Wygrali z COVID-19, zostają dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"

Wygrali z COVID-19, chcą zostać dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"
Wygrali z COVID-19, chcą zostać dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Wygrali z COVID-19, chcą zostać dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"Marta Kolbus | Fakty po południu

W Polsce przybywa osób, które pokonały koronawirusa. W sumie jest ich 981. Wśród nich jest także wielu, którzy chcą pomóc innym i oddają krew. To właśnie osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19, ma przeciwciała i może być wsparciem skutecznej terapii. Z dotychczasowych badań wynika, że w wielu przypadkach po podaniu takiego osocza chorzy szybciej zdrowieli lub objawy u nich łagodniały.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Krzysztof Drabikowski to lider blackmetalowego zespołu. Muzyk swoje pierwsze kroki po wyzdrowieniu z COVID-19 skierował do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Chciał oddać osocze dla wypróbowywanej terapii COVID-19.

Mężczyzna był tak zwanym "pacjentem zero" na Podlasiu. W szpitalu spędził ponad dwa tygodnie. Najprawdopodobniej koronawirusem zakaził się podczas trasy koncertowej po zachodniej Europie.

- (Lekarze - przyp. red.) sprawdzili płuca, bo cały kaszlałem. I okazało się, że w tych płucach są zmiany - wspomina Krzysztof Drabikowski. - Przez cały czas czułem się zmęczony - dodaje muzyk.

Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec na Śląsku, oprócz bólu mięśni, utraty smaku i węchu miał bardzo wysoką gorączkę - ponad 40 stopni Celsjusza.

- Pięć dni gorączki spowodowały u mnie spadek wagi o pięć kilogramów. Gorączka przy koronawirusie jest bardzo ciężka - podkreśla wójt.

Pan Marek od poniedziałku wraca do pełnienia swoich obowiązków. Chce dać dobry przykład i oddać osocze krwi.

- Nie mam żadnych przewlekłych chorób więc bardzo mocno liczę na to, że ta moja odporność, którą mam nadzieję nabyłem, będzie mogła pomóc innym ciężko chorym osobom - mówi Marek Cyl.

Osocze krwi jako terapia?

Przeciwciała wytworzone u osób, które przeszły chorobę mogą być narzędziem do walki z COVID-19. Znajdują się w osoczu, czyli płynnym składniku krwi.

- Ci, którzy otrzymali osocze, chorowali krócej, szybciej wracali do zdrowia. Kolejne badanie, które było przeprowadzone na pięciu osobach, pokazało, że zmiany w płucach bardzo szybko się cofały - wyjaśnia prof. Piotr Marek Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Jednak nie każda z 981 osób, które w Polsce obecnie wyzdrowiały z COVID-19, będzie mogła być dawcą.

- Terapia osoczem osób, które wyzdrowiały z choroby COVID-19 jest obiecująca, bierzemy ją pod uwagę. Natomiast na chwilę obecną jest szereg czynników, które uniemożliwiają zostanie dawcą - tłumaczy dr Jacek Górny, lekarz z Poznania.

- Nie wszyscy chorzy, którzy mieli kontakt z wirusem, wytwarzają te przeciwciała neutralizujące w takiej ilości, która będzie skuteczna w leczeniu tych, którzy aktualnie chorują - dodaje prof. Marek Radziwon.

Postawa godna bohatera

Dariusz Sekuła, druh z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy, chorobę przeszedł bezobjawowo. Koronawirusem zakaził się najprawdopodobniej w trakcie imprezy zorganizowanej w remizie podczas dnia kobiet. 20-latek od 8 kwietnia jest zdrowy i w najbliższych dniach dowie się, czy może oddać krew.

- Jak dowiedziałem się tylko, że można oddać to osocze, to nie miałem w ogóle zawahania. Jak mogę pomóc to wydaje mi się, że to jest mój obowiązek - mówi mężczyzna.

Takie podejście do sprawy nikogo tu nie dziwi. Naczelnik Ochotniczej Straży pożarnej ze swojego druha jest bardzo dumny. - Dariusz jest zawsze otwarty na wszystkie rodzaje jakiejś pomocy, czy udział w akcji, czy akcji krwiodawstwa. Trzymamy wszyscy kciuki, żeby takich osób jak nasz Dariusz było jak najwięcej - opowiada Piotr Skrobek.

- Chcę zachęcić osoby, które wyzdrowiały, żeby to osocze oddały, jeśli tylko mogą, bo im to nic nie szkodzi, a drugiej osobie może pomóc, a nawet uratować życie - dodaje druh.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS