Najnowsze

Najnowsze

Niedziela Miłosierdzia Bożego. Obchody ograniczyły się do mszy w łagiewnickiej bazylice

Kościół obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego. To ustanowione 20 lat temu przez Jana Pawła II święto szczególnie uroczysty charakter ma zawsze w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach. W 2020 roku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, obchody ograniczyły się do mszy odprawionej w łagiewnickiej bazylice przez metropolitę krakowskiego - arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Test i wynik w cztery minuty i bez wysiadania z auta?

Test i wynik w cztery minuty i to bez wysiadania z samochodu? Tak na obecność koronawirusa można przebadać się w Gdyni. W całej Polsce to ciągle jednak nie jest powszechny sposób na pandemie. Pewną nadzieję na powszechność testów, przynajmniej na oddziałach ratunkowych, daje transport z Korei. Tyle tylko, że te testy na razie są u nas tylko testowane.

Kiedy, gdzie i w jaki sposób? Wątpliwości dotyczące wyborów

Właściwie nie ma kampanii, ale jest dyskusja o wyborach. Rząd forsuje termin majowy, a sejmowa większość sposób listowny. Opozycja pyta - a co z internetem i tymi wszystkimi, którzy przez pomysł PiS zostaną z wyborów wykluczeni. Ważne komentarze na temat głosowania w pandemii słychać w terenie. Od ludzi, którzy mieliby to faktycznie zorganizować.

Wołanie o pomoc z DPS-ów. W niektórych sytuacja jest bardzo trudna

Nie ma możliwości zapewnienia opieki medycznej pacjentom - przyznaje wojewoda opolski i zarządza ewakuację zakładu opiekuńczo-leczniczego w Ozimku. W całym kraju domy pomocy społecznej, ogarnięte koronawirusem, wciąż wołają o natychmiastową pomoc. Brakuje pracowników opieki i personelu medycznego.

"Dla obecnej władzy liczą się tylko wybory"

Kilkadziesiąt tysięcy listonoszy ma zanieść milionom Polaków pakiety wyborcze, które później mają trafić do urn wyborczych - tak mają wyglądać wybory korespondencyjne rekomendowane przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Głosowanie korespondencyjne to rekomendacja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Co na to konkurenci prezydenta Andrzeja Dudy?

"Wielka tęsknota" na porodówkach w całej Polsce

W związku z epidemia COVID-19 szpitale zarządziły bezwzględny zakaz odwiedzin. Dotyczy to tak samo kwestii porodów rodzinnych. Położne i lekarze robią wszystko, by ułatwić kobietom kontakt z partnerami, dlatego proponują zdalne wsparcie.

Prognoza pogody na niedzielę 19 kwietnia

Niedziela w całym kraju będzie pogodna. Temperatura maksymalna w dzień od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Wstrzymane premiery, przerwane produkcje. "Mówimy o absolutnym kataklizmie"

Potężny kryzys dotyka branżę filmową. Przez pandemię COVID-19 od tygodni nie działają kina, a także nie odbywają się premiery. Zawieszono też plany produkcji fabularnych i serialowych, co spowodowało, że setki ludzi z dnia na dzień straciły pracę. Szef Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski stara się opanować dramatyczną sytuację, powołał specjalny zespół do walki z kryzysem.

"Jesteśmy w więzieniu nie po to, żebyśmy umarli, ale żebyśmy odsiedzieli wyrok"

Mówią, że więzieniu powinni odsiedzieć swój wyrok, a nie umrzeć. Więźniowie na całym świecie boją się koronawirusa i próbują walczyć o swoje bezpieczeństwo. Ponieważ w zatłoczonych celach nie sposób im zapewnić właściwej ochrony, rządy wielu państw znalazły inne rozwiązanie - w czasie pandemii na przedwczesną wolność wychodzą dziesiątki tysięcy osadzonych.

Wygrali z COVID-19, zostają dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"

W Polsce przybywa osób, które pokonały koronawirusa. W sumie jest ich 981. Wśród nich jest także wielu, którzy chcą pomóc innym i oddają krew. To właśnie osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19, ma przeciwciała i może być wsparciem skutecznej terapii. Z dotychczasowych badań wynika, że w wielu przypadkach po podaniu takiego osocza chorzy szybciej zdrowieli lub objawy u nich łagodniały.

Nocna ewakuacja z DPS w Kaliszu

W nocy zakończyła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Grupa zakażonych koronawirusem pensjonariuszy ośrodka w wojskowej eskorcie i z pomocą strażaków została przewieziona do szpitala w Poznaniu. Operacja była trudna, ale konieczna. Sytuacja w placówce pogarszała się z każda godziną. Łącznie potwierdzono tam 47 przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wśród pensjonariuszy i pracowników. Zmarło siedem osób.

Pytania o organizację i wątpliwości prawne. Co z wyborami?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zabrał głos w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. W piątek poinformował, że swoje rekomendacje przekazał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Zdaniem Szumowskiego "bezpieczne wybory w tradycyjnej formie będą możliwe najwcześniej za dwa lata". Jednak nie wyklucza głosowania korespondencyjnego. Opozycja pyta, czy powszechne wybory w takiej wersji mogą być równe, bezpośrednie i tajne.

Zbigniew Ziobro zapowiada śledztwa w sprawie DPS-ów

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro na piątkowej konferencji prasowej zapowiedział śledztwa w sprawie części domów pomocy społecznej i skierowanych do nich pracowników. Prokuratura ma zbadać, czy lekarze i pielęgniarki nie dopuścili się rażącego naruszenia procedur. Rozżaleni medycy pytają: gdzie była prokuratura, kiedy musieli pracować bez odpowiednich zabezpieczeń.

Czteroetapowy plan łagodzenia restrykcji. Terminy zależne od rozwoju epidemii

Pierwszy etap rządowego planu "odmrażania gospodarki" nie daje przedsiębiorcom i pracownikom właściwie nic. W drugim etapie przewidziano otwarcie hoteli, a w kolejnych lokali gastronomicznych i salonów fryzjerskich. Jednak wciąż nie wiadomo, ile trzeba będzie czekać na kolejne etapy. Jak podkreśla rząd, terminy wprowadzania kolejnych etapów będą uzależnione od liczby zachorowań i rozwoju pandemii.