Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Hiszpania pokazuje, co jest możliwe, gdy władza nie łamie zasad demokratycznych - ani praworządności, ani wartości europejskich. A możliwe jest choćby zbudowanie kilkudziesięciu tysięcy żłobków, które ułatwią życie tamtejszym rodzicom i dzieciom. Chodzi o pieniądze na KPO.

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w Hiszpanię. W 2020 roku PKB zmalało tam aż o 11 procent - głównie dlatego, że całkowicie zamarła turystyka, jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. Przez wiele miesięcy hotele i restauracje były zamknięte. Gdy zatem Unia Europejska przygotowała plan odbudowy - Hiszpanie nie zwlekali. Jako jedni z pierwszych zgłosili się po unijne środki.

A ponieważ prawidłowo wypełnili wnioski i zaczęli realizować tak zwane kamienie milowe, pierwsze pieniądze Bruksela wypłaciła im już dwa lata temu - w sierpniu 2021 roku. Dotychczas Hiszpania otrzymała zaliczkę i trzy transze. Łącznie 37 miliardów euro, co stanowi ponad połowę kwoty, o którą wnioskowali.

Madryt zdecydował, że nie będzie korzystać z pożyczek, a jedynie z grantów. Złożył wniosek o w sumie 69 i pół miliarda euro, co stanowi 5,7 procent hiszpańskiego PKB. Hiszpania była pierwszym krajem, który otrzymał środki z Funduszu Odbudowy i jedynym, który odblokował już trzy transze wypłat wyprzedzając w ten sposób inne rządy. Madryt jest liderem w realizacji kolejnych kamieni milowych mimo tegorocznych wyborów i problemów z utworzeniem rządu, ale fundusz nie jest przedmiotem sporu politycznego. To Hiszpania była jednym z jego pomysłodawców, a premier Pedro Sanchez zapowiadał, że to środki, które przyczynią się do największego skoku gospodarczego od czasu wejścia kraju do Unii.

Prezydent Szczecina o braku środków z KPO
Prezydent Szczecina o braku środków z KPOTVN24 BiS

Morze inwestycji

Dzięki unijnym środkom w hiszpańskich szpitalach ma być wymieniony sprzęt starszy niż 12 lat. Chodzi przede wszystkim o specjalistyczne urządzenia diagnostyczne. W 2022 roku Hiszpanie kupili 200 nowych rezonatorów, tomografów czy kamer gamma. W kolejnych latach dostaną jeszcze 650 sztuk takiego sprzętu.

W całym kraju ma powstać 65 tysięcy nowych miejsc w żłobkach dla dzieci do trzeciego roku życia. Już udało się tych nowych miejsc utworzyć ponad 43 tysiące. Tworzone są nowe miejsca na specjalistycznych szkoleniach zawodowych dla bezrobotnych. Dzięki nim nowy zawód i nową pracę zdobędzie 200 tysięcy osób.

W 36 gospodarstwach trwają prace nad tym, by produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego była mniej szkodliwa dla klimatu.

Na wykorzystanie środków zostały jeszcze ponad trzy lata, więc w wielu miejscach wciąż trwają procedury przetargowe, budowy i wdrażanie. Oprócz dużych, ogólnokrajowych projektów, Hiszpanie realizują też mniejsze, lokalne inwestycje. W miejscowości Almeria w Andaluzji wyremontowano skrzyżowanie i wybudowano nowy parking. W Madrycie powstał pierwszy czterokilometrowy odcinek nowej ścieżki rowerowej. W Granadzie sztuczna inteligencja wspiera obsługę metra i sieci tramwajowej, by było bezpieczniej i wydajniej.

Inwestycje mają zróżnicowany charakter i cele. Hiszpanie remontują mieszkania komunalne, kupują uczniom tablety, rozbudowują infrastrukturę dla aut elektrycznych, odnawiają zabytki, tworzą systemy oszczędzania i pozyskiwania wody.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS