"Jesteśmy w więzieniu nie po to, żebyśmy umarli, ale żebyśmy odsiedzieli wyrok"


Mówią, że więzieniu powinni odsiedzieć swój wyrok, a nie umrzeć. Więźniowie na całym świecie boją się koronawirusa i próbują walczyć o swoje bezpieczeństwo. Ponieważ w zatłoczonych celach nie sposób im zapewnić właściwej ochrony, rządy wielu państw znalazły inne rozwiązanie - w czasie pandemii na przedwczesną wolność wychodzą dziesiątki tysięcy osadzonych.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Jako pierwsi zareagowali więźniowie we Włoszech, którzy na początku marca protestowali przeciwko zakazowi odwiedzin. Protesty przerodziły się w gwałtowne zamieszki. W wyniku starć ze strażnikami zginęło sześciu osadzonych.

W jednym z zakładów karnych w Tajlandii osadzeni podpalili stołówkę, bo pojawiła się plotka, że większość strażników i więźniów już jest zakażona koronawirusem.

Do bardzo brutalnych zamieszek doszło w stolicy Kolumbii, gdzie zginęło 23 więźniów, a ponad 80 zostało rannych. Osadzeni domagali się lepszych zabezpieczeń przed wirusem.

- Wiemy tylko tyle, że były zamieszki, i że są zabici. Nie chcą nam przekazać żadnych informacji, a przecież to są członkowie naszych rodzin, to nasi ojcowie, bracia, mężowie - mówi Brenda Triana, krewna osadzonego więźnia z Kolumbii.

Apele o pomoc

Napięta sytuacja w zakładach karnych nie omija także Stanów Zjednoczonych. Na szybach więzienia w Chicago widać napisane przez osadzonych plakaty z prośbą o pomoc. Ich obawy są uzasadnione, bo w zakładzie na COVID-19 choruje już prawie 300 więźniów i 200 strażników.

Sytuacja w innych amerykańskich więzieniach wcale nie jest lepsza. Dziennikarze Reutersa rozmawiali z Seanem Hernandezem, który odsiaduje wyrok za usiłowanie zabójstwa w słynnym nowojorskim więzieniu na wyspie Rikers.

"Więźniowie nie dostali rękawiczek ani masek. Ręce myjemy zimną wodą. Gdy wychodzę z celi zasłaniam twarz podkoszulkiem albo ręcznikiem. Prosiliśmy strażników o dodatkowe środki ochrony, ale tylko wzruszyli ramionami" - relacjonuje Hernandez.

Z podobną sytuacją mierzą się więźniowie w zakładzie w Boliwii. Są tak zdesperowani i zdeterminowani, że w ramach protestu wdarli się na dach więzienia.

- Pandemia została ogłoszona już dawno, a my wciąż nie dostaliśmy ani masek, ani rękawiczek. Żądamy pomocy. Jesteśmy w więzieniu nie po to, żebyśmy umarli, ale żebyśmy odsiedzieli wyrok - mówi jeden z osadzonych.

Więźniowie wychodzą na wolność

Gdy okazało się, że zapewnienie w więzieniach właściwych środków ostrożności jest właściwie niemożliwe, to rządy w różnych krajach wpadły na to samo rozwiązanie - postanowiono wypuszczać osadzonych na wolność.

Wychodzą przede wszystkim ciężarne kobiety, a także te mające małe dzieci. Więzienia opuszczają też osoby starsze, sprawcy lżejszych przestępstw oraz osoby kończące odsiadywanie wyroku. Część z nich, na jakiś czas, trafia najpierw do aresztów domowych.

- Na pewno nie wszyscy więźniowie będą mogli skorzystać z aresztu domowego. Wprowadzony właśnie dekret bardzo szczegółowo określa sprawcy, których przestępstw będą mogli wyjść na wolność - wyjaśnia Nelson Barrera ze Związku Zawodowego Strażników Więziennych w Kolumbii.

Najwięcej więźniów zamierza wypuścić Turcja, bo docelowo aż 90 tysięcy. Na wcześniejsze zwolnienie mogą też liczyć osadzeni w Iranie, Indonezji, Afganistanie, Kolumbii, czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie specjalne rekomendacje w tej sprawie wydał prokurator generalny.

Wyjątkowego pecha mają cztery tysiące więźniów odsiadujący wyroki w Wielkiej Brytanii. Rząd obiecał, że wypuści ich na wolność, jednak gdy omyłkowo zwolniono sześciu mężczyzn, którzy mieli odsiedzieć swoje kary do końca, całą procedurę wstrzymano. Wypuszczeni przez pomyłkę więźniowie dobrowolnie wrócili za kraty.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS