzyki lub podcastów. Efekty tych eksperymentów mogą mieć ogromne znaczenie dla pacjentów po wypadkach, unieruchomionych czy sparaliżowanych, którzy nie mają władzy nad własnym ciałem. Sztuczna inteligencja mogłaby się nauczyć odczytywać ich potrzeby, mogłaby, zgodnie z ich wolą na przykład poruszać protezą. W przyszłości, interpretując aktywność mózgu w czasie snu, sztuczna inteligencja mogłaby też odtwarzać sny. Ale najpierw pacjent musi udostępnić naukowcom swoje myśli i emocje.

- Zapewnienie prywatności jest dla nas bardzo ważne. Ludzie mogą się obawiać, w jaki sposób zebrane informacje będą gromadzone czy wykorzystywane. Dlatego stosujemy się do bardzo rygorystycznych wytycznych wynikających z etyki prowadzenia badań naukowych i z prawa - zapewnia Juan Helen Zhou.

Ogólnoświatowych regulacji dotyczących konkretnie sztucznej inteligencji jeszcze nie ma, dlatego jesienią w Wielkiej Brytanii ma się odbyć pierwsza wielka konferencja dotycząca etyki i bezpieczeństwa prowadzenia badań. - Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, który może zrewolucjonizować nasze życie. Niesie wielkie możliwości, ale też poważne ryzyko. Celem szczytu będzie zgromadzenie państw i firm zajmujących się sztuczną inteligencją w jednym miejscu i wypracowanie choćby ramowego porozumienia. Potrzebujemy przestrzeni do wymiany doświadczeń i poglądów, żeby ograniczyć ryzyko i zmaksymalizować korzyści - zapowiada Matt Clifford, ekspert do spraw nowych technologii, współorganizator konferencji.

Organizatorzy konferencji tłumaczą, że sztuczna inteligencja bezpowrotnie zmieni nasze życie. Wymiana doświadczeń i poglądów, ustanowienie formalnych ram współpracy ma ograniczyć ryzyko i zmaksymalizować korzyści.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVn24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Bądźmy racjonalni w tej kwestii. Jeśli jest tak jasne stanowisko prezydenta, to też trzeba to brać pod uwagę - mówił w "Faktach po Faktach" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do losów przygotowanego projektu ustawy o likwidacji CBA, którym do tej pory nie zajął się parlament. Zdaniem Siemoniaka przewidziane w projekcie zlikwidowanie służby od stycznia 2025 roku "jest nierealne", bo "prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie powiedział, że projekt zawetuje".

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Źródło:
TVN24

Dorota Brejza, adwokatka, która zeznawała w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "nigdy nie pogodziła się i nie pogodzi się" z tym, że jej rodzina padła ofiarą "masywnej inwigilacji". - Dzisiaj jak powietrza potrzebujemy prawdy o Pegasusie - dodała.

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Źródło:
TVN24

Trwa wielki strajk pracowników amerykańskich portów. Uczestniczy w nim niemal 50 tysięcy osób, a jego skutki mogą dotknąć nie tylko amerykańską gospodarkę, ale i cały świat. Dokerzy protestują, bo boją się automatyzacji i likwidacji miejsc pracy. Chcą dużych podwyżek, a ponieważ na razie niełatwo ich zastąpić - mają mocną kartę przetargową.

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Singapur uznawany jest za jeden z krajów o najsurowszym kodeksie karnym, ale też o najniższym poziomie korupcji. Nie dziwi więc, że dla tamtejszego społeczeństwa szokiem był proces byłego ministra transportu, oskarżonego o przyjmowanie korzyści majątkowych. Właśnie skazano go za to na rok więzienia. To nawet więcej, niż chciał prokurator.

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS