Wartość rubla drastycznie spada. "Cała zagranica się z nas teraz śmieje"

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rubel tonie. W stosunku do dolara rosyjska waluta tylko w tym roku straciła 40 procent swojej wartości. Rubel tak słaby nie był od marca 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła swoją napaść na Ukrainę na pełną skalę. Moskwa stara się ratować sytuację, ale nawet najzagorzalsi propagandyści głośno mówią, że sytuacja jest fatalna.

Władimir Sołowjow to czołowy rosyjski propagandysta i człowiek Putina. Wolno mu powiedzieć więcej niż przeciętnemu Rosjaninowi. Jeśli on publicznie traci nerwy, to znaczy, że w Rosji dzieje się źle. - Cała zagranica się z nas teraz śmieje! Z tego, że jedną z najsłabszych walut jest teraz rubel - alarmuje Władimir Sołowjow. Sołowjow wścieka się, bo rosyjska waluta przekroczyła psychologiczną barierę - 100 rubli za dolara. Do wyobraźni Rosjan przemawia to, że za jednego rubla można dostać teraz nie więcej niż jednego amerykańskiego centa. Rubel jest na rynkach przyrównywany jedynie do tureckiej liry i argentyńskiego peso, czyli szoruje po dnie.

Dla przeciętnego Rosjanina oznacza to, że idą jeszcze cięższe czasy. - Kurs dolara jest bezpośrednio powiązany z cenami żywności. Więc jeśli pójdziemy do dowolnego sklepu, od razu zobaczymy, że wzrost cen żywności przekracza jakiekolwiek oficjalnie podawane wskaźniki - mówi Kamil, mieszkaniec Moskwy i kontroler finansowy.

Rubel nie był tak słaby od marca 2022 roku, czyli pierwszych tygodni tuż po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wtedy Kreml próbował ratować swoją walutę, każąc płacić światu za swoje surowce w rublach. Potem stopniowo zaczęły działać zachodnie sankcje - między innymi odcięcie rosyjskich instytucji finansowych od globalnego systemu rozliczeń SWIFT. - Biorąc pod uwagę też praktykę dotychczasową, Rosjanie są w stanie zaciskać bardzo mocno pasa. Już to widać wyraźnie we wskaźnikach gospodarczych. Rosjanie zaczynają zaciągać coraz to nowe kredyty, próbując spłacać stare kredyty. Również zaczynają mniej oszczędzać albo przestają oszczędzać pieniądze i płace realne zaczynają spadać - mówi Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Chciałabym, żeby kurs rubla był stały, tak jak w czasach Związku Radzieckiego, ale tak nie jest. Jakoś jednak przetrwamy. Jakoś to będzie - uważa Walentina, mieszkanka Moskwy.

Nocne ataki Rosjan na Ukrainę. Relacja Ołeha Biłeckiego
Nocne ataki Rosjan na Ukrainę. Relacja Ołeha Biłeckiego

Szukanie kozła ofiarnego

Próbując ratować tonącą walutę, Centralny Bank Federacji Rosyjskiej drastycznie podniósł stopy procentowe z ośmiu i pół do dwunastu procent, ale nie uspokoiło to sytuacji. - Możemy zaobserwować irracjonalne zachowania podmiotów gospodarczych. Zarówno eksporterów, jak i importerów, gospodarstw domowych, firm. Mogą teraz spieszyć się, by wziąć na przykład kredyt, gdy wydaje im się, że jest jeszcze tani. To może skończyć się recesją już na przykład w październiku - ostrzega Jewgienij Nadorszyn, główny ekonomista "PF Capital".

Kreml zaczyna szukać kozła ofiarnego, bo przecież winny nie może być Putin i jego wojna. Odpowiedź daje Władimir Sołowjow. - To dzięki genialnej polityce naszego banku centralnego, który gardzi ludźmi pytającymi, o co chodzi - mówi Sołowjow.

Rosyjska propaganda przemilcza to, że słaby rubel jest korzystny dla władz, bo pozwala zmniejszyć deficyt budżetowy, dzięki czemu można wydawać więcej na armię. Spadek wartości rosyjskiej waluty o 1 rubla względem dolara zwiększa wpływy do budżetu państwa o około 1,5 miliarda dolarów, które można przeznaczyć na dodatkowe zbrojenia.

Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS