Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na środę 11 marca

W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia. Pojawią się przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni. Ciśnienie rośnie.

Kontrole sanitarne na graniach Polski. Służby mierzą temperaturę pasażerom

Służby graniczne prowadzą kontrole sanitarne osób wjeżdżających na terytorium Polski z Niemiec i Czech. Sprawdzani są pasażerowie autokarów, busów, a także promów i pociągów przybywających zza granicy. Służby mierzą temperaturę i zbierają informacje na temat podróżujących. W razie podejrzenia chorobą COVID-19 jest ambulans, który ma szybko przetransportować podróżnego zza granicy do szpitala.

"Trzeba być przygotowanym na wszelkie scenariusze". Politycy po posiedzeniu RBN

Ponad politycznymi podziałami w sprawie nowego koronawirusa. Prezydent Andrzej Duda, by omówić sytuację i przeanalizować możliwe scenariusze zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, po raz pierwszy od niemal czterech lat. O merytorycznej dyskusji mówił prezydent, o nieco opóźnionej reakcji - opozycja, były też pytania o czas kampanii i datę wyborów prezydenckich.

Nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce

Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło trzy nowe przypadki - jeden w Warszawie, dwa w Cieszynie. Obecnie w całym kraju jest 20 zakażonych wirusem. Pacjentka z Poznania jest w stanie ciężkim. Kobieta jest podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej.

Odwołane imprezy masowe. "Mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się tego wirusa"

Nowe przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 i zaostrzone środki bezpieczeństwa w Polsce. U 20 osób badania potwierdziły obecność choroby COVID-19. Rząd, by powstrzymać tempo zakażeń, odwołuje wszystkie imprezy masowe. - Chcemy być mądrzy nie po szkodzie, tylko przed szkodą - podkreśla premier Mateusz Morawiecki. To oznacza, że mecze piłkarskiej Ekstraklasy i reprezentacji be∂ą odbywać się bez widzów, przy pustych trybunach.

"Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania"

Współżycie z zarazą jako stałym zagrożeniem, dzięki włoskiej literaturze, jest we Włoszech bardziej obecne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS italianista Leszek Kazana, przytaczając przykład "Dekamerona", czyli zbioru 100 nowel Giovanniego Boccaccia, które opowiadają o czasach czarnej śmierci. - Gdyby się stało na przykład to, co się stało we Włoszech, (...) to się wtedy przekonamy, czy mamy wystarczająco (zasobów do radzenia sobie z epidemią - przyp. red.) - ocenił drugi gość programu, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas, Krzysztof Liedel. - Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania - dodał.

Rośnie liczba przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

17 osób jest zakażonych w Polsce koronawirusem SARS-CoV-2 - to stan na poniedziałek na godzinę 19. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie ma wątpliwości, że ta liczba będzie się zwiększać. Stan dwójki pacjentów jest ciężki, jednego - poważny, a kobieta ze Szczecina wymaga intensywnej opieki medycznej. Stan pozostałych jest stabilny, dobry lub bardzo dobry.

W szpitalach brakuje lekarzy chorób zakaźnych. "Ta sytuacja trwa i pogarsza się od wielu lat"

Przez lata oddziały zakaźne w polskich szpitalach były zamykane. Głównie dlatego, że brakowało lekarzy. Młodych nie było, a starsi przechodzili na emerytury. Tylko wtedy nie było zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. - Wydawało się, że to nie jest specjalizacja przyszłościowa. Obecna sytuacja w brutalny sposób to powszechne mniemanie zmienia - komentuje Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Wysłuchanie przed TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyło się wysłuchanie w sprawie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które ustanawiają Izbę Dyscyplinarną. Komisja Europejska dąży do zawieszenia pracy Izby Dyscyplinarnej, bo w ocenie unijnych urzędników ta instytucja nie spełnia unijnych standardów niezależności sądów. Przedstawicielka polskiego rządu przekonywała, że Komisja Europejska nie wskazała okoliczności, które potwierdziłyby taką tezę.

Prognoza pogody na wtorek 10 marca

W poniedziałek pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie, północy i wschodzie kraju okresami opady deszczu do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Pomorzu i Suwalszczyźnie, 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, na Wybrzeżu do 70km/h, a w górach do 100 km/h.

Szumowski: scenariusze zamykania szkół są rozważane

Panika "nie", ale jak najdalej posunięta prewencja - absolutnie "tak". Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wymusza zmianę naszych przyzwyczajeń. Od wylewnych powitań poczynając na reżimie higienicznym kończąc. W centrum uwagi - dzieci i młodzież. Najczęściej infekcję przechodzą łagodnie lub bezobjawowo, ale są na zakażenia podatne i mogą być ich nosicielami.

Polityczny spór o pieniądze na ochronę zdrowia. Opozycja: to ratowanie kampanii prezydenta Dudy

Ciąg dalszy politycznej wojny o miliardy złotych. Mimo apeli opozycji, środowisk lekarskich i pacjentów onkologicznych prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przeznaczającą niemal dwa miliardy złotych na media państwowe. W niedzielę ogłosił, że powstanie nowy fundusz medyczny z pulą niemal trzech miliardów złotych. Jednak rząd nie podał kiedy zostanie wprowadzony, ani skąd dokładnie znalazł środki na fundusz. Politycy opozycji mówią, że to próba ratowania ratowania kampanii Andrzeja Dudy.

Rząd apeluje o dowoływanie imprez masowych

Główny Inspektorat Sanitarny i premier Mateusz Morawiecki rekomendują odwołanie wszystkich imprez masowych. Apel dotyczy wydarzeń planowanych na ponad tysiąc uczestników, w pomieszczeniach zamkniętych. Z kolei Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zwraca się z apelem do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie większych skupisk ludzi.

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

W poniedziałek w Polsce odnotowanych zostało 16 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski i dodał, że zakażeń najpewniej będzie przybywać. W niedzielę do szpitala we Wrocławiu trafił 73-letni mężczyzna, jego stan jest ciężki. Pogarsza się także stan zdrowia pacjentki ze Szczecina.

Skąd pomysł na Fundusz Medyczny? Sprzeczne słowa ministra

W piątek, w ostatnim dniu konstytucyjnego terminu, Andrzej Duda podpisał ustawę przeznaczającą niemal dwa miliardy złotych na media publiczne. Opozycja domagała się, by te pieniądze przeznaczyć na polską onkologię. W niedzielę prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili, że powstanie Fundusz Medyczny, który zostanie zasilony kwotą 2 miliardów 750 milionów złotych. Minister zdrowia raz powiedział, że to coś, o czym dyskutowano od dawna, innym razem - że jest to pomysł "sprzed godzin".

Marsze z okazji Dnia Kobiet. Polki upominają się o swoje prawa

"Tak" - dla pełnej równości, "nie" - dla przemocy i seksizmu. Kobiety upominają się o swoje prawa. Nie tylko od święta, bo walka z różnymi ograniczeniami to codzienność. Jednak z okazji Dnia Kobiet, ich głos może być donośniejszy. O czym mówiły na manifach w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku?

Nowy program w TVN24. "Debata Faktów: Kampania 2020"

Na antenie TVN24 rusza poprzedzający wybory prezydenckie cykl "Debata Faktów: Kampania 2020". W kolejne niedziele - Piotr Marciniak, Radomir Wit i przedstawiciele sztabów wyborczych będą rozmawiać o wszystkim, co w kampanii ważne i aktualne. Cotygodniowy cykl będzie można oglądać w niedziele o godz. 19.20 na antenie TVN24.

Prognoza pogody na poniedziałek 9 marca

W poniedziałek na zachodzie kraju oraz Pomorzu będzie pochmurno, wystąpią okresowe opady deszczu. Poza tym w kraju przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 10 stopni Celsjusza w centrum kraju do 12 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.

Polski rząd i Komisja Europejska przedstawią w poniedziałek swoje argumenty w TSUE

W poniedziałek w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się wysłuchanie w sprawie tych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które ustanawiają Izbę Dyscyplinarną. To dla obydwu stron sporu, czyli Komisji Europejskiej i polskiego rządu, ostatnia szansa na prezentację swoich argumentów. Komisja tłumaczy, że chce "chronić sędziów przed kontrolą polityczną", a polski rząd utrzymuje, że TSUE w ogóle nie może się zajmować sprawami ustroju polskiego sądownictwa. Po wysłuchaniu TSUE ma zdecydować o ewentualnym zastosowaniu środków tymczasowych. Jednym z takich środków może być zawieszenie stosowania przepisów o Izbie Dyscyplinarnej. Gdyby polskie władze nie podporządkowały się decyzji TSUE, to groziłyby Polsce kary finansowe.