Od przedsiębiorcy do właściciela prywatnej armii. Tak przebiegała "kariera" Prigożyna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prigożyn był przyjacielem Putina, bo tylko tak w Rosji można stać się potężnym. Kucharz Putina stworzył armię najemników, bezwzględne ramię wykonawcze Kremla. Zdradził prezydenta Rosji, gdy ruszył ze swoimi żołnierzami na Moskwę.

Jewgienij Prigożyn i Władimir Putin poznali się w Petersburgu, gdzie Prigożyn prowadził ekskluzywne lokale, które Putin chętnie odwiedzał. Ta znajomość przerodziła w się w strategiczną współpracę, a Prigożyn z przedsiębiorcy stał się szefem prywatnej armii - na usługach głównie Putina. W 2014 roku współtworzył Grupę Wagnera, składającą się z byłych żołnierzy, ale też z kryminalistów. Prywatną organizację bojową, powiązaną z rosyjską armią. Putin posyłał ich tam, gdzie oficjalnie nie mógł albo nie chciał się angażować.

Po raz pierwszy wagnerowcy pod wodzą Prigożyna dali o sobie znać podczas wojny w Donbasie, gdzie wspierali prorosyjskich separatystów. Angażowali się też w innych częściach świata - na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Nie tylko militarnie. - Zapewne na polecenie Moskwy stworzył ogromną fabrykę trolli pod Petersburgiem, liczącą półtora tysiąca osób, potem się rozrastającą, gdzie były znakomite zarobki i ta fabryka trolli miała niebywały wpływ na wybory w Stanach Zjednoczonych - mówi Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji.

Rosyjskie media donoszą, że Jewgienij Prigożyn nie żyje. Wcześniej rzucił wyzwanie Kremlowi
Rosyjskie media donoszą, że Jewgienij Prigożyn nie żyje. Wcześniej rzucił wyzwanie KremlowiAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Wyjątkowa brutalność

Grupa Wagnera słynie z brutalności. Stany Zjednoczone uznały ją za organizację terrorystyczną i objęły sankcjami. - Słyszymy powtarzające się głosy, że Grupa Wagnera zagraża stabilności. Podważa działania legalnych rządów, okrada kraje z naturalnych zasobów, gwałci prawa człowieka. Wciąż docierają do nas podobne doniesienia - mówił Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Gdy w lutym 2022 roku Rosji rozpoczęła pełnowymiarową wojnę w Ukrainie, Prigożyn także się do inwazji przyłączył. Publikował nagrania z frontu i rekrutował młodych Rosjan - w tym skazańców. - Zapisujcie się do Grupy Wagnera. Jeszcze wczoraj byliście zwykłymi chłopakami, a dzisiaj bronicie swojego kraju. Bronicie sprawiedliwości. Trzecia wojna światowa się zbliża - apelował Prigożyn.

Walki w Ukrainie

Wagnerowcy brali udział w wielomiesięcznych walkach o Bachmut. Ale w maju, gdy zaczęło brakować amunicji, Prigożyn ogłosił, że wycofuje się z pola walki. Narzekał na brak wsparcia ze strony Moskwy i błędy taktyczne. Był skonfliktowany z rosyjską generalicją - w tym przede wszystkim z ministrem obrony Siergiejem Szojgu. - Mamy o 70 procent za mało amunicji. Szojgu, Gierasimow, gdzie jest do c*****y amunicja? Jeśli dostarczycie nam normalne ilości amunicji, to będziemy mieli pięć razy mniej zabitych. To wszystko ochotnicy. Umierają tutaj, żebyście mogli sobie brykać w swoich gabinetach - alarmował Prigożyn. - Współpraca na linii generałowie armii a Prigożyn jest absolutnie niemożliwa, oni go nienawidzą i będą dążyć do jego likwidacji - mówił w czerwcu Michaił Kasjanow, były premier Rosji.

Kurczab-Redlich: Putin zdał sobie dość prędko sprawę, że cała akcja Prigożyna nie była skierowana przeciwko niemu
Kurczab-Redlich: Putin zdał sobie dość prędko sprawę, że cała akcja Prigożyna nie była skierowana przeciwko niemuTVN24

Marsz na Moskwę

W nocy z 23 na 24 czerwca wagnerowcy przejęli kontrolę nad Rostowem nad Donem. Prigożyn zażądał dymisji Szojgu i zapowiedział marsz na Moskwę. - Nie pozwolimy na powtórkę z wojny domowej. Będziemy bronić naszych ludzi i naszego państwa przed każdym zagrożeniem. W tym również przed zdradą. To, z czym mamy teraz do czynienia, to zdrada. Doprowadziły do niej chore ambicje i osobiste interesy - 24 czerwca zaznaczył Putin. Jednak wieczorem Prigożyn się wycofał i zawrócił. Wyjechał na Białoruś, a konflikt przycichł. Zdaniem analityków po buncie Kreml potrzebował tych dwóch miesięcy, żeby ocenić motywy działań Prigożyna, oszacować jego poparcie wśród najemników i przejąć kontrolę nad Grupą Wagnera.

Bunt Grupy Wagnera godzina po godzinie. Tak Prigożyn rzucił wyzwanie Putinowi. Ostatecznie złożył broń

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS