Najnowsze

Najnowsze

Specjalny tryb obrad Sejmu. Niektórzy politycy mają wątpliwości

Sejm szybko zmienił swój regulamin na czas epidemii COVID-19 tak, by większość posłów mogła pracować w trybie zdalnym. Podczas piątkowego posiedzenia na sali plenarnej ma być tylko niewielka reprezentacja klubów. Posłowie mają debatować nad ustawą wprowadzającą tak zwaną "tarczę antykryzysową".

UOKiK chce ustalenia maksymalnych cen niektórych produktów

Duże kary finansowe, a także ustalenie maksymalnych cen i marży na niektóre produkty bądź usługi - to zmiany, jakie proponuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach tak zwanej "tarczy antykryzysowej". Wynika to z faktu, że niektórzy przedsiębiorcy na pandemii COVID-19 próbują dodatkowo zarobić. Urząd przyznaje, że widać to zwłaszcza po gwałtownym wzroście cen niektórych artykułów spożywczych i środków higienicznych.

Przestrzeganie kwarantanny w Polsce. Policja podaje statystyki

Zachowanie obowiązkowej kwarantanny to fundament walki z epidemią COVID-19. W olbrzymiej większości osoby objęte kwarantanną troszczą się o siebie i innych, a wyznaczonych zasad nie łamią. Policja minionej doby skontrolowała blisko 90 tysięcy osób. W 341 przypadkach doszło do naruszeń. Jeśli apele nie trafiają do wszystkich, to do wyobraźni może przemówić pewna suma - 30 tysięcy złotych możliwej kary za nieprzestrzeganie kwarantanny.

Rząd wprowadza od środy ograniczenia w przemieszczaniu się

Od środy w Polsce będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się. Rząd wprowadza szereg zakazów, by skuteczniej walczyć z SARS-CoV-2. Restrykcje będą obowiązywały w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego. Z kolei w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. Nowe obostrzenia dotyczą też mszy świętych oraz środków komunikacji publicznej.

Co z organizacją wyborów? "Nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednich warunków sanitarnych"

Premier Mateusz Morawicki uważa, że nie należy przekładać terminu wyborów prezydenckich. Kalendarz wyborczy jest sztywny i jest w nim nie tylko dzień głosowania, czyli 10 maja, bo do 10 kwietnia samorządy powinny mieć kandydatów na członków ponad 27 tysięcy komisji wyborczych. Niektóre samorządy mówią wprost, że z powodu stanu epidemii nie są w stanie bezpiecznie i sprawnie zorganizować wyborów.

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. Zmarła ósma zakażona osoba

Do poniedziałku, do godziny 19.00, odnotowano w Polsce 692 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, zmarła ósma zakażona osoba. Najwięcej zakażonych jest w województwach mazowieckim i łódzkim. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przyznaje, że w Polsce są bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o sprzęt ochronny.

Powroty z zagranicy trwają. Pomaga także Unia Europejska

Polska dołączyła do unijnego programu sprowadzania do kraju swoich obywateli, którzy utknęli za granicą z powodu pandemii COVID-19. Chodzi o miejsca, których nie obsługują PLL LOT. Trzy czwarte kosztów przelotu pokryje Unia Europejska. W ten sposób władze Unii ściągnęły już do Europy prawie 1400 osób z rożnych zakątków świata.

Wirus może przetrwać w lodówce do trzech dni

Po powrocie ze sklepu myjemy ręce. Można też spłukać opakowania kupionych rzeczy ciepłą wodą z mydłem, żeby je odkazić. Koronawirus przez pewien czas utrzymuje się na powierzchniach. W lodówce może przetrwać nawet dłużej. Ryzyko zakażenia się w ten sposób jest niskie, ale istnieje.

Prognoza pogody na wtorek 24 marca

We wtorek słonecznie. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 7 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, na południu okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h, wysoko w górach do 100 km/h.

Nadleśnictwa reagują na epidemię. Zakaz wstępu do niektórych lasów

Wprowadzono zakaz wstępu do części lasów w Małopolsce. Do końca marca niektóre leśne trakty, w tym w Puszczy Niepołomickiej i Nadleśnictwa Piwniczna, nie będą dostępne dla turystów. W związku z przymusowym wolnym od pracy Polacy tłumnie ruszyli na spacery do lasów. Zdaniem leśników takie rozwiązanie może pomóc przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19.

Nie wszyscy podchodzą poważnie do zagrożenia koronawirusem. Wystarczy zostać w domu

W czasie pandemii COVID-19 należy poważnie potraktować apel #ZostańWDomu. Odpuśćmy wyjścia i spotkania towarzyskie w trosce nie tylko o nasze zdrowie. Chodzi o przerwanie łańcucha zakażeń, a przerwać go może tylko brak kontaktu fizycznego z koronawirusem. Dobro wspólne w tym przypadku oznacza wspólne zdrowie. Jednak nie wszyscy o tym pamiętają, co widać w niektórych parkach i na niektórych boiskach.

Szpitale w Polsce biorą sprawy we własne ręce, jeśli chodzi o zaopatrzenie

Szpitale w całej Polsce obecnie pracują w sytuacji wyjątkowej. W związku z pandemią COVID-19 potrzeby szpitali są ogromne, bo lekarze, pielęgniarki i cały personel, walcząc o zdrowie Polaków, ryzykują własnym. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych zapasy ciągle są, ale przeznaczone będą głównaie dla szpitali zakaźnych. Dlatego szpitale biorą sprawy we własne ręce.

Polacy wracają do kraju. Trwa akcja #LotDoDomu

W ramach akcji #LotDoDomu w osiem dni do Polski wróciło do poniedziałku blisko 30 tysięcy obywateli. Niektórzy zmuszeni zostali do skrócenia wakacji. Akcja #LotDoDomu została zorganizowana przez PLL LOT i polski rząd.

Lekarze, pielęgniarki i ratownicy apelują o środki ochrony osobistej

Obowiązkowa kwarantanna nie omija pracowników ochrony zdrowia, którzy, walcząc o nasze zdrowie, narażają samych siebie na zakażenie nowym koronawirusem. To oznacza problemy szpitali i konieczność zamknięcia niektórych oddziałów. Personel wielu szpitali ostrzega, że w takich warunkach szybko zaczyna brakować środków ochrony osobistej, czyli maseczek, gogli i rękawiczek.

Przybywa zakażonych SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarła ósma osoba

Lekarze, pielęgniarki i cały personel szpitali robią co mogą, i apelują do obywateli Polski o pozostanie w domach. Przypominają, że to może pomóc nam wszystkim ograniczyć skalę pandemii COVID-19. W sumie w Polsce potwierdzono do poniedziałku 684 przypadki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci ósmej osoby, u której wykryto zakażenie nowym koronawirusem. Kwarantanna w dobie epidemii ma olbrzymie znaczenie.

Zamknięty szpital i pilne poszukiwania pasażerów autobusu po śmierci dwojga pacjentów

37-letnia kobieta zmarła rano w szpitalu w Poznaniu. Była przedszkolanką. Sto osób ma przymusową kwarantannę. O śmierci 43 letniego kierowcy autobusu poinformował w południe szpital w Radomiu. Poszukiwani są pasażerowie, którzy mieli z nim styczność. Według danych Ministerstwa Zdrowia - 22 marca w Polsce zakażonych jest 627 osób. 7 zmarło. W szpitalach jest ponad tysiąc osób zakażonych. Ta liczba z dnia na dzień rośnie.

Prognoza pogody na poniedziałek 23 marca

Tylko w Karpatach i Bieszczadach pojawią się zanikające opady śniegu. Temperatura wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 6 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-wschodni.