Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiSNiektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę

Miliardy z funduszu odbudowy po pandemii płyną do większości unijnych państw już od dwóch lat. Hiszpania otrzymała już połowę środków, o które zawnioskowała do Brukseli w swoim planie odbudowy. 37 miliardów euro to gigantyczna kwota, którą Madryt przeznacza na inwestycje. Jeśli porównać to z sytuacją Polski, która nie otrzymała nic, to ogromna przewaga konkurencyjna.

Unia Europejska wypracowała ten program, by przeciwdziałać kryzysowi spowodowanemu przez pandemię COVID-19. Dzięki tak zwanemu Instrumentowi na Rzecz Odbudowy unijne państwa członkowskie mają stać się bardziej zrównoważone, cyfrowe i odporne na ewentualne przyszłe kryzysy.

Do 2026 roku do wydania są łącznie 723 miliardy euro. Kraje członkowskie dostaną te pieniądze lub już zaczęły je dostawać w formie pożyczek albo grantów. Z tego tortu dla Polski przewidziano ponad 158 miliardów złotych, ale z powodu rządowej reformy sądownictwa i naruszania zasad praworządności z tych unijnych środków nie dostaliśmy nic.

Jednak większość unijnych państw regularnie wypełnia "kamienie milowe" i dostaje kolejne wypłaty. Liderów jest dwóch: to Włochy i Hiszpania, które dotychczas otrzymały najwięcej. Sumując zaliczkę i dwie transze wypłat, Włosi dostali 56 miliardów euro, a Hiszpanie - 37 miliardów euro. Tym samym Hiszpanie już mają do dyspozycji ponad połowę środków, o które zawnioskowali. Systematycznie swoje plany odbudowy realizuje też Litwa, Grecja, Chorwacja czy Portugalia.

Ile procent z przyznanych pieniędzy już wypłacono?Komisja Europejska

Sześć filarów funduszu

Oprócz Polski żadnych pieniędzy nie dostały jeszcze cztery kraje. Węgry, z tych samych powodów co Polska, a także Irlandia, Szwecja i Holandia, które pieniędzy ze specjalnego funduszu tak bardzo nie potrzebują.

- Irlandia, Holandia i Szwecja nie spieszyły się z wysyłaniem swoich krajowych planów odbudowy, a teraz zwlekają z wnioskami o pierwszą płatność. Przewidziane dla nich środki to tylko ułamek całego funduszu. Holandia i Szwecja należą do grupy tzw. oszczędnej czwórki i od początku wyrażały wątpliwości, czy nowy instrument w ogóle powinien powstać, wiedząc, że więcej do unijnego budżetu wpłacają, niż wypłacają, i to nie im fundusz odbudowy miał przede wszystkim pomagać - informuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Te środki to nie są proste, bezpośrednie dopłaty dla tych, którzy w pandemii ucierpieli najbardziej. To inwestycje w sześć filarów: zieloną transformację, inteligentny i trwały wzrost gospodarczy, politykę na rzecz przyszłych pokoleń, transformację cyfrową, tak zwaną spójność społeczną oraz w opiekę zdrowotną i odporność gospodarczą.

Brukseli zależy na tym, by dzięki funduszom europejskie społeczeństwa były bardziej nowoczesne, solidarne, bezpieczne i dostatnie.

Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS