Czteroetapowy plan łagodzenia restrykcji. Terminy zależne od rozwoju epidemii

17.04.2020 | Czteroetapowy plan łagodzenia restrykcji. Terminy zależne od rozwoju epidemii
17.04.2020 | Czteroetapowy plan łagodzenia restrykcji. Terminy zależne od rozwoju epidemii
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
17.04.2020 | Czteroetapowy plan łagodzenia restrykcji. Terminy zależne od rozwoju epidemiiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Pierwszy etap rządowego planu "odmrażania gospodarki" nie daje przedsiębiorcom i pracownikom właściwie nic. W drugim etapie przewidziano otwarcie hoteli, a w kolejnych lokali gastronomicznych i salonów fryzjerskich. Jednak wciąż nie wiadomo, ile trzeba będzie czekać na kolejne etapy. Jak podkreśla rząd, terminy wprowadzania kolejnych etapów będą uzależnione od liczby zachorowań i rozwoju pandemii.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W czwartek premier Mateusz Morawiecki przedstawił etapy stopniowego łagodzenia restrykcji wprowadzonych z związku z pandemią COVID-19, dlatego na horyzoncie pojawia się perspektywa otwarcia hoteli i pensjonatów.

Rządowy plan "odmrażania gospodarki" podzielony został na cztery etapy, gdzie dopiero w drugim zostało przewidziane otwarcie miejsc noclegowych. Jednak wciąż nie sprecyzowano, kiedy może to nastąpić.

został podzielony na cztery etapy (http://www.tvn24.pl)

- Buduje mnie to, że bardzo wielu gości nie rezygnuje z organizacji już zaplanowanych uroczystości, tylko je przesuwa - mówi właścicielka hotelu Elżbieta Pohl-Duczmal.

Nowe perspektywy?

Perspektywy przedsiębiorców z branży gastronomicznej rysują się w trochę ciemniejszych barwach. Bo restauracje, bary czy puby ruszą, razem z salonami fryzjerskimi, dopiero w etapie trzecim rządowego planu.

- My nic nie wiemy. W jaki sposób mamy cokolwiek kształtować lub przygotowywać się? Rząd powiedział, że być może (ograniczenia - przyp. red.) zniesie - ale kiedy? - dopytuje Andrzej Dobek, właściciel klubokawiarni.

W poniedziałek, 20 kwietnia żadna z branż, które od tygodni stoją, nie ruszy. Rząd się na to nie zdecydował.

Pierwszy etap zmian dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Zatem od przyszłego tygodnia trochę szybciej będzie można zrobić zakupy, bo kolejki skrócą się mniej więcej o połowę. W sklepie w tym samym czasie będzie mogło przebywać więcej osób. I na razie to tyle, jeśli chodzi o "odmrażanie gospodarki".

Kolejne etapy

Jednocześnie rządzący podkreślają, że terminy wprowadzania kolejnych etapów będą uzależnione od rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. - Świadomie tych dat nie wpisaliśmy, dlatego że przejście z jednego etapu do drugiego zależy od tego, ile będzie zachorowań - podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Te najważniejsze kroki, bez dat, mają wyglądać następująco: hotele otwarte zostaną w drugim etapie. Z kolei salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych i restauracje - choć też z ograniczeniami - w trzecim. Wtedy też dla rodziców, którzy nie mogą pracować z domu, ma ruszyć opieka nad najmłodszymi dziećmi.

Na końcu, czyli w czwartym etapie, choć również z ograniczeniami, mają zostać otwarte drzwi kin i teatrów. - Zakładając pewien bardziej optymistyczny wariant, chcemy przedstawiać w pewnych interwałach czasowych, może co tydzień, może co dwa, kolejne etapy - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Oznacza to jedynie, że co tydzień lub dwa rząd będzie decydował, czy przejść do kolejnego etapu. Nie, że za tydzień bądź dwa otworzy choćby hotele.

- Wzywam rząd do nakreślenia prawdziwej mapy drogowej wyjścia i odmrożenia gospodarki, a nie otwarcia parków. Otwarcie parków nie jest odmrożeniem gospodarki - zwraca się Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Na te daty możemy pewnie jeszcze tydzień lub dwa poczekać. Dziś najważniejsza jest bezpośrednia pomoc po to, żeby firmy nie upadały i nie wzrastało bezrobocie - przekonuje Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

"Tarcza finansowa jest spóźniona"

Dopiero w nocy z czwartku na piątek Sejm zadecydował o ostatecznym kształcie rządowej pomocy dla firm.

Dzięki poprawkom zgłoszonym przez Senat do ustawy dotyczącej pakietu antykryzysowego udało się rozszerzyć grupę tych, którzy będą zwolnieni z ZUS-u, o wszystkich samozatrudnionych i mikrofirmy. Z kolei większe przedsiębiorstwa będą płaciły 50 procent składki.

Przyjęto też poprawkę, która stanowi, że osoby zatrudniane na umowach o dzieło, czy zlecenie będą mogły dostać trzy miesiące postojowego, a nie miesiąc, jak pierwotnie proponował rząd.

- Tarcza finansowa jest spóźniona co najmniej o miesiąc, ale dobrze że jest. Natomiast trzeba duże firmy zwolnić z całego ZUS-u - ocenia Marek Goliszewski z Business Centre Club.

Tego, na razie, nie zakłada żaden z rządowych etapów pomocy gospodarce.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN