Grupa BRICS ma się powiększyć. Nowymi członkami będą między innymi Argentyna, Iran i Arabia Saudyjska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To przetasowanie gospodarczej mapy świata, jakiego dawno nie byliśmy świadkami. Do istniejącej od ponad 20 lat grupy BRICS mają dołączyć kolejne państwa - o niemałym potencjale. Blok, w którym obecnie są Brazylia, Rosja, Indie, Republika Południowej Afryki i Chiny, zaprosił 6 kolejnych państw.

Na naszych oczach dzieje się historia. Zmienia się mapa globalnych sojuszy. BRICS - grupa, której nazwa wzięła się od pierwszych liter krajów członkowskich - Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz RPA - od 1 stycznia poszerzy się. Nowymi członkami staną się Argentyna, Egipt, Iran, Etiopia, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nieformalnym liderem nowego bloku nadal będą Chiny.

- Współpracujmy ze sobą, by napisać nowy rozdział solidarności i współdziałania na rzecz rozwoju pomiędzy rynkami wschodzącymi i krajami rozwijającymi się - zapowiedział Xi Jinping, prezydent Chin. Rozszerzona grupa BRICS w liczbach to prawdziwa potęga. Reprezentuje 46 procent ludności świata, 29 procent globalnego PKB, 43 procent produkcji ropy, 25 procent globalnego eksportu. Łącznie chęć dołączenia do bloku wyraziło 40 państw, a ponad 20 złożyło formalne aplikacje - między innymi Kuwejt, Tajlandia, czy Wenezuela. Nie wiadomo, jakimi kryteriami grupa ma się kierować przy przyjmowaniu nowy członków. - Chęć dołączenia przez inne państwa do bloku BRICS udowadnia, jak bardzo jest on istotny - jest zdania Luiz Inácio Lula da Silva, prezydent Brazylii.

Chiny i Rosja chciałyby, żeby BRICS stawała się stopniowo przeciwwagą dla grupy G7 i w ogóle Zachodu. Kreml widzi w szerokim sojuszu potencjalną platformę do omijania sankcji. BRICS to na razie jedynie sojusz gospodarczy, którego członkowie mają rozbieżne cele polityczne. Jim O'Neill, człowiek, który w 2001 roku wymyślił nazwę BRIC, kiedy do grupy nie należała jeszcze RPA, mówi, że gdyby Chiny i Indie zjednoczyły siły, wspólnie stałyby się supermocarstwem.

- Chiny to dziś druga co do wielkości gospodarka na świecie, a właściwie pierwsza, biorąc pod uwagę siłę nabywczą. Indie są piąte, a prawdopodobnie w tej dekadzie będą czwarte, wyprzedzając Niemcy i bardzo zbliżając się do Japonii. Gdyby te dwa kraje usiadły w jednym pokoju i rzeczywiście współpracowały w kwestiach związanych z handlem, chorobami zakaźnymi i zmianami klimatycznymi, to miałoby to ogromny wpływ na cały świat - przekonuje Jim O'Neill, główny ekonomista Goldman Sachs.

Siergiej Ławrow mówił o poglądzie Moskwy na wojnę w Ukrainie. Został wyśmiany
Siergiej Ławrow mówił o poglądzie Moskwy na wojnę w Ukrainie. Został wyśmianyTVN24/ORF DELHI

Klub dyktatorów?

Znamienne jest to, że od Zachódu oddalają się jego dotychczasowi sojusznicy - jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Arabia Saudyjska. Według sekretarza Generalnego ONZ BRICS to ilustracja zmieniającego się na naszych oczach świata. - Dzisiejsze globalne struktury zarządzania są odzwierciedleniem świata wczorajszego. Powstały w dużej mierze po drugiej wojnie światowej, kiedy wieloma krajami afrykańskimi nadal rządziły potęgi kolonialne. Te kraje nie były dopuszczane do stołu rozmów, co szczególnie widać w przypadku Rady Bezpieczeństwa ONZ i instytucji Bretton Woods - podkreśla António Guterres.

W 1944 roku w amerykańskim Bretton Woods uzgodniono powstanie systemu walutowego. Instytucje tego systemu to Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Grupa BRICS próbuje stworzyć ich odpowiedniki. Marzeniem głównie Chin i Rosji jest stworzenie wspólnej waluty, przeciwwagi dla globalnej dominacji dolara. Wrażenie w Pekinie, Moskwie i innych stolicach zrobiło zwłaszcza odcięcie Rosji od globalnego sytemu rozliczeń SWIFT w ramach sankcji za agresję na Ukrainę. - Globalne systemy finansowe i płatnicze są coraz częściej wykorzystywane jako instrumenty walki geopolitycznej. Światowa gospodarka powinna opierać się na przewidywalnych globalnych systemach płatności oraz sprawnym działaniu bankowości, łańcuchów dostaw, handlu i przepływów finansowych - tłumaczy Cyril Ramaphosa, prezydent RPA.

Rozszerzająca się grupa staje się powoli globalnym klubem dyktatur. Dla krajów autorytarnych magnesem przyciągającym do BRICS jest chiński kapitał. Jest dla nich lepszy od zachodniego, bo Pekin nie wymaga poszanowania demokracji czy praw człowieka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS