Ann doznała urazu mózgu, została sparaliżowana. Dziś sztuczna inteligencja pomaga jej się komunikować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykanka o imieniu Ann miała zaledwie 30 lat, gdy doznała udaru mózgu i przestała mówić. Lata fizjoterapii pozwoliły jej na poruszanie mięśniami twarzy - by mogła się śmiać się czy płakać. Mięśnie, które pozwoliłyby jej mówić, pozostały jednak nieruchome. Teraz, prawie 20 lat później, z pomocą przyszła jej sztuczna inteligencja. 

W wieku 30 lat Ann doznała udaru mózgu. Straciła zdolność mowy i kontrolę nad wszystkimi mięśniami ciała, ale pozostała w pełni świadoma. 18 lat po tragedii - dzięki badaczom z uniwersytetów w San Francisco i Berkeley - Ann "odzyskała" głos. Naukowcy opracowali system komunikacji mózgu z komputerem, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i tłumaczy sygnały wysyłane przez mózg kobiety na słowa.

- To rodzaj cyfrowego aparatu mowy, który zastępuję utraconą w czasie urazu funkcję. Wykorzystując impulsy nerwowe, które kontrolują narządy odpowiedzialne za mowę, stworzyliśmy połączenie pomiędzy mózgiem i słowami - mówi Kaylo Littlejohn z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Naukowcy na powierzchni mózgu Ann umieścili składający się z 253 elektrod implant. Wychwytuje on sygnały mózgowe, które - gdyby nie doszło do udaru - odpowiadałyby za kontrolę mięśni języka, szczęki, krtani i twarzy kobiety. Na głowie Ann zainstalowano port, który łączy się z komputerem za pomocą kabla. - Sygnały z mózgu Ann przesyłane są przez port do komputera. Tam sztuczna inteligencja tłumaczy język mózgu na tekst, przekształca go w mowę i dobiera animację awatara. Efekt końcowy wyświetlany jest Ann i osobie, z którą rozmawia - wyjaśnia Kaylo Littlejohn.

Ann Johnson po 18 latach od udaru i utraty mowy odzyskała swój głos dzięki technologii
Ann Johnson po 18 latach od udaru i utraty mowy odzyskała swój głos dzięki technologiiUniversity of California, San Francisco

Tygodnie przygotowań

Aby system działał w obecnej formie, Ann musiała tygodniami pracować z naukowcami, powtarzając różne zdania stworzone z kombinacji ponad tysiąca słów. To pozwoliło naukowcom określić, które fragmenty mózgu odpowiadają za mowę. To jednak nie koniec naukowych cudów. Zespół odtworzył głos Ann, wykorzystując do tego nagranie z jej wesela. "Mój mózg czuje się dziwnie, kiedy słyszy mój głos. To tak, jakbym słyszała starego przyjaciela. Kiedy doznałam udaru, moja córka miała rok. Jest tak, jakby mnie nie znała. Nie ma pojęcia, jak brzmi Ann" - przekazuje Ann Johnson.

Do tej pory Ann korzystała z urządzenia, które za pomocą specjalnych okularów i ruchów głowy pozwalało jej wpisywać tekst na ekranie komputera. Rodzina kobiety twierdzi, że prosta wymiana zdań zajmowała od 5 do 7 minut. Ann komunikowała się z prędkością około 14 słów na minutę. Nowa technologia pozwala jej to robić z prędkością około 80 słów na minutę. Dla porównania - zdrowy człowiek, prowadząc rozmowę, wypowiada około 150 słów na minutę. "Naszym celem jest odbudowa pełnej formy komunikacji odpowiadającej naturalnym rozmowom z ludźmi. Tego typu postępy sprawiają, że jesteśmy coraz bliżej zaoferowania tej technologii jako rzeczywistej pomocy pacjentom" - wyjaśnia doktor Edward Chang, szef neurochirurgii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się odkodować mowę i mimikę na podstawie sygnałów mózgowych. Technologia stworzona przez amerykańskich badaczy wymaga jeszcze dopracowania. Kolejnym etapem będzie miniaturyzacja - a następnie stworzenie systemu bezprzewodowego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS