Ann doznała urazu mózgu, została sparaliżowana. Dziś sztuczna inteligencja pomaga jej się komunikować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykanka o imieniu Ann miała zaledwie 30 lat, gdy doznała udaru mózgu i przestała mówić. Lata fizjoterapii pozwoliły jej na poruszanie mięśniami twarzy - by mogła się śmiać się czy płakać. Mięśnie, które pozwoliłyby jej mówić, pozostały jednak nieruchome. Teraz, prawie 20 lat później, z pomocą przyszła jej sztuczna inteligencja. 

W wieku 30 lat Ann doznała udaru mózgu. Straciła zdolność mowy i kontrolę nad wszystkimi mięśniami ciała, ale pozostała w pełni świadoma. 18 lat po tragedii - dzięki badaczom z uniwersytetów w San Francisco i Berkeley - Ann "odzyskała" głos. Naukowcy opracowali system komunikacji mózgu z komputerem, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i tłumaczy sygnały wysyłane przez mózg kobiety na słowa.

- To rodzaj cyfrowego aparatu mowy, który zastępuję utraconą w czasie urazu funkcję. Wykorzystując impulsy nerwowe, które kontrolują narządy odpowiedzialne za mowę, stworzyliśmy połączenie pomiędzy mózgiem i słowami - mówi Kaylo Littlejohn z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Naukowcy na powierzchni mózgu Ann umieścili składający się z 253 elektrod implant. Wychwytuje on sygnały mózgowe, które - gdyby nie doszło do udaru - odpowiadałyby za kontrolę mięśni języka, szczęki, krtani i twarzy kobiety. Na głowie Ann zainstalowano port, który łączy się z komputerem za pomocą kabla. - Sygnały z mózgu Ann przesyłane są przez port do komputera. Tam sztuczna inteligencja tłumaczy język mózgu na tekst, przekształca go w mowę i dobiera animację awatara. Efekt końcowy wyświetlany jest Ann i osobie, z którą rozmawia - wyjaśnia Kaylo Littlejohn.

Ann Johnson po 18 latach od udaru i utraty mowy odzyskała swój głos dzięki technologii
Ann Johnson po 18 latach od udaru i utraty mowy odzyskała swój głos dzięki technologiiUniversity of California, San Francisco

Tygodnie przygotowań

Aby system działał w obecnej formie, Ann musiała tygodniami pracować z naukowcami, powtarzając różne zdania stworzone z kombinacji ponad tysiąca słów. To pozwoliło naukowcom określić, które fragmenty mózgu odpowiadają za mowę. To jednak nie koniec naukowych cudów. Zespół odtworzył głos Ann, wykorzystując do tego nagranie z jej wesela. "Mój mózg czuje się dziwnie, kiedy słyszy mój głos. To tak, jakbym słyszała starego przyjaciela. Kiedy doznałam udaru, moja córka miała rok. Jest tak, jakby mnie nie znała. Nie ma pojęcia, jak brzmi Ann" - przekazuje Ann Johnson.

Do tej pory Ann korzystała z urządzenia, które za pomocą specjalnych okularów i ruchów głowy pozwalało jej wpisywać tekst na ekranie komputera. Rodzina kobiety twierdzi, że prosta wymiana zdań zajmowała od 5 do 7 minut. Ann komunikowała się z prędkością około 14 słów na minutę. Nowa technologia pozwala jej to robić z prędkością około 80 słów na minutę. Dla porównania - zdrowy człowiek, prowadząc rozmowę, wypowiada około 150 słów na minutę. "Naszym celem jest odbudowa pełnej formy komunikacji odpowiadającej naturalnym rozmowom z ludźmi. Tego typu postępy sprawiają, że jesteśmy coraz bliżej zaoferowania tej technologii jako rzeczywistej pomocy pacjentom" - wyjaśnia doktor Edward Chang, szef neurochirurgii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się odkodować mowę i mimikę na podstawie sygnałów mózgowych. Technologia stworzona przez amerykańskich badaczy wymaga jeszcze dopracowania. Kolejnym etapem będzie miniaturyzacja - a następnie stworzenie systemu bezprzewodowego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS