Frans Timmermans odchodzi z europejskiej polityki. Chce zostać premierem Holandii

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu lat spędzonych w Brukseli Frans Timmermans przez polityków Zjednoczonej Prawicy oskarżany był o antypolską obsesję, o fobię na punkcie Polski oraz o bycie szkodnikiem, który Polskę grilluje. Tylko dlatego, że upominał się o praworządność w Polsce. Teraz Holender wraca do polityki krajowej. Chce zostać premierem. 

Na pytanie, czy będzie nową twarzą w holenderskiej polityce, Frans Timmermans odpowiada z charakterystycznym dla siebie kąśliwym poczuciem humoru - cytatem Ronalda Reagana. - W moim wieku to byłoby coś. Mam już 62 lata. Mogę jednak obiecać jedno. W czasie kampanii wyborczej nie będę wykorzystywał tego, że moi konkurenci są bardzo młodzi i ciągle bardzo niedoświadczeni - stwierdził Frans Timmermans, ustępujący wiceszef Komisji Europejskiej.

Wiceszef Komisji Europejskiej rezygnuje ze stanowiska w Brukseli, by wrócić do ojczyzny i powalczyć o fotel premiera Holandii. To koniec pewnej epoki - nie tylko w unijnej, ale i w polskiej polityce. Timmermans przez lata był twarzą walki o praworządność w Polsce i na Węgrzech. Był regularnym gościem w Warszawie, gdzie rządom "dobrej zmiany" konsekwentnie wytykał odejście od zasad cywilizowanego państwa prawa. - Nie możecie traktować prawa wybiórczo albo mówić, że skoro zdobyliście większość, to prawo można ignorować - mówił w 2017 roku. W odpowiedzi Frans Timmermans był nazywany przez polityków PiS "wrogiem Europy", "wrogiem polski", "polakożercą". Krystyna Pawłowicz nazwała go nawet "antypolskim kłamczuchem".

Timmermans o lex TVN: Komisja Europejska będzie bronić wolności słowa, będzie bronić wolnych mediów
Timmermans o lex TVN: Komisja Europejska będzie bronić wolności słowa, będzie bronić wolnych mediówTVN24

"Ulubieniec" Dobrej Zmiany

Timmermansowi zarzucano antypolską postawę mimo tego, że w 2006 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za "działania na rzecz upamiętnienia polskich żołnierzy wyzwalających Holandię podczas II wojny światowej". W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski przyznał Timmermansowi Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP - między innymi za jego walkę z antypolskimi uprzedzeniami w Holandii.

"Ulubieńcem" polskiej prawicy Timmermans pozostał, nawet kiedy w 2019 roku zmienił funkcję. Z Komisarza do spraw praworządności stał się wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za Zielony Ład.

Timmermans jest kandydatem na premiera Holandii z ramienia lewicowej koalicji Partii Pracy oraz holenderskich Zielonych. - Chcę, żeby Holandia była znowu krajem, na który zagranica patrzy z podziwem. Gdzie znajdą wzorowe rozwiązania w kwestii walki z problemami klimatycznymi - zapowiada.

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się w Holandii 22 listopada. Na holenderskiej scenie politycznej powstała próżnia do wypełnienia po tym jak wieloletni premier Mark Rutte ogłosił, że jesienią odejdzie z polityki.

Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS