Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy
Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu OdbudowyMaciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska wciąż liczy dni bez pieniędzy z KPO, tymczasem inne kraje UE liczą, ile już zdążyły wydać z unijnych funduszy. Pieniądze można wykorzystać na poprawę infrastruktury czy na system ochrony zdrowia. W ten sposób pieniądze wykorzystały już na przykład kraje naszego regionu. Czechy, Słowacja czy państwa bałtyckie już dawno złożyły wnioski o wypłaty i dostały setki milionów euro.

Wśród naszych sąsiadów prymusem w realizowaniu kamieni milowych jest Słowacja, która odblokowała już dwie transze wypłat - otrzymując z Funduszu Odbudowy niemal dwa miliardy euro. Renowacje 30 tysięcy budynków i przystosowanie ich do zmian klimatycznych, wsparcie opieki społecznej i systemu ochrony zdrowia czy ochrona środowiska w Połoninach - to tylko niektóre cele, na które przeznaczone są te środki.

W sumie Słowacja liczy na wypłatę 6,5 miliarda euro grantów, najwięcej w tym gronie przypadnie jednak dla Czechów - ponad 7 miliardów euro. O mniejszych kwotach mówimy w przypadku mniejszych państw bałtyckich, choć prawie miliard euro dla Estonii, prawie dwa miliardy euro dla Łotwy i ponad dwa miliardy dla Litwy to znaczny zastrzyk w porównaniu do PKB tych państw. Wszystkie te kraje w terminie wysłały też swoje Krajowe Plany Odbudowy i już dwa lata temu popłynęły do nich pierwsze zaliczki z Funduszu Odbudowy.

Najwięcej znaków zapytania Komisja Europejska stawiała przy KPO przesłanym z Pragi. Z powodu zarzutów wobec byłego już premiera Czech Andreja Babisa Bruksela dopisała do KPO dodatkowe kamienie milowe dotyczące wzmocnienia kontroli wydatków budżetowych i mechanizmów zapewniających, że holding czeskiego premiera nie będzie uprzywilejowany w pozyskiwaniu unijnych środków. Czesi wprowadzili odpowiednie przepisy i pierwsza transza - niemal miliard euro - jest już na ich koncie. To środki, jakie Praga przeznaczyła głównie na cyfryzację w szkołach i w służbie zdrowia oraz na remonty mostów i przejazdów kolejowych.

Wciąż brak pieniędzy z KPO, samorządowcy wstrzymują inwestycje
Wciąż brak pieniędzy z KPO, samorządowcy wstrzymują inwestycjeTVN24

Unijny plan reform

Kraje bałtyckie też musiały wprowadzić ustawy zwalczające korupcję w zamówieniach publicznych czy pranie pieniędzy, ale gdy te już płyną - to stawiają na cyfryzację, szykują szerokopasmowe łącza internetowe w administracji, szkolnictwie oraz podpinają do szybkiego internetu tereny wiejskie. Dla Litwy, Łotwy i Estonii duże znaczenie ma inwestycja w transformację energetyczną, Estonia rozwija technologie wodorowe, Łotwa modernizuje sieci przesyłu energii, Litwa buduje 53 tysiące punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Ten ostatni kraj odczuł na sobie, jak uważnie Komisja Europejska kontroluje realizację kamieni milowych. Przy pierwszej wypłacie Bruksela uznała wykonanie 31 z 33 zaplanowanych zadań, odrzucając dwa z nich i odpowiednio zmniejszając transzę dla Litwy. Co teraz jest przykładem dla innych krajów i przypomnieniem, że Fundusz Odbudowy to nic innego, jak unijny plan reform, gdzie pieniądze płyną tylko wtedy, gdy kolejne zadania są wykonywane.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS