Najnowsze

Najnowsze

Kolejna awaria Czajki. "Sprzątamy po tych decyzjach, które były podejmowane wcześniej"

Rok po tym, jak doszło do poprzedniej awarii, i dzień po tym, jak dokonano ostatniego przeglądu technicznego, znów nastąpiła awaria rurociągu, który jest częścią systemu przesyłowego ścieków pod Wisłą do oczyszczalni Czajka. Znów miasto musi dokonywać awaryjnego zrzutu ścieków do Wisły. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przyznaje, że jest to problem "systemowy" i jego zażegnanie potrwa dłużej niż poprzednio. Przedstawiciele rządu są oburzeni. Jest zawiadomienie do prokuratury.

Prognoza pogody na poniedziałek 31 sierpnia

W poniedziałek przelotne opady deszczu i burze (10-20 mm). Tylko na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 18 stopni Celsjusza na Pomorzu do 27 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 90 km/h, przeważnie zachodni.

Wielu nauczycieli objętych kwarantanną. Cztery szkoły wnioskują do sanepidu

Rok szkolny się jeszcze nie rozpoczął, a uczniowie czterech szkół w Małopolsce już wiedzą, że od pierwszego września rozpoczną naukę w formie zdalnej. W gminie Łukowica okazało się, że jedna z nauczycielek - zakażona koronawirusem - brała udział w czterech konferencjach w czterech różnych szkołach. Placówki są zamknięte do trzeciego września i 30 nauczycieli z kilku szkół jest na kwarantannie.

Ścieki znów awaryjnie zrzucane do Wisły. "Mamy do czynienia z wadą systemową"

Awaria rurociągu, który pod dnem Wisły przesyła ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", wydaje się poważna. Może potrwać długo. Poprzednia awaria wydarzyła się niemal dokładnie rok temu. Władze stolicy zastanawiają się, jaką wybrać możliwość awaryjnego przesyłu, by mieć jak najwięcej czasu na gruntowną przebudowę rury, bo znowu jest problem w jej starej części, a nie tej z zeszłego roku. Poza wyjściem tymczasowym - według władz miasta - od miesięcy trwają przygotowania do budowy nowego systemu przesyłowego. Zdaniem prezydenta Trzaskowskiego - decyzje podjęte w 2005 roku, albo ich wykonanie, okazały się błędne.

Przygotowania do powrotu do szkół. Jak chronić dzieci?

Wielu Polaków wraca z dziećmi z wakacji. We wtorek ma rozpocząć się rok szkolny. Wśród nauczycieli, rodziców i we władzach trwają gorące dyskusje, jak zabezpieczyć dzieci, zwłaszcza te z grupy podwyższonego ryzyka. W przygotowania włączył się Rzecznik Praw Dziecka.

Zagranicznym dziennikarzom na Białorusi odbierane są akredytacje

Białoruskie władze wyrzucają zagranicznych dziennikarzy. Nie skończyło się tylko na zatrzymaniach, teraz reporterzy i fotoreporterzy tracą akredytacje i muszą wyjechać z kraju. To dzięki nim oglądamy na Białorusi wielki wolnościowy zryw i dzięki nim widzimy, jak rozprawia się z nim władza. W niedzielę w Mińsku ma być znów tłum na ulicach i kolejny wielki marsz.

Prognoza pogody na niedzielę 30 sierpnia

W niedzielę pochmurno z przejaśnieniami i opadami deszczu, miejscami intensywnymi, do 30-40 mm, oraz burzami w pasie od Śląska przez centrum po Podlasie, lokalnie gwałtownymi. Tylko w Małopolsce i na Podkarpaciu pogodnie, chociaż pod wieczór niewykluczone burze. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Warmii i 24 stopni Celsjusza w centrum kraju do 33 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr na wschodzie Polski południowo-zachodni, w pozostałych regionach północno-wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągający prędkość do 80-100 km/h.

Ministerstwo Klimatu pracuje nad zmianami w zasadach segregacji śmieci

Nie pięć, a trzy kubły na śmieci - Ministerstwo Klimatu pracuje nad zmianą przepisów, które od początku 2020 roku wprowadziły obowiązek segregowania śmieci na pięć frakcji. Po ewentualnym uchwaleniu nowelizacji - w uzasadnionych przypadkach - gminy mogłyby zawnioskować o uproszczenie zasad sortowania śmieci.

Zbliża się sezon grypowy. Medycy zachęcają do szczepień

Do bezpłatnych szczepień przeciw grypie zachęcają seniorów władze Białegostoku. W Warszawie będą szczepieni pracownicy oświaty. O szczepienie się apelują lekarze w związku z pandemią. W razie pojawienia się objawów, łatwiej będzie pacjentom i lekarzom nie mylić COVID-19 i grypy.

Aktywistka LGBT+ Margot opuściła areszt

Aktywistka LGBT+ Margot wyszła z aresztu. Sąd ją wypuścił za poręczeniem. Będzie odpowiadać przed sądem, ale już z wolnej stopy. Prokuratura zarzuca jej fizyczny atak na kierowcę furgonetki, z której emitowane są hasła oskarżające osoby LGBT o seksualizację dzieci i pedofilię.

Szymon Hołownia przedstawił założenia programowe

Szymon Hołownia organizuje struktury swojego ruchu politycznego. Tydzień po rejestracji Stowarzyszenia Polska 2050 odbył się jego zjazd. Były kandydat na prezydenta zapowiada nominacje personalne, prace nad statutem i kolejne propozycje programowe. Oddaje tez hołd tym, którzy 40 lat temu doprowadzili do wynegocjowania słynnych porozumień sierpniowych.

759 nowych przypadków SARS-CoV-2 ostatniej doby

29 sierpnia potwierdzono w Polsce 759 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 14 osób. Do żółtej strefy trafił Kraków. Polacy wracają z wakacji i część z nich jest zakażona, a już we wtorek zacznie się rok szkolny. Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że dzieci mogą bezpiecznie wracać do szkół, choć jednocześnie przyznaje, że wirus wcale nie jest w odwrocie.  

Białoruscy i zagraniczni dziennikarze zatrzymani po proteście w Mińsku. Wśród nich Andrzej Zaucha

Mieli czarne kurtki, zamaskowane twarze, nie przedstawili się i kazali dziennikarzom pójść ze sobą. Busem przewieźli ponad 20 osób na komisariat milicji, zabierając im telefony komórkowe. Łącznie w kilku miejscach w czwartek na Białorusi zatrzymano ponad 40 dziennikarzy, w tym z niezależnych mediów białoruskich, jak i redakcji zagranicznych, jak BBC czy Reuters. Zatrzymano także Andrzeja Zauchę, korespondenta "Faktów" TVN. Został zwolniony po paru godzinach, podobnie jak pozostali akredytowani zagraniczni dziennikarze. W najgorszej sytuacji są dziennikarze opozycyjnych białoruskich mediów.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie partii prokuratora generalnego

Śledztwo w głośnej politycznej sprawie trwało dwa lata. Jak donosi portal Onet.pl, po cichu je umorzono. Chodzi o konwencję Solidarnej Polski, która odbyła się w 2013 roku i która została opłacona z unijnych funduszy. Powinny być wydane na promowanie pakietu klimatycznego, a Solidarna Polska zrobiła za nie partyjną konwencję.