Oliver Anthony podbija listy przebojów. "On mówi to, co wszyscy czujemy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Muzyką zajmuje się od dwóch lat, ale już wdarł się na szczyt amerykańskiej listy przebojów. Do tego krytycy okrzyknęli jego piosenkę hymnem pokolenia, a republikańscy kandydaci na prezydenta w jej rytm wchodzili na debatę. W odpowiedzi Oliver Anthony opublikował specjalne nagranie, w którym przypomniał republikanom, że jego piosenka to krytyka nie tylko obecnej władzy, ale całej amerykańskiej klasy politycznej.

Jeszcze kilka tygodni temu nikt kto o nim słyszał. Dziś Oliver Anthony jest na ustach całej Ameryki. Jego protest song "Rich Men North Of Richmond" jest numerem jeden na listach przebojów.

"Sprzedaję swoją duszę, pracując całymi dniami, robiąc nadgodziny, za g******e pieniądze" - brzmi fragment śpiewanego przez niego utworu. Dalej w tekście jest o żądnych władzy politykach, inflacji i zbyt wysokich podatkach. Refren nie jest optymistyczny. "To cholerny wstyd, w którą stronę poszedł świat. Dla ludzi takich jak ja, ludzi jak ty. Chciałbym się obudzić, Chciałbym, by to nie była prawda. Ale takie już jest życie w nowym świecie" - śpiewa Anthony.

- Ta piosenka to nie jest jakieś arcydzieło, które sam stworzyłem. Opisane w niej emocje są w was. Czasem potrzeba tylko właściwej piosenki, by te emocje wydobyć - wyjaśnia artysta.

Oliver Anthony został okrzyknięty bardem klasy robotniczej. Z jego piosenką utożsamiają się miliony Amerykanów. Dziennikarze i blogerzy muzyczni są zachwyceni. - Ta piosenka będzie ponadczasowa. Są piosenki ważne dla całych pokoleń. I ona będzie jedną z nich - uważa komentator z kanału Snake Venom V.

Utwór próbowali zawłaszczyć politycy Partii Republikańskiej. Został wyemitowany w trakcie ich niedawnej debaty prawyborczej. W narrację amerykańskiej prawicy wpisuje się zwłaszcza fragment, w którym Oliver Anthony krytykuje sposób funkcjonowania opieki społecznej. "Mamy ludzi na ulicy, nie mają nic do jedzenia. I mamy otyłych, którzy doją pomoc społeczną. Jeśli masz 170 centymetrów wzrostu i ważysz 130 kilogramów, to podatki nie powinny iść na twoją paczkę krówek" - śpiewa Anthony.

W odpowiedzi Oliver Anthony opublikował specjalne nagranie, w którym przypomniał republikanom, że jego piosenka to krytyka nie tylko obecnej władzy, ale całej amerykańskiej klasy politycznej, do której odnosi się zresztą tytuł - w dosłownym tłumaczeniu to "Bogaci mężczyźni na północ od Richmond". - Irytujące jest to, że ludzie w prawicowych mediach próbują się ze mną identyfikować, jakbym był jednym z nich. Denerwuje mnie, kiedy niektórzy muzycy i politycy zachowują się, jakbyśmy byli kumplami i jakbyśmy toczyli tę samą walkę - wyjaśnia Anthony.

Głos społeczeństwa

Do Richmond w stanie Virginia zjeżdżają dziennikarze z całej Ameryki. Próbują dowiedzieć się, kim jest autor hitowego protest songu. Ale on unika rozgłosu, nie lubi udzielać wywiadów.

Wiadomo, że naprawdę nazywa się Christopher Anthony Lunsford. Mieszka na swojej farmie, w kamperze. Jako nastolatek rzucił szkołę, by pracować w fabryce. Muzyką zajmuje się o dwóch lat, pomogła mu wyjść z uzależnienia od alkoholu.

Kiedy jego piosenka stała się hitem, miał odrzucić kontrakt na osiem milionów dolarów. - On mówi to, co wszyscy czujemy. Naszego głosu nie słyszą politycy, bogaci ludzie na północ od Richmond - uważa Anthony DeMarco, mieszkaniec Richmond.

Przy okazji sukcesu Olivera Anthony'ego amerykańska prasa muzyczna rozpisuje się o renesansie, złotym okresie muzyki country. Utwory tego gatunku zajmują obecnie trzy pierwsze miejsca na liście przebojów magazynu "Billboard".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24

Źródło zdjęcia głównego: YOUTUBE/RADIO WV

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN