Wartość rubla drastycznie spada. "Cała zagranica się z nas teraz śmieje"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rubel tonie. W stosunku do dolara rosyjska waluta tylko w tym roku straciła 40 procent swojej wartości. Rubel tak słaby nie był od marca 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła swoją napaść na Ukrainę na pełną skalę. Moskwa stara się ratować sytuację, ale nawet najzagorzalsi propagandyści głośno mówią, że sytuacja jest fatalna.

Władimir Sołowjow to czołowy rosyjski propagandysta i człowiek Putina. Wolno mu powiedzieć więcej niż przeciętnemu Rosjaninowi. Jeśli on publicznie traci nerwy, to znaczy, że w Rosji dzieje się źle. - Cała zagranica się z nas teraz śmieje! Z tego, że jedną z najsłabszych walut jest teraz rubel - alarmuje Władimir Sołowjow. Sołowjow wścieka się, bo rosyjska waluta przekroczyła psychologiczną barierę - 100 rubli za dolara. Do wyobraźni Rosjan przemawia to, że za jednego rubla można dostać teraz nie więcej niż jednego amerykańskiego centa. Rubel jest na rynkach przyrównywany jedynie do tureckiej liry i argentyńskiego peso, czyli szoruje po dnie.

Dla przeciętnego Rosjanina oznacza to, że idą jeszcze cięższe czasy. - Kurs dolara jest bezpośrednio powiązany z cenami żywności. Więc jeśli pójdziemy do dowolnego sklepu, od razu zobaczymy, że wzrost cen żywności przekracza jakiekolwiek oficjalnie podawane wskaźniki - mówi Kamil, mieszkaniec Moskwy i kontroler finansowy.

Rubel nie był tak słaby od marca 2022 roku, czyli pierwszych tygodni tuż po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wtedy Kreml próbował ratować swoją walutę, każąc płacić światu za swoje surowce w rublach. Potem stopniowo zaczęły działać zachodnie sankcje - między innymi odcięcie rosyjskich instytucji finansowych od globalnego systemu rozliczeń SWIFT. - Biorąc pod uwagę też praktykę dotychczasową, Rosjanie są w stanie zaciskać bardzo mocno pasa. Już to widać wyraźnie we wskaźnikach gospodarczych. Rosjanie zaczynają zaciągać coraz to nowe kredyty, próbując spłacać stare kredyty. Również zaczynają mniej oszczędzać albo przestają oszczędzać pieniądze i płace realne zaczynają spadać - mówi Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Chciałabym, żeby kurs rubla był stały, tak jak w czasach Związku Radzieckiego, ale tak nie jest. Jakoś jednak przetrwamy. Jakoś to będzie - uważa Walentina, mieszkanka Moskwy.

Nocne ataki Rosjan na Ukrainę. Relacja Ołeha Biłeckiego
Nocne ataki Rosjan na Ukrainę. Relacja Ołeha Biłeckiego

Szukanie kozła ofiarnego

Próbując ratować tonącą walutę, Centralny Bank Federacji Rosyjskiej drastycznie podniósł stopy procentowe z ośmiu i pół do dwunastu procent, ale nie uspokoiło to sytuacji. - Możemy zaobserwować irracjonalne zachowania podmiotów gospodarczych. Zarówno eksporterów, jak i importerów, gospodarstw domowych, firm. Mogą teraz spieszyć się, by wziąć na przykład kredyt, gdy wydaje im się, że jest jeszcze tani. To może skończyć się recesją już na przykład w październiku - ostrzega Jewgienij Nadorszyn, główny ekonomista "PF Capital".

Kreml zaczyna szukać kozła ofiarnego, bo przecież winny nie może być Putin i jego wojna. Odpowiedź daje Władimir Sołowjow. - To dzięki genialnej polityce naszego banku centralnego, który gardzi ludźmi pytającymi, o co chodzi - mówi Sołowjow.

Rosyjska propaganda przemilcza to, że słaby rubel jest korzystny dla władz, bo pozwala zmniejszyć deficyt budżetowy, dzięki czemu można wydawać więcej na armię. Spadek wartości rosyjskiej waluty o 1 rubla względem dolara zwiększa wpływy do budżetu państwa o około 1,5 miliarda dolarów, które można przeznaczyć na dodatkowe zbrojenia.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS