Oliver Anthony podbija listy przebojów. "On mówi to, co wszyscy czujemy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Muzyką zajmuje się od dwóch lat, ale już wdarł się na szczyt amerykańskiej listy przebojów. Do tego krytycy okrzyknęli jego piosenkę hymnem pokolenia, a republikańscy kandydaci na prezydenta w jej rytm wchodzili na debatę. W odpowiedzi Oliver Anthony opublikował specjalne nagranie, w którym przypomniał republikanom, że jego piosenka to krytyka nie tylko obecnej władzy, ale całej amerykańskiej klasy politycznej.

Jeszcze kilka tygodni temu nikt kto o nim słyszał. Dziś Oliver Anthony jest na ustach całej Ameryki. Jego protest song "Rich Men North Of Richmond" jest numerem jeden na listach przebojów.

"Sprzedaję swoją duszę, pracując całymi dniami, robiąc nadgodziny, za g******e pieniądze" - brzmi fragment śpiewanego przez niego utworu. Dalej w tekście jest o żądnych władzy politykach, inflacji i zbyt wysokich podatkach. Refren nie jest optymistyczny. "To cholerny wstyd, w którą stronę poszedł świat. Dla ludzi takich jak ja, ludzi jak ty. Chciałbym się obudzić, Chciałbym, by to nie była prawda. Ale takie już jest życie w nowym świecie" - śpiewa Anthony.

- Ta piosenka to nie jest jakieś arcydzieło, które sam stworzyłem. Opisane w niej emocje są w was. Czasem potrzeba tylko właściwej piosenki, by te emocje wydobyć - wyjaśnia artysta.

Oliver Anthony został okrzyknięty bardem klasy robotniczej. Z jego piosenką utożsamiają się miliony Amerykanów. Dziennikarze i blogerzy muzyczni są zachwyceni. - Ta piosenka będzie ponadczasowa. Są piosenki ważne dla całych pokoleń. I ona będzie jedną z nich - uważa komentator z kanału Snake Venom V.

Utwór próbowali zawłaszczyć politycy Partii Republikańskiej. Został wyemitowany w trakcie ich niedawnej debaty prawyborczej. W narrację amerykańskiej prawicy wpisuje się zwłaszcza fragment, w którym Oliver Anthony krytykuje sposób funkcjonowania opieki społecznej. "Mamy ludzi na ulicy, nie mają nic do jedzenia. I mamy otyłych, którzy doją pomoc społeczną. Jeśli masz 170 centymetrów wzrostu i ważysz 130 kilogramów, to podatki nie powinny iść na twoją paczkę krówek" - śpiewa Anthony.

W odpowiedzi Oliver Anthony opublikował specjalne nagranie, w którym przypomniał republikanom, że jego piosenka to krytyka nie tylko obecnej władzy, ale całej amerykańskiej klasy politycznej, do której odnosi się zresztą tytuł - w dosłownym tłumaczeniu to "Bogaci mężczyźni na północ od Richmond". - Irytujące jest to, że ludzie w prawicowych mediach próbują się ze mną identyfikować, jakbym był jednym z nich. Denerwuje mnie, kiedy niektórzy muzycy i politycy zachowują się, jakbyśmy byli kumplami i jakbyśmy toczyli tę samą walkę - wyjaśnia Anthony.

Głos społeczeństwa

Do Richmond w stanie Virginia zjeżdżają dziennikarze z całej Ameryki. Próbują dowiedzieć się, kim jest autor hitowego protest songu. Ale on unika rozgłosu, nie lubi udzielać wywiadów.

Wiadomo, że naprawdę nazywa się Christopher Anthony Lunsford. Mieszka na swojej farmie, w kamperze. Jako nastolatek rzucił szkołę, by pracować w fabryce. Muzyką zajmuje się o dwóch lat, pomogła mu wyjść z uzależnienia od alkoholu.

Kiedy jego piosenka stała się hitem, miał odrzucić kontrakt na osiem milionów dolarów. - On mówi to, co wszyscy czujemy. Naszego głosu nie słyszą politycy, bogaci ludzie na północ od Richmond - uważa Anthony DeMarco, mieszkaniec Richmond.

Przy okazji sukcesu Olivera Anthony'ego amerykańska prasa muzyczna rozpisuje się o renesansie, złotym okresie muzyki country. Utwory tego gatunku zajmują obecnie trzy pierwsze miejsca na liście przebojów magazynu "Billboard".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24

Źródło zdjęcia głównego: YOUTUBE/RADIO WV

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS