Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatęJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Miliardy z funduszu odbudowy po pandemii płyną do większości unijnych państw już od dwóch lat. Hiszpania otrzymała już połowę środków, o które zawnioskowała do Brukseli w swoim planie odbudowy. 37 miliardów euro to gigantyczna kwota, którą Madryt przeznacza na inwestycje. Jeśli porównać to z sytuacją Polski, która nie otrzymała nic, to ogromna przewaga konkurencyjna.

Unia Europejska wypracowała ten program, by przeciwdziałać kryzysowi spowodowanemu przez pandemię COVID-19. Dzięki tak zwanemu Instrumentowi na Rzecz Odbudowy unijne państwa członkowskie mają stać się bardziej zrównoważone, cyfrowe i odporne na ewentualne przyszłe kryzysy.

Do 2026 roku do wydania są łącznie 723 miliardy euro. Kraje członkowskie dostaną te pieniądze lub już zaczęły je dostawać w formie pożyczek albo grantów. Z tego tortu dla Polski przewidziano ponad 158 miliardów złotych, ale z powodu rządowej reformy sądownictwa i naruszania zasad praworządności z tych unijnych środków nie dostaliśmy nic.

Jednak większość unijnych państw regularnie wypełnia "kamienie milowe" i dostaje kolejne wypłaty. Liderów jest dwóch: to Włochy i Hiszpania, które dotychczas otrzymały najwięcej. Sumując zaliczkę i dwie transze wypłat, Włosi dostali 56 miliardów euro, a Hiszpanie - 37 miliardów euro. Tym samym Hiszpanie już mają do dyspozycji ponad połowę środków, o które zawnioskowali. Systematycznie swoje plany odbudowy realizuje też Litwa, Grecja, Chorwacja czy Portugalia.

Ile procent z przyznanych pieniędzy już wypłacono?Komisja Europejska

Sześć filarów funduszu

Oprócz Polski żadnych pieniędzy nie dostały jeszcze cztery kraje. Węgry, z tych samych powodów co Polska, a także Irlandia, Szwecja i Holandia, które pieniędzy ze specjalnego funduszu tak bardzo nie potrzebują.

- Irlandia, Holandia i Szwecja nie spieszyły się z wysyłaniem swoich krajowych planów odbudowy, a teraz zwlekają z wnioskami o pierwszą płatność. Przewidziane dla nich środki to tylko ułamek całego funduszu. Holandia i Szwecja należą do grupy tzw. oszczędnej czwórki i od początku wyrażały wątpliwości, czy nowy instrument w ogóle powinien powstać, wiedząc, że więcej do unijnego budżetu wpłacają, niż wypłacają, i to nie im fundusz odbudowy miał przede wszystkim pomagać - informuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Te środki to nie są proste, bezpośrednie dopłaty dla tych, którzy w pandemii ucierpieli najbardziej. To inwestycje w sześć filarów: zieloną transformację, inteligentny i trwały wzrost gospodarczy, politykę na rzecz przyszłych pokoleń, transformację cyfrową, tak zwaną spójność społeczną oraz w opiekę zdrowotną i odporność gospodarczą.

Brukseli zależy na tym, by dzięki funduszom europejskie społeczeństwa były bardziej nowoczesne, solidarne, bezpieczne i dostatnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS