Najnowsze

Najnowsze

Szumowski zapowiada "odmrażanie gospodarki" od 19 kwietnia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że od 19 kwietnia rząd będzie powoli "odmrażać gospodarkę". Szczegółowe decyzje mają zapaść w ciągu najbliższych kilku dni. Możliwe, że do sklepów spożywczych będzie mogło wejść naraz więcej osób, ale nie zmienia się to, że od czwartku zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych będzie obowiązkowe. Dziś rano resort zdrowia potwierdził 117 nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 6 kolejnych zakażonych osób.

Brakuje personelu w szpitalach i domach opieki

Kilkadziesiąt zakażonych koronawirusem pacjentów i jedna pielęgniarka w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Warszawie. Kobieta pracuje od kilku dni bez przerwy, choć sama choruje przewlekle. Trudna sytuacja jest też w Radomiu, gdzie wciąż brakuje rąk do pracy.

Kulisy pracy telewizji w czasie pandemii

W budynku, w którym nagrywane są "Fakty" TVN, zwykle jest kilkaset osób. Obecnie pracuje w nim garstka - reszta swoje obowiązki wykonuje z domu. Jak wygląda tworzenie telewizji w czasie pandemii?

Prognoza pogody na wtorek 14 kwietnia

We wtorek w kraju będzie pogodnie. Na Suwalszczyźnie wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Miejscami w kraju możliwe przelotne opady deszczu. W górach śnieg. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, północno-zachodni. Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie 1003 hPa.

Medycy pokazali, jak wyglądały ich święta

Kiedy inni zostali w domach, oni musieli zostać na posterunku. Ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze pokazali, jak wyglądała ich praca w te Święta Wielkanocne. Sami nagrali filmy, które udostępnili w internecie.

Noclegownie dla bezdomnych apelują o pomoc. "Żyjemy na takiej bombie zegarowej"

W dobie pandemii w bardzo trudnej sytuacji są osoby bezdomne i noclegownie, które im pomagają. Bezdomni to często osoby starsze i schorowane, więc takie, które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na ciężką odmianę COVID-19. Choć schroniska i noclegownie są dotowane przez samorządy i wojewodów, liczba otrzymywanych środków do dezynfekcji, rękawiczek czy maseczek jest niewystarczająca.

Osocze ozdrowieńców może pomóc w walce z COVID-19

Polscy lekarze chcą podawać chorym na COVID-19 krew osób, które miały tę chorobę i wyzdrowiały. Chodzi o to, aby osoby obecnie chore mogły skorzystać z przeciwciał, które wyprodukowały organizmy ozdrowieńców. W Polsce wyzdrowiało już ponad czterysta zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Każdy z nich, o ile czuje się dobrze, proszony jest o kontakt z najbliższą stacją krwiodawstwa.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Powstała wirtualna wystawa

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest co roku 13 kwietnia. Dziś też mija równo 30 lat, odkąd władze Związku Radzieckiego przyznały się do mordu, nazywając go "jedną z cięższych zbrodni stalinizmu". Około 22 tysięcy obywateli Polski zostało rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Mordów dokonano nie tylko w Katyniu, ale także w Kalininie, Charkowie, Mińsku i Kijowie.

Ciężka sytuacja w domu opieki przy Bobrowieckiej

W Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ulicy Bobrowieckiej w Warszawie u ponad połowy z kilkudziesięciu pensjonariuszy wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Przez trzy dni musiała się nimi opiekować jedna pielęgniarka. Musiała, bo dostała takie polecenie od wojewody, które przyniósł jej w czwartek późnym wieczorem policjant. Część regularnego personelu zakładu też jest zakażona. W czasie świąt oprócz pielęgniarki w zakładzie pracowali jeszcze tylko jeden lekarz i kilka osób personelu niemedycznego. Dopiero w poniedziałek do zakładu przyszły dodatkowe pielęgniarki.

Nowe informacje na temat SARS-CoV-2 w Polsce. "Systematycznie rośnie liczba ozdrowieńców"

W niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych wykrytych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce i o tym, że 24 zakażone osoby zmarły. Do około 30 procent wszystkich zakażeń w Polsce doszło w placówkach ochrony zdrowia. W województwie mazowieckim ten odsetek sięga 50 procent. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, gdzie więcej zakażeń wykryto u członków personelu niż u pacjentów.

Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Radomiu. "To drugie Kosowo, któremu przygląda się świat"

W domu pomocy społecznej w Bochni rozchorował się personel, więc podopiecznymi musiały się zająć siostry dominikanki. Wciąż fatalna sytuacja panuje w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 118 członków personelu tego szpitala i 92 pacjentów. "Nie mam już siły płakać. To drugie Kosowo, któremu przygląda się świat" - takie słowa zamieścił na Twitterze lekarz Paweł Doczekalski. Twierdzi on, że to słowa jego koleżanki, która pracuje w szpitalu w Radomiu.

Prognoza pogody na poniedziałek 13 kwietnia

W poniedziałek przelotne opady deszczu, a na południu, wschodzie i częściowo w centrum kraju - burze (5-10 mm opadów deszczu podczas burz). Temperatura maksymalna w dzień od 10 stopni Celsjusza na Pomorzu do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 65 km/h, a w czasie burzy - do 80 km/h, północno-zachodni.