Najnowsze

Najnowsze

Prawo jazdy, ubezpieczenie i przebieg. Nowe zasady policyjnych kontroli

Policyjna kontrola według nowych zasad. Od stycznia, oprócz prawa jazdy i ubezpieczenia, policjanci sprawdzą i spiszą stan licznika. Przebieg trafi do Centralnej Ewidencji Pojazdów, by uniemożliwić oszustwa. Odmładzanie sprowadzanych zza granicy samochodów to u nas motoryzacyjny grzech numer jeden.

Prognoza pogody na piątek 3 stycznia

W kraju będzie, pochmurno, ale na południu i wschodzie Polski pojawią się rozpogodzenia. Na Pomorzu mogą okresami wystąpić opady deszczu. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 8 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

Dron Ukraińca spadł na dach Bazyliki Mariackiej

Miało być pamiątkowe nagranie z urlopu, a zamiast tego mogą być zarzuty. 24-letni turysta z Ukrainy używał drona na krakowskim rynku i stracił kontrolę nad urządzeniem. Spadło ono prosto na dach zabytkowej Bazyliki Mariackiej. Musieli interweniować strażacy, a policjanci i prokuratura zastanawiają się teraz, czy właściciel drona odpowie za sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia innych.

Zdradził go tatuaż. "Seryjny włamywacz" w rękach policji

25-letni seryjny włamywacz znów w rękach policji. Był już kiedyś w więzieniu, ale rok temu wyszedł na wolność. Od tamtego czasu okradał sklepy, restauracje i zakłady fryzjerskie. Wytropili go funkcjonariusze z Będzina. Wpadł, bo zdradził go tatuaż. Teraz grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Sędzia Juszczyszyn wrócił do pracy. Szefowa kancelarii Sejmu wezwana na rozprawę

Sędzia Paweł Juszczyszyn ledwo wrócił do orzekania, a już wzywa na rozprawę szefową kancelarii Sejmu. Ma ona zeznawać 24 stycznia. Ci, którzy chcą sędziego ukarać, nie ustają w wysiłkach - zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Michał Lasota odwołał się od decyzji izby dyscyplinarnej, która uchyliła zawieszenie sędziego w czynnościach.

Nowe narzędzie w rękach policjantów. Podczas kontroli spiszą licznik

Od 1 stycznia służby mają kolejne narzędzie do walki z oszustami, którzy cofają liczniki w samochodach. Teraz przy praktycznie każdej kontroli drogowej policjanci spiszą przejechane kilometry, a dane od razu trafią do systemu CEPiK. Warto pamiętać, że cofanie przebiegu już od maja jest przestępstwem, za które można trafić do więzienia.

Nowe zasady segregacji śmieci od Nowego Roku. Co warto wiedzieć?

Od 1 stycznia w całej Polsce obowiązuje jednakowy system segregacji śmieci, od którego nie można się już wykręcać, bo inaczej trzeba będzie zapłacić karę. Śmieci mamy wyrzucać do pięciu pojemników. Trwa akcja informacyjna, byśmy wiedzieli, co robić. Są już pierwsze ostrzeżenia dla ignorujących przepisy. Warto pamiętać, że w budynkach wielorodzinnych, gdzie wiele rodzin korzysta z tych samych śmietników, odpowiedzialność jest wspólna.

PFN publikuje sprawozdanie finansowe, KO chce zawiadomić prokuraturę

111 milionów złotych wydała Polska Fundacja Narodowa w roku 2018. Tuż przed końcem 2019 roku PFN opublikowała sprawozdanie, w którym roi się od niejasności, a niektóre wydatki bulwersują. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadają, że zawiadomią prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Oświadczenie majątkowe premiera. Ani słowa o majątku żony

Premier Mateusz Morawiecki publikuje swoje kolejne oświadczenie majątkowe, które znów nie rozwiewa wątpliwości dotyczących majątku jego żony. Prezes PiS obiecywał ustawę, na podstawie której trzeba będzie ujawnić majątek również małżonka. Ustawę do TK wysłał prezydent.

Zmiany w segregowaniu śmieci. Teraz wszędzie pięć pojemników

Od 1 stycznia w całej Polsce obowiązuje jednakowy system segregacji odpadów. Śmieci mamy wyrzucać do pięciu pojemników. Trwają akcje edukacyjne i pojawiły się już pierwsze ostrzeżenia dla ignorujących przepisy. Kto się nie zastosuje, ten zapłaci karę. Na osiedlach obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa.

19-latek usłyszał zarzut zabójstwa brata. Nie przyznał się

Zarzut zabójstwa usłyszał 19-latek z Turku w Wielkopolsce, podejrzany o zamordowanie swojego brata. Maciej J. miał zadać 9-letniemu chłopcu kilka ciosów nożem. Do winy się nie przyznał i odmówił składania wyjaśnień. Prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla mężczyzny.

Nowy rok, stary problem. Marian Banaś wciąż prezesem NIK

Nie pomogły apele prezydenta, premiera, a nawet prezesa PiS - Marian Banaś wciąż jest prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Nie pomogły też wnioski z raportu CBA, które sprawdziło oświadczenia majątkowe Mariana Banasia i złożyło doniesienie do prokuratury. Nie działa plan B, bo opozycja nie chce zmieniać wraz z PiS konstytucji.

Prognoza pogody na czwartek 2 stycznia

W czwartek w kraju będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 2 stopi Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.