Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatę
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Niektóre kraje dostały już kolejną transzę unijnych środków, a Polska wciąż nie złożyła wniosku o wypłatęJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Miliardy z funduszu odbudowy po pandemii płyną do większości unijnych państw już od dwóch lat. Hiszpania otrzymała już połowę środków, o które zawnioskowała do Brukseli w swoim planie odbudowy. 37 miliardów euro to gigantyczna kwota, którą Madryt przeznacza na inwestycje. Jeśli porównać to z sytuacją Polski, która nie otrzymała nic, to ogromna przewaga konkurencyjna.

Unia Europejska wypracowała ten program, by przeciwdziałać kryzysowi spowodowanemu przez pandemię COVID-19. Dzięki tak zwanemu Instrumentowi na Rzecz Odbudowy unijne państwa członkowskie mają stać się bardziej zrównoważone, cyfrowe i odporne na ewentualne przyszłe kryzysy.

Do 2026 roku do wydania są łącznie 723 miliardy euro. Kraje członkowskie dostaną te pieniądze lub już zaczęły je dostawać w formie pożyczek albo grantów. Z tego tortu dla Polski przewidziano ponad 158 miliardów złotych, ale z powodu rządowej reformy sądownictwa i naruszania zasad praworządności z tych unijnych środków nie dostaliśmy nic.

Jednak większość unijnych państw regularnie wypełnia "kamienie milowe" i dostaje kolejne wypłaty. Liderów jest dwóch: to Włochy i Hiszpania, które dotychczas otrzymały najwięcej. Sumując zaliczkę i dwie transze wypłat, Włosi dostali 56 miliardów euro, a Hiszpanie - 37 miliardów euro. Tym samym Hiszpanie już mają do dyspozycji ponad połowę środków, o które zawnioskowali. Systematycznie swoje plany odbudowy realizuje też Litwa, Grecja, Chorwacja czy Portugalia.

Ile procent z przyznanych pieniędzy już wypłacono?Komisja Europejska

Sześć filarów funduszu

Oprócz Polski żadnych pieniędzy nie dostały jeszcze cztery kraje. Węgry, z tych samych powodów co Polska, a także Irlandia, Szwecja i Holandia, które pieniędzy ze specjalnego funduszu tak bardzo nie potrzebują.

- Irlandia, Holandia i Szwecja nie spieszyły się z wysyłaniem swoich krajowych planów odbudowy, a teraz zwlekają z wnioskami o pierwszą płatność. Przewidziane dla nich środki to tylko ułamek całego funduszu. Holandia i Szwecja należą do grupy tzw. oszczędnej czwórki i od początku wyrażały wątpliwości, czy nowy instrument w ogóle powinien powstać, wiedząc, że więcej do unijnego budżetu wpłacają, niż wypłacają, i to nie im fundusz odbudowy miał przede wszystkim pomagać - informuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Te środki to nie są proste, bezpośrednie dopłaty dla tych, którzy w pandemii ucierpieli najbardziej. To inwestycje w sześć filarów: zieloną transformację, inteligentny i trwały wzrost gospodarczy, politykę na rzecz przyszłych pokoleń, transformację cyfrową, tak zwaną spójność społeczną oraz w opiekę zdrowotną i odporność gospodarczą.

Brukseli zależy na tym, by dzięki funduszom europejskie społeczeństwa były bardziej nowoczesne, solidarne, bezpieczne i dostatnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS