Najnowsze

Najnowsze

"Wojny śmieciowe". Reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 i TVN24 GO

Zderzenie przepisów z brudną rzeczywistością na przykładzie Dolnego Śląska. Dziennikarze "Superwizjera" TVN i "Gazety Wyborczej" pokazali, w jaki sposób w ciągu roku pod okiem inspekcji zniknęło 120 tysięcy ton śmieci i jakich metod używają firmy śmieciowe, aby walczyć z konkurencją. Reportaż "Wojny śmieciowe" o godzinie 20:00 w TVN24.

Prognoza pogody na niedzielę 16 kwietnia

W niedzielę na północy i zachodzie zachmurzenie będzie duże i całkowite z opadami deszczu oraz przelotnymi opadami deszczu. Na południu, wschodzie oraz w centrum, po zaniku porannych mgieł i zamgleń, będzie pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 8-10 stopni Celsjusza na północy, przez 14-16 stopni Celsjusza w centrum, do 17-18 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni, a na południu i w centrum południowy.

Ustawa Kukiz'15 spadła z porządku obrad. W tle ultimatum Solidarnej Polski

W ostatniej chwili, tuż przed planowanym głosowaniem, marszałek Sejmu skreśliła z porządku obrad punkt dotyczący referendów lokalnych, czyli jeden ze sztandarowych postulatów Pawła Kukiza. Na przeszkodzie stanęli posłowie Solidarnej Polski, którzy domagają się zwrotu od polityka ponad czterech milionów złotych dotacji, którą powiązana z nim fundacja dostała z rezerwy budżetowej. Posłowie Zbigniewa Ziobry zapewniają, że chodzi o przejrzystość, uczciwość i honor swojego sejmowego kolegi. Opozycja odpowiada, że oni sami powinni zwrócić dziesiątki milionów złotych publicznych pieniędzy, wydanych w nieprzejrzysty sposób.

Jarosław Kaczyński wraca do spotkań z wyborcami. W miejscowości Łyse mówił o sytuacji rolników

Jarosław Kaczyński wraca na trasę i zaczyna od próby ugaszenia rolniczych protestów. W miejscowości Łyse koło Ostrołęki prezes PiS zapowiedział skup zboża z dopłatami i utrzymane dopłaty do nawozów, ale też zamknięcie polskiej granicy dla produktów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie w tej sprawie zostało juz podpisane. Będzie też interwencyjny skup zboża i utrzymane dopłaty do nawozów. Rolnicy na razie nie rezygnują z protestów, bo - jak mówią - czekają aż efekty działań rządu zobaczą na własne oczy.

Ustawa o komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich przegłosowana. "To jest wchodzenie w buty wymiaru sprawiedliwości"

Sejmowa większość przyjęła ustawę o powołaniu specjalnej komisji, która badać ma rosyjskie wpływy w Polsce. Ustawa nie trafiła jeszcze nawet do Senatu, ale już wiadomo, że raport powstać ma we wrześniu, czyli tuż przed wyborami. Według prawników komisja to pozakonstytucyjny twór z szerokimi nieuprawnieniami śledczymi. Komisja w pierwszej kolejności badać ma działania rządu Donalda Tuska.

Sentymentalna podróż prezydenta USA. "Całe miasto jest podekscytowane. Wszyscy tutaj znają Blewittów"

Podróż do Irlandii jest jego podróżą do domu. Joe Biden kończy wizytę na Szmaragdowej Wyspie. Po wielu oficjalnych zobowiązaniach, politycznych spotkaniach i rozmowach na szczycie - przyszedł czas na osobisty akcent. Amerykański prezydent poleciał do niewielkiej miejscowości, z której 170 lat temu jego praprapradziadek, uciekając przed biedą i głodem, wyjechał do Ameryki. W Irlandii wciąż żyją krewni Bidenów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Protestujący rolnicy nie wierzą ministrowi. "Po raz kolejny nas oszukał"

Pojawiają się kolejne ogniska rolniczych protestów. To między innymi Olsztyn, Zgorzelec i Szczekociny. A wciąż nie ma porozumienia z Ukrainą w sprawie zboża, choć minister Telus zapowiadał, że będzie popisane jeszcze w piątek. Teraz zapowiada, że może w poniedziałek. A im więcej obiecuje minister, tym mniej wiary, że rząd rozwiąże problem.

Sejm przyjął ustawę w sprawie powołania specjalnej komisji

Opozycja przekonuje, że to broń wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Sejmowa większość jest jednak "za" projektem PiS w sprawie powołania komisji do zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Ma objąć weryfikacją lata 2007-2022 i zyskać szerokie uprawnienia śledcze.

W Świnoujściu wokół gazoportu rozciągnięto strefę ochronną

200-metrowa strefa ochronna została rozciągnięta w Świnoujściu wokół terenu gazoportu. Jedynego dojazdu pilnuje policja. Turyści stracili dostęp do atrakcji i części plaży, a lokalny biznes stracił dostęp do zysków. O kwestiach bezpieczeństwa się nie dyskutuje. O alternatywnych rozwiązaniach - wręcz powinno.

"Najważniejszy deptak w Polsce" zostanie zabytkiem?

Krupówki to najsłynniejszy deptak pod Tatrami. A teraz być może zostanie jednym z cenniejszych zabytków. O wpis do rejestru, a tym samym o specjalną ochronę, wnioskują władze miasta bezradne wobec fantazji deweloperów i apetytu inwestorów.

Prognoza pogody na sobotę 15 kwietnia

W sobotę w Polsce będzie pochmurno i wystąpią opady deszczu. W drugiej części dnia rozpogodzi się w centrum oraz na południu. Wystąpią jednak również przelotne opady deszczu. Możliwe jest pojawienie się burz. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, wschodni, na południu słaby, południowy.

Zabójstwo małżeństwa w Kudowie-Zdroju. Córka ofiar stanie przed sądem

W kwietniu 2022 roku odkryto dwa ciała w jednym z mieszkań w Kudowie-Zdroju. Zwłoki przeleżały tam prawie trzy miesiące. Początkowo śledczy nie podawali szczegółów śledztwa, ale obecnie ujawniają nowe fakty w sprawie. Okazuje się, że córka ofiar na święta przyniosła ciasto z polewą, w której zawierał się środek weterynaryjny. Planowała uśpić rodziców i udusić ich we śnie. Nie udało jej się to, dlatego kilka tygodni później wraz z dwójka pomocników zastrzeliła rodziców. Obecnie małopolski wydział Prokuratury Krajowej zajmuje się sprawą i kieruje akt oskarżenia przeciwko trzem osobom.

Kazimierz Kujda w radzie nadzorczej BGK. "To jest hipokryzja Jarosława Kaczyńskiego"

Kazimierz Kujda, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, został powołany przez premiera do rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Kujda stał między innymi na czele związanej z PiS spółki Srebrna. W czerwcu 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Kazimierz Kujda jest kłamcą lustracyjnym. Pytany o ten wyrok Jarosław Kaczyński stwierdził, że ma w tej sprawie inne zdanie. A orzecznictwo sądów jest przeze niego od wielu lat zdecydowanie i jednoznacznie krytykowane.

Legenda wraca z nowym albumem. "Ten zespół nie musi się z nikim ścigać"

Były cztery pory roku Antonia Vivaldiego, a teraz aż siedemdziesiąt dwie proponuje zespół Metallica. Legendarna grupa wydaje swój jedenasty studyjny album zatytułowany "72 Seasons". Fani Metalliki piosenek mogli posłuchać już przed premierą na specjalnych pokazach w kinach na całym świecie. Są więc już pierwsze opinie. Choć może nie będzie to produkcja na miarę najsłynniejszych w dorobku grupy, to nie brak głosów, że akurat ten zespół nikomu niczego udowadniać już nie musi.

Kolejna praca żony posła PiS z publicznych pieniędzy

Sylwia Sobolewska, żona sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, dostała w 2021 roku etat jako doradca zarządu spółki córki Funduszu Górnośląskiego z pensją prawie 10 tysięcy złotych. Były członek zarządu tej spółki przyznaje, że dostał polecenie zatrudnienia Sobolewskiej, która przez siedem miesięcy pojawiła się w pracy "4-5 razy i to na krótko". Dwa lata temu Sobolewska straciła posadę w kilku państwowych przedsiębiorstwach. Wszystko przez uchwałę PiS, która zakazywała współmałżonkom polityków partii zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Sylwia Sobolewska znalazła jednak zatrudnienie w innych publicznych spółkach.

GUS: inflacja w marcu wyniosła 16,1 procent r/r

Inflacja w marcu wyniosła 16,1 procent licząc rok do roku - podał GUS. Najbardziej wzrosły ceny żywności, użytkowania domu i energii. Mimo że inflacja jest niższa niż miesiąc temu, to ceny wcale na to nie wskazują.

Sejm ma zdecydować w sprawie powstania komisji śledczej do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce

Komisja śledcza do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce - głosowanie w sprawie jej powołania ma się odbyć jeszcze 14 kwietnia i wszystko wskazuje na to, że taka komisja powstanie. Ma mieć tak szerokie uprawnienia, jakich nie miała żadna z komisji w wolnej Polsce. Może między innymi zakazać pełnienia funkcji publicznych na 10 lat. PiS twardo obstaje przy komisji, bo chce udowodnić, że Donald Tusk działał na korzyść Rosji.

Wciąż nie rozwiązano kwestii ukraińskiego zboża. Rolnicy zaostrzają protest

Rolnicy zaostrzają protesty w całym kraju. Rząd nie wywiązał się z żadnych umów - mówią i dodają, że porozumienie w sprawie wstrzymania wwozu ukraińskiego zboża ma byc podpisane dopiero w przyszłym tygodniu. Nie ma natomiast żadnego pomysłu na to, co zrobić z ziarnem, które już u nas jest. Zdaniem rolników - nawet z przyczyn technicznych wywiezienie go z kraju jest praktycznie niemożliwe. Nowy minister rolnictwa zapewnia z kolei, że nie może się to nie udać.

Niemcy planują zalegalizować spożywanie drobnych ilości marihuany

Niemiecki rząd ma plan legalizacji marihuany. Konopie będzie można uprawiać na własny użytek i dystrybuować w spółdzielniach non-profit, ale w ściśle określonych dawkach. Ustawa będzie przewidywać też amnestie dla osób, które w przeszłości naruszyły zakaz używania konopi indyjskich. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

KE nie ustępuje. Będzie naliczać kary, gdy ustawa sądowa czeka w TK

Komisja Europejska od listopada 2021 roku nalicza każdego dnia milion euro kary za niezgodny z prawem UE system dyscyplinarny sędziów w Polsce. W sumie kara wynosi już ponad pół miliarda euro. Z funduszy przeznaczonych dla Polski KE potrąciła 360 milionów euro. W listopadzie zeszłego roku polski rząd zwrócił się do KE o zaprzestanie naliczania tych kar, ale wniosek został odrzucony.