Najnowsze

Najnowsze

34-kilometrowa plama na Bałtyku. Zbadano próbki substancji

Na zdjęciach satelitarnych służby morskie dostrzegły ogromną plamę nieznanej substancji unoszącą się na Bałtyku, na północ od Jastarni. Rozmiar plamy był porównywalny z całym Półwyspem Helskim. Ratownicy pobrali próbki i okazało się, że plama to resztki paliwa okrętowego.

Prognoza pogody na czwartek 23 kwietnia

W czwartek zachmurzenie będzie kłębiaste, małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr z kierunków północnych będzie słaby i umiarkowany.

OBWE ostrzega Polskę, że może być problem z zapewnieniem tajności i równości wyborów

Decyzja polskiej większości rządzącej o zmianie Kodeksu wyborczego dosłownie na kilka dni przed wyborami zaniepokoiła międzynarodowe organizacje, których Polska jest członkiem. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przestrzega, że zmiana prawa wyborczego na krótko przed wyborami może sprawić, że "nie uda się zapewnić tajności i równości wyborów". Eksperci OBWE podkreślają, że w obecnych warunkach nie ma też mowy o normalnej kampanii wyborczej.

"A co, jeżeli wyborca po prostu nie ma skrzynki?"

Ustawy jeszcze nie ma, ale drukarki już pracują. Wicepremier Jacek Sasin zlecił druk kart wyborczych dla 30 milionów wyborców. Związki zawodowe pracowników Poczty Polskiej zgłaszają, że projekt ustawy o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym, który jest obecnie w Senacie, nie odpowiada na wiele ich pytań. Pakiety wyborcze mają zostać dostarczone do skrzynek pocztowych. - A co, jeżeli wyborca po prostu nie ma skrzynki? - pyta Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty.

"Pierwszy raz coś takiego widzę". Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wciąż się rozprzestrzenia

Ogień w Biebrzańskim Parku Narodowym objął już ponad 6 tysięcy hektarów. Wybuchł w niedzielę, ale akcja gaśnicza, także z wykorzystaniem samolotów, wciąż trwa. Gigantyczny ogień pochłania nie tylko rośliny i torfowiska, giną również zwierzęta. Nie wiadomo, jakie jest źródło ognia, ale prawdopodobnie zawinił człowiek. Sucha zima i brak opadów przyczyniły się ponadto do niskiej wilgotności i niskiego stanu wód w rzekach.

NFZ obniżył kwotę refundacji testu na obecność koronawirusa z 400 do 280 złotych

Narodowy Fundusz Zdrowia zadecydował o obniżeniu kwoty, jaką refunduje za zrobienie testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Najpierw wynosiła ona 450 złotych, 30 marca spadła do 400 złotych, a od wtorku wynosi 280 złotych. W Polsce wciąż przeprowadza się mniej testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców niż w większości krajów unijnych.

"Nadzór pozorny". Raport NIK w sprawie DPS-ów i domów opieki

Domy pomocy społecznej i prywatne domy opieki są obok szpitali największymi ogniskami koronawirusa. Problemem nie jest już brak środków ochrony, ale przede wszystkim brak personelu. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w latach 2015-2018 wiele takich placówek działało bez należytego nadzoru ze strony państwa, albo wręcz nielegalnie.

Już ponad 10 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarła zakażona pielęgniarka

W środę liczba odnotowanych w Polsce zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 przekroczyła 10 tysięcy. 404 zakażone osoby zmarły. Wśród nich jest 59-letnia pielęgniarka, która pracowała na oddziale zakaźnym Szpitala Powiatowego w Kozienicach na Mazowszu. Kobieta chorowała na COVID-19, ale także na cukrzycę. Jej stan zdrowia drastycznie pogorszył się w czasie transportu do Warszawy.

Pakiety wyborcze są już drukowane. "Podstawą jest chyba widzimisię pana wicepremiera"

Wicepremier Jacek Sasin jako minister aktywów państwowych zlecił wydrukowanie pakietów wyborczych w drukarni Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Ustawa, która dawałaby mu takie upoważnienie, nie została jeszcze uchwalona przez Senat. Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiadają wnioski do NIK o kontrolę przedwyborczych przygotowań. Jest też zawiadomienie do prokuratury. Prawnik i profesor UW Marcin Matczak nie zna podstawy prawnej działania Jacka Sasina.

Testy na SARS-CoV-2 w Polsce. "Problemem jest z liczbą laboratoriów"

Według danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia we wtorek o godzinie 17.30, w Polsce odnotowano w sumie 9856 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 401 osób zakażonych zmarło. Resort twierdzi, że obecnie laboratoria w Polsce mogą wykonywać nawet 20 tysięcy testów na koronawirusa dziennie, jeszcze jednak nie zbliżyliśmy się faktycznie do tej liczby. Na szybkie testy liczy zwłaszcza personel medyczny.

Tak wygląda praca na pierwszej linii frontu walki z COVID-19

Jak wygląda praca personelu szpitalnego tam, gdzie przebywają pacjenci chorzy na COVID-19? Reporter programu "Czarno na białym" TVN24 odwiedził szpital jednoimienny w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie każdego dnia personel zużywa około 280 kompletów kombinezonów i około 20 litrów płynów dezynfekujących.

Prognoza pogody na środę 22 kwietnia

W środę pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Podopieczni Hospicjum Proroka Eliasza nie pozostają bez wsparcia

W czasie pandemii wiele osób starszych zostaje samych. Rodzina ich nie odwiedza w obawie przed szerzeniem się choroby. Są jednak tacy, którzy przynoszą im leki, zmieniają opatrunki, a czasem po prostu towarzyszą. Lekarze, pielęgniarki i wolontariusze z domowego Hospicjum Proroka Eliasza są wszędzie tam, gdzie potrzebują ich podopieczni.

Listonosze obawiają się majowych wyborów

Listonosze boją się ryzyka i mają żal do polityków. Wielu z nich już w tej chwili jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Majowe wybory mogą okazać się dla nich największą operacją w historii. Nic nie wskazuje na to, żeby pandemia miała do tego czasu ustąpić.