Wartość rubla drastycznie spada. "Cała zagranica się z nas teraz śmieje"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rubel tonie. W stosunku do dolara rosyjska waluta tylko w tym roku straciła 40 procent swojej wartości. Rubel tak słaby nie był od marca 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła swoją napaść na Ukrainę na pełną skalę. Moskwa stara się ratować sytuację, ale nawet najzagorzalsi propagandyści głośno mówią, że sytuacja jest fatalna.

Władimir Sołowjow to czołowy rosyjski propagandysta i człowiek Putina. Wolno mu powiedzieć więcej niż przeciętnemu Rosjaninowi. Jeśli on publicznie traci nerwy, to znaczy, że w Rosji dzieje się źle. - Cała zagranica się z nas teraz śmieje! Z tego, że jedną z najsłabszych walut jest teraz rubel - alarmuje Władimir Sołowjow. Sołowjow wścieka się, bo rosyjska waluta przekroczyła psychologiczną barierę - 100 rubli za dolara. Do wyobraźni Rosjan przemawia to, że za jednego rubla można dostać teraz nie więcej niż jednego amerykańskiego centa. Rubel jest na rynkach przyrównywany jedynie do tureckiej liry i argentyńskiego peso, czyli szoruje po dnie.

Dla przeciętnego Rosjanina oznacza to, że idą jeszcze cięższe czasy. - Kurs dolara jest bezpośrednio powiązany z cenami żywności. Więc jeśli pójdziemy do dowolnego sklepu, od razu zobaczymy, że wzrost cen żywności przekracza jakiekolwiek oficjalnie podawane wskaźniki - mówi Kamil, mieszkaniec Moskwy i kontroler finansowy.

Rubel nie był tak słaby od marca 2022 roku, czyli pierwszych tygodni tuż po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wtedy Kreml próbował ratować swoją walutę, każąc płacić światu za swoje surowce w rublach. Potem stopniowo zaczęły działać zachodnie sankcje - między innymi odcięcie rosyjskich instytucji finansowych od globalnego systemu rozliczeń SWIFT. - Biorąc pod uwagę też praktykę dotychczasową, Rosjanie są w stanie zaciskać bardzo mocno pasa. Już to widać wyraźnie we wskaźnikach gospodarczych. Rosjanie zaczynają zaciągać coraz to nowe kredyty, próbując spłacać stare kredyty. Również zaczynają mniej oszczędzać albo przestają oszczędzać pieniądze i płace realne zaczynają spadać - mówi Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Chciałabym, żeby kurs rubla był stały, tak jak w czasach Związku Radzieckiego, ale tak nie jest. Jakoś jednak przetrwamy. Jakoś to będzie - uważa Walentina, mieszkanka Moskwy.

Nocne ataki Rosjan na Ukrainę. Relacja Ołeha Biłeckiego
Nocne ataki Rosjan na Ukrainę. Relacja Ołeha Biłeckiego

Szukanie kozła ofiarnego

Próbując ratować tonącą walutę, Centralny Bank Federacji Rosyjskiej drastycznie podniósł stopy procentowe z ośmiu i pół do dwunastu procent, ale nie uspokoiło to sytuacji. - Możemy zaobserwować irracjonalne zachowania podmiotów gospodarczych. Zarówno eksporterów, jak i importerów, gospodarstw domowych, firm. Mogą teraz spieszyć się, by wziąć na przykład kredyt, gdy wydaje im się, że jest jeszcze tani. To może skończyć się recesją już na przykład w październiku - ostrzega Jewgienij Nadorszyn, główny ekonomista "PF Capital".

Kreml zaczyna szukać kozła ofiarnego, bo przecież winny nie może być Putin i jego wojna. Odpowiedź daje Władimir Sołowjow. - To dzięki genialnej polityce naszego banku centralnego, który gardzi ludźmi pytającymi, o co chodzi - mówi Sołowjow.

Rosyjska propaganda przemilcza to, że słaby rubel jest korzystny dla władz, bo pozwala zmniejszyć deficyt budżetowy, dzięki czemu można wydawać więcej na armię. Spadek wartości rosyjskiej waluty o 1 rubla względem dolara zwiększa wpływy do budżetu państwa o około 1,5 miliarda dolarów, które można przeznaczyć na dodatkowe zbrojenia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS