Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Hiszpania pokazuje, co jest możliwe, gdy władza nie łamie zasad demokratycznych - ani praworządności, ani wartości europejskich. A możliwe jest choćby zbudowanie kilkudziesięciu tysięcy żłobków, które ułatwią życie tamtejszym rodzicom i dzieciom. Chodzi o pieniądze na KPO.

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w Hiszpanię. W 2020 roku PKB zmalało tam aż o 11 procent - głównie dlatego, że całkowicie zamarła turystyka, jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. Przez wiele miesięcy hotele i restauracje były zamknięte. Gdy zatem Unia Europejska przygotowała plan odbudowy - Hiszpanie nie zwlekali. Jako jedni z pierwszych zgłosili się po unijne środki.

A ponieważ prawidłowo wypełnili wnioski i zaczęli realizować tak zwane kamienie milowe, pierwsze pieniądze Bruksela wypłaciła im już dwa lata temu - w sierpniu 2021 roku. Dotychczas Hiszpania otrzymała zaliczkę i trzy transze. Łącznie 37 miliardów euro, co stanowi ponad połowę kwoty, o którą wnioskowali.

Madryt zdecydował, że nie będzie korzystać z pożyczek, a jedynie z grantów. Złożył wniosek o w sumie 69 i pół miliarda euro, co stanowi 5,7 procent hiszpańskiego PKB. Hiszpania była pierwszym krajem, który otrzymał środki z Funduszu Odbudowy i jedynym, który odblokował już trzy transze wypłat wyprzedzając w ten sposób inne rządy. Madryt jest liderem w realizacji kolejnych kamieni milowych mimo tegorocznych wyborów i problemów z utworzeniem rządu, ale fundusz nie jest przedmiotem sporu politycznego. To Hiszpania była jednym z jego pomysłodawców, a premier Pedro Sanchez zapowiadał, że to środki, które przyczynią się do największego skoku gospodarczego od czasu wejścia kraju do Unii.

Prezydent Szczecina o braku środków z KPO
Prezydent Szczecina o braku środków z KPOTVN24 BiS

Morze inwestycji

Dzięki unijnym środkom w hiszpańskich szpitalach ma być wymieniony sprzęt starszy niż 12 lat. Chodzi przede wszystkim o specjalistyczne urządzenia diagnostyczne. W 2022 roku Hiszpanie kupili 200 nowych rezonatorów, tomografów czy kamer gamma. W kolejnych latach dostaną jeszcze 650 sztuk takiego sprzętu.

W całym kraju ma powstać 65 tysięcy nowych miejsc w żłobkach dla dzieci do trzeciego roku życia. Już udało się tych nowych miejsc utworzyć ponad 43 tysiące. Tworzone są nowe miejsca na specjalistycznych szkoleniach zawodowych dla bezrobotnych. Dzięki nim nowy zawód i nową pracę zdobędzie 200 tysięcy osób.

W 36 gospodarstwach trwają prace nad tym, by produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego była mniej szkodliwa dla klimatu.

Na wykorzystanie środków zostały jeszcze ponad trzy lata, więc w wielu miejscach wciąż trwają procedury przetargowe, budowy i wdrażanie. Oprócz dużych, ogólnokrajowych projektów, Hiszpanie realizują też mniejsze, lokalne inwestycje. W miejscowości Almeria w Andaluzji wyremontowano skrzyżowanie i wybudowano nowy parking. W Madrycie powstał pierwszy czterokilometrowy odcinek nowej ścieżki rowerowej. W Granadzie sztuczna inteligencja wspiera obsługę metra i sieci tramwajowej, by było bezpieczniej i wydajniej.

Inwestycje mają zróżnicowany charakter i cele. Hiszpanie remontują mieszkania komunalne, kupują uczniom tablety, rozbudowują infrastrukturę dla aut elektrycznych, odnawiają zabytki, tworzą systemy oszczędzania i pozyskiwania wody.

Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS