Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy

Autor:
Maciej
Sokołowski
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy
Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiSInwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy

Polska wciąż liczy dni bez pieniędzy z KPO, tymczasem inne kraje UE liczą, ile już zdążyły wydać z unijnych funduszy. Pieniądze można wykorzystać na poprawę infrastruktury czy na system ochrony zdrowia. W ten sposób pieniądze wykorzystały już na przykład kraje naszego regionu. Czechy, Słowacja czy państwa bałtyckie już dawno złożyły wnioski o wypłaty i dostały setki milionów euro.

Wśród naszych sąsiadów prymusem w realizowaniu kamieni milowych jest Słowacja, która odblokowała już dwie transze wypłat - otrzymując z Funduszu Odbudowy niemal dwa miliardy euro. Renowacje 30 tysięcy budynków i przystosowanie ich do zmian klimatycznych, wsparcie opieki społecznej i systemu ochrony zdrowia czy ochrona środowiska w Połoninach - to tylko niektóre cele, na które przeznaczone są te środki.

W sumie Słowacja liczy na wypłatę 6,5 miliarda euro grantów, najwięcej w tym gronie przypadnie jednak dla Czechów - ponad 7 miliardów euro. O mniejszych kwotach mówimy w przypadku mniejszych państw bałtyckich, choć prawie miliard euro dla Estonii, prawie dwa miliardy euro dla Łotwy i ponad dwa miliardy dla Litwy to znaczny zastrzyk w porównaniu do PKB tych państw. Wszystkie te kraje w terminie wysłały też swoje Krajowe Plany Odbudowy i już dwa lata temu popłynęły do nich pierwsze zaliczki z Funduszu Odbudowy.

Najwięcej znaków zapytania Komisja Europejska stawiała przy KPO przesłanym z Pragi. Z powodu zarzutów wobec byłego już premiera Czech Andreja Babisa Bruksela dopisała do KPO dodatkowe kamienie milowe dotyczące wzmocnienia kontroli wydatków budżetowych i mechanizmów zapewniających, że holding czeskiego premiera nie będzie uprzywilejowany w pozyskiwaniu unijnych środków. Czesi wprowadzili odpowiednie przepisy i pierwsza transza - niemal miliard euro - jest już na ich koncie. To środki, jakie Praga przeznaczyła głównie na cyfryzację w szkołach i w służbie zdrowia oraz na remonty mostów i przejazdów kolejowych.

Wciąż brak pieniędzy z KPO, samorządowcy wstrzymują inwestycje
Wciąż brak pieniędzy z KPO, samorządowcy wstrzymują inwestycjeTVN24

Unijny plan reform

Kraje bałtyckie też musiały wprowadzić ustawy zwalczające korupcję w zamówieniach publicznych czy pranie pieniędzy, ale gdy te już płyną - to stawiają na cyfryzację, szykują szerokopasmowe łącza internetowe w administracji, szkolnictwie oraz podpinają do szybkiego internetu tereny wiejskie. Dla Litwy, Łotwy i Estonii duże znaczenie ma inwestycja w transformację energetyczną, Estonia rozwija technologie wodorowe, Łotwa modernizuje sieci przesyłu energii, Litwa buduje 53 tysiące punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Ten ostatni kraj odczuł na sobie, jak uważnie Komisja Europejska kontroluje realizację kamieni milowych. Przy pierwszej wypłacie Bruksela uznała wykonanie 31 z 33 zaplanowanych zadań, odrzucając dwa z nich i odpowiednio zmniejszając transzę dla Litwy. Co teraz jest przykładem dla innych krajów i przypomnieniem, że Fundusz Odbudowy to nic innego, jak unijny plan reform, gdzie pieniądze płyną tylko wtedy, gdy kolejne zadania są wykonywane.

Autor:Maciej Sokołowski

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS