Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 2 maja

W sobotę w kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, wystąpią przelotne opady deszczu, a na północy i zachodzie kraju burze z opadami. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej, 17 stopni Celsjusza w centrum kraju do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie i Pomorzu okresami będzie dość silny.

Powszechne głosowanie korespondencyjne. Jak wyobrażają je sobie rządzący?

Wybory prezydenckie mają odbyć się już 10 maja, a pytań dotyczących ich przebiegu jest coraz więcej. Rządzący szykują się do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego, ale na razie nie ma żadnej podstawy prawnej do ich przeprowadzenia w takiej formie. Projekt ustawy utknął w Senacie. Jak głosowanie korespondencyjne wyobraża sobie rząd?

Został powołany na "pełniącego obowiązki pierwszego prezesa". Kim jest Kamil Zaradkiewicz?

Prezydent Andrzej Duda wskazał sędziego Kamila Zaradkiewicza na pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenia, że Kamil Zaradkiewicz to wybór ponad podziałami. Kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wyznacza Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, ale nie zostało ono zwołane z powodu epidemii. Kamil Zaradkiewicz jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Przez lata pracował w Trybunale Konstytucyjnym. Do SN powołała go nowa Krajowa Rada Sądownictwa.

"Tarcza antykryzysowa 3.0", a w niej przepisy o pracy sądów. "Taka wrzuta"

Czy to będzie "tarcza antykryzysowa 3.0"? W parlamencie jest już kolejna ustawa, która ma złagodzić recesję w Polsce wywołaną przez pandemię COVID-19. W projekcie znalazły się też zapisy, które nie mają bezpośredniego związku z gospodarką. Projekt zakłada na przykład, że w czasie trwania stanu epidemii i w ciągu roku od jego odwołania prezesi sądów będą mogli decydować o zakresie pracy sędziów i o ich przydziale do wydziałów bez zasięgania opinii kolegium właściwego sądu.

Listonosze też nie wiedzą, jak będzie wyglądało głosowanie korespondencyjne

Pracownicy Poczty Polskiej mają roznosić pakiety wyborcze parami i to już na tydzień przed datą wyborów prezydenckich. Na ich forach można przeczytać, jakie mają pytania i wątpliwości. Skąd pewność, kto wyjmie pakiet wyborczy ze skrzynki pocztowej? Czy za błędne dostarczenie pakietów będą kary? Czy bezkarnie będą mogli głosować ci, którzy uprawnienia do tego nie mają? Co ma zrobić listonosz, jeśli pod danym adresem nie znajdzie skrzynki pocztowej? Te i wiele innych pytań pozostają bez odpowiedzi.

Bezpieczna i miła majówka? Rząd przypomina o maseczkach

Epidemia COVID-19 w Polsce wciąż trwa, ale nadeszła majówka. Czy można z niej skorzystać z głową? Hotele i pensjonaty jeszcze są zamknięte, ale spacer po sopockim molo jest już legalny i możliwy. Pamiętajmy, że każdy nowy dzień w Polsce to około trzysta nowych wykrytych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Pamiętajmy, że maseczka na twarzy to obowiązek.

Żłobki i przedszkola znów będą otwarte? Rząd przedstawia szczegóły, samorządy mówią "nie"

Od 6 maja żłobki i przedszkola będą musiały działać w nowym reżimie sanitarnym. W grupie będzie mogło znajdować się maksymalnie dwanaścioro maluchów. Wszystkie będą musiały przebywać w tej samej sali pod opieką jednej przedszkolanki. Nowe regulacje określają też, jak dezynfekować zabawki. Na ponowne otwarcie przedszkoli i żłobków muszą się najpierw zgodzić samorządy. Już dziś wiadomo, że z tej możliwości nie skorzystają największe polskie miasta, takie jak Warszawa, Poznań, Łódź czy Wrocław.

W internecie pojawiło się zdjęcie, które ma przedstawiać kartę wyborczą

Autentyczności tego zdjęcia na razie nikt nie potwierdza. Kandydat na prezydenta Stanisław Żółtek opublikował na Twitterze zdjęcie dokumentu, który ma być kartą wyborczą w nadchodzących wyborach prezydenckich. Miał dostać ów dokument od osoby pracującej w firmie w Wieliczce, która do tej pory zajmowała się drukowaniem ulotek reklamowych.

Wirtualna konwencja wyborcza. Pusta sala, kamery i obietnice Andrzeja Dudy

Dwie i pół godziny bez publiczności na żywo, za to z wirtualnymi słuchaczami - tak wyglądała konwencja programowa prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent składał kolejne obietnice utrzymania programów społecznych, ale też wsparcia dla bezrobotnych. Było o zapowiadanym już wcześniej Funduszu Medycznym i wsparciu dla rolników. Opozycyjni kandydaci na prezydenta uważają, że wybory powinny być przełożone z powodu zagrożenia epidemicznego.

Majówka w czasie pandemii. "Nie ma wielkiego szału"

W piątek zaczyna się majówka. Pogoda na ogół zapowiada się dobrze, więc kusi, by gdzieś pojechać, ale minister zdrowia i lekarze ostrzegają: trzeba uważać, trzymać dystans, wystawiać twarz do słońca, ale w miejscach publicznych nadal zakładać maseczki. Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła.

Reżim sanitarny w przedszkolach? "Nie jesteśmy do tego przygotowani"

Co z bezpieczeństwem dzieci w otwieranych wkrótce żłobkach i przedszkolach? Rzad powierza je samorządom, samorządy alarmują, że to nie takie proste. Rządowi zależy, by już w przyszłym tygodniu rodzice małych dzieci mogli wrócić do pracy. Jednocześnie minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że kto boi się ryzyka epidemicznego, ten może postanowić, że jego dzieci zostaną w domu.

Przygotowania do "odmrażania" galerii handlowych

Zaraz po majówce ma rozpocząć się kolejny etap "odmrażania gospodarki". Otwarte zostaną hotele i inne obiekty z miejscami noclegowymi, a także sklepy w galeriach handlowych, ale to nie znaczy, że będzie tam jak przed pandemią. Co się zmieni?

Były obietnice, pomocy wciąż nie ma. Protest w Gdańsku i Gdyni

Komisja Europejska w zeszłym roku zakazała poławiania dorszy. Polski rząd obiecał pół roku temu wypłacenie odszkodowań właścicielom kutrów, których biznes opierał się na transportowaniu wędkarzy na otwarte morze. Teraz właściciele kutrów mówią, że zostali oszukani i nie mają za co żyć. Pojawili się na swoich statkach przed wejściami do portów w Gdyni i w Gdańsku.

Film Jana Komasy nagrodzony na prestiżowym festiwalu

Najnowszy film Jana Komasy - "Sala samobójców. Hejter" - wygrał w konkursie prestiżowego nowojorskiego festiwalu filmowego Tribeca. Został uznany za Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny. Z powodu pandemii COVID-19 wyniki konkursów ogłoszono w internecie. Współproducentem filmu Jana Komasy jest TVN.

Prognoza pogody na piątek 1 maja

W piątek na Suwalszczyźnie i Podlasiu pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju przelotne opady deszczu (5-10 mm), a na zachodzie i na południu kraju - burze (10-20 mm). Temperatura maksymalna w dzień od 16 stopni Celsjusza nad Zatoką Gdańską do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr umiarkowany, w porywach osiągający prędkość do 40 km/h, a w czasie burzy do 70 km/h, południowo-zachodni.

Sieci neuronowe mają pomóc diagnozować COVID-19

Superkomputer Prometheus może pomóc w walce z pandemią. Pomóc mogą też sztuczne sieci neuronowe. Polscy naukowcy rozpoczęli badania, które mogą pomóc wykrywać zakażeniae SARS-CoV-2 i znaleźć lek na COVID-19.

Padają pytania o drugi etap "odmrażania" gospodarki

Dlaczego rząd decyduje się na łagodzenie obostrzeń, skoro w statystykach zakażeń chorych wcale nie jest mniej? Po środowej decyzji rządu padają pytania o uzasadnienie i faktyczne umożliwienie Polakom, by po majówce mogli pojechać do hotelu czy sklepu.