Sztuczna inteligencja pomaga odczytywać myśli pacjentów. "Sprawdzamy, jakie są możliwości wykorzystania tych metod na ogóle populacji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVn24 BiS

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie odczytać to, co dzieje się w umyśle człowieka? Naukowcy z Singapuru twierdzą, że ich technologia jest w stanie to zrobić. Pod warunkiem, że ma odczytać myśli konkretnego człowieka. To rozwiązanie ma być rewolucją choćby dla pacjentów, którzy nie są w stanie mówić. 

Do tego, żeby z wyjątkową dokładnością przeszukiwać cudze myśli, jeszcze nam daleko, ale w ostatnich miesiącach naukowcy zrobili ważny krok naprzód. Badania prowadzone w Singapurze są nieinwazyjne i bezbolesne. Tylko po prostu bardzo długo trwają, więc pacjentowi może się zacząć nudzić. Muszą się oni przygotować na długie leżenie w rezonansie magnetycznym. - Mnie samego ciekawi to, co dzieje się w moim mózgu. Jak wyglądają moje myśli. Dlatego się zgłosiłem - wyjaśnia Li Ruilin, uczestnik badań.

Sztuczna inteligencja. Technologia rozpoznawania twarzy
Sztuczna inteligencja. Technologia rozpoznawania twarzyReuters Archive

Przebieg badania

Podczas badania mózgu pacjentowi pokazywane są różne obrazy - przedmioty codziennego użytku, zwierzęta, żywność, sytuacje społeczne. Kilka tysięcy zdjęć i rysunków. W czasie tej prezentacji naukowcy rejestrują reakcje mózgu na te bodźce - obserwują, które obszary się uaktywniły, a które pozostały bierne oraz jakie emocje wzbudził dany obraz. Kolejny etap to analiza danych i tworzenie indywidualnego modelu aktywności mózgu konkretnego pacjenta. - Po tym, jak zgromadzimy wystarczająco dużo danych, będziemy mogli stworzyć model reakcji twojego mózgu. Sztuczna inteligencja - w ten sam sposób, w jaki ChatGPT rozumie ludzką mowę - nauczy się tłumaczyć aktywność twojego mózgu na obrazy - wyjaśnia Jiaxin Qing z Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu, kierownik badania.

Po opracowaniu modelu na podstawie skanów mózgu sztuczna inteligencja potrafi wywnioskować, jakie obrazy przedstawiono pacjentowi, który wcześniej spędził wiele godzin w rezonansie, a sposób funkcjonowania jego mózgu został szczegółowo poznany. Na razie o czytaniu w myślach przypadkowej osobie nie ma mowy. - Sprawdzamy, jakie są możliwości wykorzystania tych metod na ogóle populacji. Obecnie jednak dostępne możliwości gromadzenia i przetwarzania danych, a także ogromna różnorodność ludzkich doświadczeń i różnice w anatomii i funkcjonowaniu mózgu, sprawiają, że to bardzo trudne. Potrzebujemy jeszcze 5-10 lat - szacuje profesor Juan Helen Zou z National University of Singapore.

Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"
Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"Jacek Tacik/Fakty TVN

Potrzeba rozwiązań

Podobne badania prowadzone są w wielu ośrodkach na całym świecie. Stosowane są różne bodźce, bo uczestnicy nie tylko oglądają obrazy, ale też filmy, słuchają muzyki lub podcastów. Efekty tych eksperymentów mogą mieć ogromne znaczenie dla pacjentów po wypadkach, unieruchomionych czy sparaliżowanych, którzy nie mają władzy nad własnym ciałem. Sztuczna inteligencja mogłaby się nauczyć odczytywać ich potrzeby, mogłaby, zgodnie z ich wolą na przykład poruszać protezą. W przyszłości, interpretując aktywność mózgu w czasie snu, sztuczna inteligencja mogłaby też odtwarzać sny. Ale najpierw pacjent musi udostępnić naukowcom swoje myśli i emocje.

- Zapewnienie prywatności jest dla nas bardzo ważne. Ludzie mogą się obawiać, w jaki sposób zebrane informacje będą gromadzone czy wykorzystywane. Dlatego stosujemy się do bardzo rygorystycznych wytycznych wynikających z etyki prowadzenia badań naukowych i z prawa - zapewnia Juan Helen Zhou.

Ogólnoświatowych regulacji dotyczących konkretnie sztucznej inteligencji jeszcze nie ma, dlatego jesienią w Wielkiej Brytanii ma się odbyć pierwsza wielka konferencja dotycząca etyki i bezpieczeństwa prowadzenia badań. - Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, który może zrewolucjonizować nasze życie. Niesie wielkie możliwości, ale też poważne ryzyko. Celem szczytu będzie zgromadzenie państw i firm zajmujących się sztuczną inteligencją w jednym miejscu i wypracowanie choćby ramowego porozumienia. Potrzebujemy przestrzeni do wymiany doświadczeń i poglądów, żeby ograniczyć ryzyko i zmaksymalizować korzyści - zapowiada Matt Clifford, ekspert do spraw nowych technologii, współorganizator konferencji.

Organizatorzy konferencji tłumaczą, że sztuczna inteligencja bezpowrotnie zmieni nasze życie. Wymiana doświadczeń i poglądów, ustanowienie formalnych ram współpracy ma ograniczyć ryzyko i zmaksymalizować korzyści.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVn24 BiS

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS