Najnowsze

Najnowsze

"Wielka tęsknota" na porodówkach w całej Polsce

W związku z epidemia COVID-19 szpitale zarządziły bezwzględny zakaz odwiedzin. Dotyczy to tak samo kwestii porodów rodzinnych. Położne i lekarze robią wszystko, by ułatwić kobietom kontakt z partnerami, dlatego proponują zdalne wsparcie.

Prognoza pogody na niedzielę 19 kwietnia

Niedziela w całym kraju będzie pogodna. Temperatura maksymalna w dzień od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Wstrzymane premiery, przerwane produkcje. "Mówimy o absolutnym kataklizmie"

Potężny kryzys dotyka branżę filmową. Przez pandemię COVID-19 od tygodni nie działają kina, a także nie odbywają się premiery. Zawieszono też plany produkcji fabularnych i serialowych, co spowodowało, że setki ludzi z dnia na dzień straciły pracę. Szef Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski stara się opanować dramatyczną sytuację, powołał specjalny zespół do walki z kryzysem.

"Jesteśmy w więzieniu nie po to, żebyśmy umarli, ale żebyśmy odsiedzieli wyrok"

Mówią, że więzieniu powinni odsiedzieć swój wyrok, a nie umrzeć. Więźniowie na całym świecie boją się koronawirusa i próbują walczyć o swoje bezpieczeństwo. Ponieważ w zatłoczonych celach nie sposób im zapewnić właściwej ochrony, rządy wielu państw znalazły inne rozwiązanie - w czasie pandemii na przedwczesną wolność wychodzą dziesiątki tysięcy osadzonych.

Wygrali z COVID-19, zostają dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"

W Polsce przybywa osób, które pokonały koronawirusa. W sumie jest ich 981. Wśród nich jest także wielu, którzy chcą pomóc innym i oddają krew. To właśnie osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19, ma przeciwciała i może być wsparciem skutecznej terapii. Z dotychczasowych badań wynika, że w wielu przypadkach po podaniu takiego osocza chorzy szybciej zdrowieli lub objawy u nich łagodniały.

Nocna ewakuacja z DPS w Kaliszu

W nocy zakończyła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Grupa zakażonych koronawirusem pensjonariuszy ośrodka w wojskowej eskorcie i z pomocą strażaków została przewieziona do szpitala w Poznaniu. Operacja była trudna, ale konieczna. Sytuacja w placówce pogarszała się z każda godziną. Łącznie potwierdzono tam 47 przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wśród pensjonariuszy i pracowników. Zmarło siedem osób.

Pytania o organizację i wątpliwości prawne. Co z wyborami?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zabrał głos w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. W piątek poinformował, że swoje rekomendacje przekazał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Zdaniem Szumowskiego "bezpieczne wybory w tradycyjnej formie będą możliwe najwcześniej za dwa lata". Jednak nie wyklucza głosowania korespondencyjnego. Opozycja pyta, czy powszechne wybory w takiej wersji mogą być równe, bezpośrednie i tajne.

Zbigniew Ziobro zapowiada śledztwa w sprawie DPS-ów

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro na piątkowej konferencji prasowej zapowiedział śledztwa w sprawie części domów pomocy społecznej i skierowanych do nich pracowników. Prokuratura ma zbadać, czy lekarze i pielęgniarki nie dopuścili się rażącego naruszenia procedur. Rozżaleni medycy pytają: gdzie była prokuratura, kiedy musieli pracować bez odpowiednich zabezpieczeń.

Czteroetapowy plan łagodzenia restrykcji. Terminy zależne od rozwoju epidemii

Pierwszy etap rządowego planu "odmrażania gospodarki" nie daje przedsiębiorcom i pracownikom właściwie nic. W drugim etapie przewidziano otwarcie hoteli, a w kolejnych lokali gastronomicznych i salonów fryzjerskich. Jednak wciąż nie wiadomo, ile trzeba będzie czekać na kolejne etapy. Jak podkreśla rząd, terminy wprowadzania kolejnych etapów będą uzależnione od liczby zachorowań i rozwoju pandemii.

Testy dla medyków. Dlaczego poprawka przepadła w Sejmie?

Nie ma zgody rządzącej partii, więc nie będzie testów na koronawirusa dla pracowników ochrony zdrowia. Medycy są najbardziej narażeni na zakażenia, więc opozycja wprowadziła w Senacie poprawkę, by byli testowani raz w tygodniu. Jednak w nocy z czwartku na piątek Sejm, głosami posłów PiS, poprawkę odrzucił.

Oświadczenie redakcji "Faktów" TVN

Od kilku dni, choć ważnych tematów nie brakuje, TVP poświęca wiele czasu na ataki na naszą stację i dziennikarzy TVN. Nie będziemy odpowiadać ani komentować kłamstw. Ale kilka kwestii trzeba wyjaśnić.

Prognoza pogody na sobotę 18 kwietnia

Zachmurzenie będzie małe, a miejscami umiarkowane. Temperatura wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada.

Nie żyje fizjoterapeuta zakażony koronawirusem. Oświadczenie szpitala

W bilansie koronawirusa w Polsce - ponad 300 ofiar śmiertelnych. Wśród nich 46-latek z Radomia. Fizjoterapeuta, pracownik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. To pierwsza ofiara wśród medyków. Senacka poprawka do pakietu antykryzysowego dawała pracownikom ochrony zdrowia szansę na cotygodniowe badanie na obecność koronawirusa. Sejmowa większość tę poprawkę odrzuciła.

"Prośby mogą podziałać bardziej niż przymusowe nakazy pracy"

Nakazy się nie sprawdzają, dlatego pora na apele. Wojewodowie z całej Polski proszą lekarzy, pielęgniarki, położne i fizjoterapeutów o dobrowolne zgłaszanie się do pracy. Zwłaszcza w szpitalach, gdzie leczeni są pacjenci z koronawirusem. Niemal we wszystkich tak zwanych jednoimiennych placówkach zaczyna brakować rąk do pracy, personel jest przeciążony, a liczba chorych z dnia na dzień rośnie.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 296 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły kolejne cztery osoby. Od początku epidemii COVID-19 w Polsce zdiagnozowano 8214 przypadków zakażenia. W skali całego kraju najwięcej przypadków SARS-CoV-2 jest nadal w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Kończy się kadencja Małgorzaty Gersdorf. Spór o następcę

Kadencja obecnej pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf wygasa z końcem kwietnia. Kandydatów na jej następców powinno wybrać i przedstawić prezydentowi Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Jednak z powodu pandemii COVID-19 pierwsza prezes SN zdecydowała się odwołać posiedzenie. Zgodnie z ustawą po 30 kwietnia obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego powinien przejąć najstarszy służbą prezes Sądu Najwyższego - w tym przypadku byłby to prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józef Iwulski. Z tą interpretacją nie zgadza się Pałac Prezydencki.