Najnowsze

Najnowsze

Zerwane dachy i powalone drzewa. Straty na Podhalu po silnych wichurach

Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne i dachy, a nawet przewrócone stragany. To efekt wtorkowej wichury w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu wiatr osiągnął prędkość niemal 200 km/h. Słowaccy ratownicy musieli ewakuować polskiego turystę, a TOPR-owcy zdecydowanie odradzają wychodzenie w góry.

Prezydium Sejmu w nowym składzie

Każdy klub parlamentarny będzie miał swojego przedstawiciele w prezydium Sejmu. Po długim oczekiwaniu udało się wybrać wszystkich wicemarszałków. Pracami Sejmu pokieruje Elżbieta Witek. Z ogólnego porozumienia nie jest zadowolona tylko Konfederacja, która jako koło swojego przedstawiciele w prezydium mieć nie będzie.

Senat wznowił obrady. "To jest bardzo pracowity dzień"

Oczy zwrócone na Senat. Po raz pierwszy od 1998 roku większość w izbie wyższej ma opozycja. Nowy marszałek - Tomasz Grodzki - zapowiada zmiany. Na korytarzu obok polskich flag pojawiły się unijne, których nie było przez ostatnie cztery lata. Od rana zespoły negocjacyjne klubów i kół ustalały, kto będzie przewodniczył komisjom senackim.

Nowe otwarcie w Senacie. Tomasz Grodzki został marszałkiem izby

To chyba największy sukces opozycji od czterech lat - marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej. Za jego kandydaturą głosowali senatorowie Platformy Obywatelskiej, PSL-u, Lewicy oraz trójka senatorów niezależnych. Składy senackich komisji mają być znane w środę.

Sikorski: katastrofalna decyzja prezydenta Dudy

- Wiemy, kto wysłał Macierewicza w to miejsce - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o mianowaniu Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu. Radosław Sikorski był w 1992 roku wiceministrem obrony narodowej, podczas gdy Antoni Macierewicz był ministrem spraw wewnętrznych. - On już wtedy mówił, że trzeba zbudować katolickie państwo narodu polskiego - wspomniał.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

Elżbieta Witek została wybrana na marszałka Sejmu głosami nie tylko posłów PiS, ale także PSL. Innych kandydatów nie było. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpoczęło się od przemówienia marszałka seniora Antoniego Macierewicza i orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent mówił pojednawczo. Były minister obrony z kolei - o wszechobecnych agentach, groźnym gender i Polsce dla wybranych.

Triumf opozycji. Senator KO Tomasz Grodzki został wybrany marszałkiem Senatu

Na pierwszym posiedzeniu Senatu X kadencji senatorowie zgłosili dwóch kandydatów na marszałków. Zgłoszeni zostali senator Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki i senator PiS Stanisław Karczewski. Wybrany został kandydat opozycji. Zagłosowało na niego 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego zagłosowało 48 senatorów, a jeden senator wstrzymał się od głosu.

14 osób zatrzymanych po marszu narodowców we Wrocławiu

11 listopada ulicami Wrocławia przeszedł marsz narodowców. Świętowali niepodległość Polski antysemickimi hasłami i okrzykiem "won z naszego kraju". W zamieszkach rannych zostało pięć osób, w tym trzech policjantów. Do wtorku 14 uczestników marszu zostało zatrzymanych.

Prognoza pogody na środę 13 listopada

W środę pochmurno i opady deszczu do 5-15 mm, w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu do 5-15 cm. Na Pomorzu Zachodnim pochmurno, ale na ogół bez opadów. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i zachodni, tylko na wschodzie kraju południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Na południu kraju wiatr okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, w górach silny wiatr (80-110 km/h).

Polacy do USA mogą podróżować już bez wiz

Zainteresowanie biletami lotniczymi do Ameryki od niedzieli wyraźnie większe. Na trzymiesięczny wyjazd wystarczy prosty formularz za 14 dolarów. Od 11 listopada 2019 roku z Polski do Stanów Zjednoczonych będzie można podróżować już bez wiz.

Załoga śmigłowca oślepiona laserem

Nieznany sprawca celował laserem w śmigłowiec ratowniczy, który wracał do Warszawy. Wskutek bezmyślnej zabawy oślepiony został ratownik, a pilot musiała zmienić kierunek lotu. To kolejny taki incydent z udziałem śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ostatnim czasie.

Ihor Mazur zwolniony z aresztu. Poręczył za niego konsul

Nie trafił do aresztu, bo poręczył za niego konsul Ukrainy. Zatrzymany na granicy na podstawie noty Interpolu ukraiński weteran z Donbasu Ihor Mazur ma przebywać na terenie konsulatu w Lublinie. Wniosek o jego zatrzymanie wystawiła Rosja, która twierdzi, że dopuścił się przestępstw. On sam odpowiada, że w ten sposób Moskwa prześladuje politycznych przeciwników.