Najnowsze

Najnowsze

Kończy się kadencja Małgorzaty Gersdorf. Spór o następcę

Kadencja obecnej pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf wygasa z końcem kwietnia. Kandydatów na jej następców powinno wybrać i przedstawić prezydentowi Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Jednak z powodu pandemii COVID-19 pierwsza prezes SN zdecydowała się odwołać posiedzenie. Zgodnie z ustawą po 30 kwietnia obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego powinien przejąć najstarszy służbą prezes Sądu Najwyższego - w tym przypadku byłby to prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józef Iwulski. Z tą interpretacją nie zgadza się Pałac Prezydencki.

20-latek pokonał koronawirusa, teraz chce pomóc innym

Dariusz Sekuła, to strażak z Rozprzy, który dzięki swojej służbie codziennie może pomagać potrzebującym. Teraz, po wyzdrowieniu z COVID-19, chce pomóc tym, którzy są zakażeni. 20-latek był pierwszym zakażonym koronawirusem w powiecie piotrkowskim. 20-latek chce oddać osocze krwi w ramach nowej terapii COVID-19.

Brak personelu w DPS-ach. Minister sprawiedliwości zapowiada śledztwa

Już w ponad 20 Domach Pomocy Społecznej wykryto koronawirusa. W każdym z nich rozgrywa się osobny dramat. W ośrodkach przebywają osoby starsze, schorowane, bezradne i całkowicie zdane na łaskę personelu. Dramatycznej sytuacji nie ratują wolontariusze ani nakazy pracy. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada śledztwa w sprawie absencji pracowników przymusowo kierowanych do placówek.

Sejm zagłosował. Testy na koronawirusa dla lekarzy i pielęgniarek odrzucone

W nocy z czwartku na piątek Sejm zdecydował w sprawie poprawek zaproponowanych przez Senat do ustawy dotyczącej pakietu antykryzysowego. Wśród zgłoszonych propozycji przez Senat znalazł się zapis dotyczący przeprowadzania testów na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Jednak głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości poprawka ta została odrzucona.

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń. Od poniedziałku pierwsze zmiany

W czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił etapy stopniowego łagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Plan został podzielony na cztery etapy - pierwszy zacznie obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczy między innymi zmian w funkcjonowaniu sklepów i kościołów. Od poniedziałku zostaną także otwarte parki i lasy, z wyłączeniem placów zabaw.

Dzieci na polowaniach? Sejm skierował projekt do dalszych prac

Po dwóch latach dzieci być może znów będą mogły być na polowaniach za zgodą rodziców. Sejm nie odrzucił projektu lobby myśliwskiego i skierował go do dalszych prac. Posłowie Konfederacji, część PSL-u i Lewicy wsparli posłów PiS-u, którzy dwa lata temu głosowali zupełnie inaczej.

Obowiązek zakrywania ust i nosa. Nawet żołnierze w maseczkach

Kompania reprezentacyjna dostała rozkaz, by wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza pełnić w maseczkach. Wszyscy Polacy od czwartku mają nie tylko zalecenie, ale i obowiązek zakrywania nosa i ust. Dla bezpieczeństwa, a nie po to, by uniknąć kary nawet do 30 tysięcy złotych.

Prognoza pogody na piątek 17 kwietnia

W kraju będzie pogodnie. Tylko na południu kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na Podkarpaciu oraz w Karpatach wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Maraton po ogrodzie. W szczytnym celu

Utramaraton w czasach zarazy. Pani Marta za pieniądze przekazane na zakup maseczek pobiegnie wokół własnego domu. Lekarka liczyła na maraton, jednak wie, że w tej sytuacji to niemożliwie. Razem z nią pobiegną inni uczestnicy, wszyscy online - w swoich domach, na balkonach, bieżniach, a nawet w ogrodowych basenach.

Przymusowe skierowania do pracy w DPS-ach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski informuje, że 820 placówek problem jest w 20, ale to nie zmienia dramatycznej sytuacji Domów Pomocy Społecznej. Przymusowe skierowania do pracy nie rozwiązują problemów, wręcz przeciwnie - rodzą kolejne.

Nie żyje 46-letni fizjoterapeuta ze szpitala w Radomiu. Koronawirusem zakaził się w pracy

W nocy z środy na czwartek zmarł 46-letni fizjoterapeuta z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Z przekazanych dotychczas informacji wynika, że to pierwszy pracownik medyczny zakażony koronawirusem, który zmarł w Polsce. Mężczyzna pod opieką lekarzy był od dwóch tygodni. Jego stan pogarszał się z każdym dniem. Radomski szpital jest w tej chwili jednym z największych w kraju ognisk epidemii. Koronawirusem zakaziło się tam 200 osób. Ponad połowa z nich to pracownicy. W czwartek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 189 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci kolejnych sześciu osób. Od początku pandemii COVID-19 w Polsce zdiagnozowano 7771 przypadków zakażeń, zmarło 292 pacjentów.

Zarządzono ewakuację pacjentów DPS w Drzewicy

Pielęgniarki z Domu Pomocy w Drzewicy są odcięte od świata, zostawione z koronawirusem i kilkudziesięcioma pacjentami ośrodku. Ich rodziny zaczęły apelować do władz o pomoc. Na szczęście prośby poskutkowały, bo placówka będzie ewakuowana.