Działania talibów "to dyskryminacja ze względu na płeć, która powinna być uznana za zbrodnię przeciwko ludzkości"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy dwa lata temu talibowie odzyskiwali władzę w Afganistanie, wiadomo było, że dla kraju idą mroczne czasy. Pewne było też, że nadchodzi kompletna katastrofa dla kobiet i dziewcząt. Niestety, jest nawet gorzej, niż można było się spodziewać. ONZ wprost mówi, że to zbrodnia przeciwko ludzkości.

To więcej niż dyskryminacja, to coś więcej niż nierówne traktowanie. To, co pod rządami talibów spotyka Afganki - kobiety i dziewczęta - należy uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości. - Z opinii prawnej, którą otrzymaliśmy, wynika, że odmawianie afgańskim kobietom dostępu do edukacji i zatrudnienia to dyskryminacja ze względu na płeć, która powinna być uznana za zbrodnię przeciwko ludzkości i powinna być ścigana przez Międzynarodowy Trybunał Karny - mówi Gordon Brown, były premier Wielkiej Brytanii, a obecnie wysłannik ONZ do spraw globalnej edukacji.

W tej sprawie, z oficjalnym pismem do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Karima Khana, zwrócił się były brytyjski premier. - To najgorszy przykład łamania praw człowieka wobec dziewcząt i kobiet na świecie. I jeśli to będzie bezkarnie kontynuowane, inni mogą zacząć robić dokładnie to samo. Nie możemy na to pozwolić - alarmuje Brown.

Islamscy fundamentaliści już dwa lata rządzą Afganistanem. Przejęli władzę po chaotycznym wycofaniu się z kraju amerykańskich i NATO-wskich wojsk. Od tamtej pory coraz bardziej dokręcają śrubę kobietom. Stopniowo wprowadzają szariat, odmawiają edukacji dziewczętom powyżej dwunastego roku życia, odmawiają kobietom prawa do wykonywania wielu prac, podróżowania bez męskich opiekunów, odwiedzania parków, a ostatnio nawet zmarłych bliskich na cmentarzach. - Po tym, jak talibowie zakazali nam wstępu na uniwersytety i ogłosili, że dziewczęta nie będą mogły kontynuować edukacji, z dnia na dzień moje zdrowie psychiczne się pogorszyło. Czułam się jak ptak uwięziony w klatce. Bez perspektywy na zaznanie szczęścia. Byłam tak przygnębiona, że ​​w końcu zdecydowałam się pójść do psychiatry - opowiada 19-letnia Afganka.

Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)Archiwum Reuters

Sposób na normalność?

Z powodu decyzji talibskich przywódców wiele kobiet cierpi psychicznie. Obok farmakoterapii oferowana jest im na przykład terapia obejmująca rysowanie i malowanie - to właściwie ostatnia rozrywka, jaka im pozostała. - Wyrzucili kobiety z uniwersytetów, parków rozrywki, zamknęli salony piękności i tak dalej. Nie zostawili nic kobietom. Pracownie artystyczne to jedyna droga, jaka nam pozostała, by pomóc naszym pacjentkom. To jedyne miejsce, gdzie mogą oczyścić umysł, spotkać się z przyjaciółmi i nawiązać nowe przyjaźnie - mówi psychiatra, który ze względów bezpieczeństwa postanowił pozostać anonimowym. - Arteterapia to dobra opcja w tym przypadku. Nie dość, że dziewczęta uczą się technik rysunku, to jeszcze wychodzą z samotności. Dzięki nawiązywaniu nowych znajomości szybciej wracają do zdrowia - zapewnia Zaheen, arteterapeuta.

27-letnia Maryam jeszcze do niedawna pracowała jako analityczka danych przy międzynarodowym projekcie edukacyjnym. Teraz jest krawcową. To jej autorski pomysł na radzenie sobie z brakiem perspektyw na rozwój. W swojej pracowni, w której szyje tradycyjne hidżaby, zatrudniła już kilkanaście koleżanek z byłej pracy. - Nigdy się nie poddałam, idę dalej swoją drogą. Chociaż nie ma możliwości edukacyjnych, to nasze umysły pozostają nadal nieograniczone - zapewnia 27-letnia Maryam.

W cieniu tych osobistych tragedii na ulicach Kabulu we wtorek zwolennicy fundamentalistów świętowali drugą rocznicę zwycięstwa. - To bardzo szczęśliwy dzień. Ameryka została pokonana, jesteśmy dumni z Islamskiego Emiratu, jesteśmy szczęśliwi - zapewnia Shapoor, mieszkaniec Kabulu.

Talibowie twierdzą, że ich działania względem kobiet są uzasadnione. W rozmowie z agencją Associated Press rzecznik ugrupowania przekazał, że szariat czerpie legitymację z islamskiego prawa, a to z zasady nie naraża nikogo na żadne zagrożenie.

Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS