Prawo i Sprawiedliwość znów straszy migrantami. Mija się jednak z prawdą

Źródło:
Fakty TVN
Prawo i Sprawiedliwość znów straszy migrantami. Mija się jednak z prawdą
Prawo i Sprawiedliwość znów straszy migrantami. Mija się jednak z prawdą
Michał Tracz/Fakty TVN
Prawo i Sprawiedliwość znów straszy migrantami. Mija się jednak z prawdąMichał Tracz/Fakty TVN

Bruksela chce relokować do krajów UE po dwa tysiące osób, a PiS zaprosił ich do Polski setki tysięcy. Teraz chce jednak robić kampanię wyborczą na tych dwóch tysiącach, których wcale jako Polska przyjmować nie musimy.

- Nie dajmy sobie odebrać bezpieczeństwa, szanowni państwo - tak wicepremier polskiego rządu Jacek Sasin mówi o ludziach tylko dlatego, że wyglądają inaczej niż on i wierzą w Boga innego, niż on wierzy. Tak, to jest retoryka strachu. Tak, to jest mowa nienawiści. - Nie chcemy wychodzić na ulice w strachu przed tym, że być może jakiś nożownik z okrzykiem "Allahu Akbar", tak jak słyszymy często w doniesieniach prasowych, zaatakuje nas czy nasze dzieci - dodał w sobotę Jacek Sasin. W taki sposób od kilkunastu dni PiS straszy i stara się zohydzić imigrantów. - Kiedyś to zadziałało. Boję się, że Kaczyński będzie sięgał po stare metody, które już zna - mówi Robert Biedroń, eurodeputowany Nowej Lewicy.

To hipokryzja - mówi opozycja - bo w czasie, gdy PiS tak straszy imigrantami, to Polska przyjmuje ich setki tysięcy. Tylko w 2022 roku ponad 360 tysięcy migrantów dostało pozwolenie na pracę w Polsce, rok wcześniej ponad pół miliona. To dużo więcej niż za czasów Platformy. To fakt - najwięcej w 2022 roku zgód na pracę dostali Ukraińcy, ale w czołówce są też obywatele Indii, Uzbekistanu, Turcji, Filipin i Bangladeszu. - Dzisiaj Polska jest państwem o najbardziej liberalnej polityce migracyjnej nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie - stwierdził Donald Tusk.

Rahat i Nahar są z Bangladeszu. Od niedawna mieszkają w Poznaniu. Mohamed przyjechał z Egiptu do Krakowa. Tam otworzył bar i założył rodzinę. Wszyscy oni żyją i pracują spokojnie w Polsce. Nie wadząc nikomu, realizują marzenie o lepszym życiu. To rząd PiS-u dał im zgodę na przyjazd. Tak jak kilku tysiącom obcokrajowców zatrudnionych przy budowie nowej inwestycji Orlenu pod Płockiem. - Jarosław Kaczyński chciał po prostu Polaków oszukać. Chciał zrobić referendum w sprawie, której nie ma. Po to, żeby Polaków dzielić - uważa Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Okła-Drewnowicz: PiS już sam się przekonał, że to nie pojedzie. Więc teraz jest następny temat, czyli migranci
Okła-Drewnowicz: PiS już sam się przekonał, że to nie pojedzie. Więc teraz jest następny temat, czyli migranciTVN24

By wzbudzić strach

Sprawy nie ma, bo nikt do Polski na siłę żadnych imigrantów nie wysyła. Po pierwsze - unijny mechanizm solidarnościowy to dopiero pomysł. Po drugie - w myśl tego pomysłu unijne kraje rzeczywiście będą musiały albo przyjąć uchodźców, albo zapłacić do wspólnej kasy. Polski to akurat nie musi dotyczyć. W nowych przepisach zapisano wprost, że każdy kraj, który odczuwa zwiększoną presję migracyjną, może w każdej chwili wystąpić o zwolnienie z udziału w programie solidarnościowym. To punkt, który powstał z myślą o polskim wparciu dla Ukraińców. Polacy pomogli milionom Ukraińców, co Unia docenia i nikogo na siłę nam nie wysyła. PiS woli manipulować. - Jeżeli my będziemy otwierać granice, to jednocześnie będziemy zachęcać tych, którzy prowadzą ten przestępczy proceder do dalszej aktywności - uważa Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z PiS.

To co najmniej naginanie faktów, bo unijny mechanizm ma dotyczyć osób już przyjętych, a uzyskanie azylu w Unii ma być coraz trudniejsze. Zbigniew Ziobro wspomniał o setkach tysięcy islamskich uchodźców. To też nieprawda, bo nikt nie mówi o setkach tysięcy, a najwyżej dwóch tysiącach. - Oni chcą ten cały element wysłać do Polski - alarmuje Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski. Nazywanie ludzi "elementem" to odbieranie im godności - mówi opozycja i przypomina, że już raz, osiem lat temu, PiS w kampanii skutecznie straszyło Polaków uchodźcami. - PiS oczywiście będzie to wykorzystywać, żeby wzbudzać strach, a strach w polityce jest bardzo silną emocją - twierdzi doktor Beata Brodzińska-Mirowska, politolożka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS