Tadeusz Rydzyk wywołał kontrowersje, tłumacząc, dlaczego jest wojna w Ukrainie

Źródło:
Fakty TVN
Tadeusz Rydzyk: na Ukrainie jest wojna, bo ci ludzie nie wierzą w Boga
Tadeusz Rydzyk: na Ukrainie jest wojna, bo ci ludzie nie wierzą w Boga
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Tadeusz Rydzyk: na Ukrainie jest wojna, bo ci ludzie nie wierzą w BogaKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Większość opinii Tadeusza Rydzyka lepiej po prostu przemilczeć, ale teza, że w Ukrainie jest wojna, bo ludzie nie wierzą tam w Boga, jest nieprawdziwa, bzdurna i szkodliwa. Mówi to człowiek bezkrytycznie popierany i nagradzany przez władzę. 

Każdy wie, co się dzieje w Ukrainie. Nie każdy rozumie dlaczego. W niedzielę Tadeusz Rydzyk wyjaśnił to tak. - Na Ukrainie, czy w innych stronach świata, jest wojna, bo ci ludzie nie wierzą w Boga, bo ci ludzie bez Boga idą w kierunku szatana - tłumaczył Tadeusz Rydzyk. Te słowa skierowane były do dzieci, które przyjechały na pielgrzymkę na Jasną Górę. - Wykorzystywanie religii do budowania nienawiści - zarówno do Ukraińców, jak i do innych uchodźców - jest po prostu obrzydliwe i nieetyczne - podkreśla Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Zjednoczona Prawica na Rydzyka reaguje inaczej. - Oczywiście troską wszystkich duchownych jest krzewienie wiary - zapewnia Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski. Woś przyznaje też, że nie słyszał słów Tadeusza Rydzyka. Troską toruńskiego duchownego - poza krzewieniem wiary - jest coś jeszcze. - Od ośmiu lat dostaje setki milionów złotych na swoje biznesy i takimi wypowiedziami, mam wrażenie, tylko próbuje stworzyć pozór, że w ogóle jeszcze jest duchownym - mówi Arkadiusz Myrcha, poseł PO.

Burza po słowach ojca Rydzyka o skazanym biskupie
Burza po słowach ojca Rydzyka o skazanym biskupieTVN24

Rządowy magnat

Pozorów, że Tadeusz Rydzyk nie jest związany z władzą, nikt już tworzyć nie próbuje. - Panowie ministrowie i pan premier ścigają się, kto więcej Rydzykowi da, kto więcej mu zapłaci, po to, żeby później był zwrot medialny w kampanii wyborczej - mówi Hanna Gill-Piątek, posłanka niezrzeszona. Nie tylko opozycji się to nie podoba. Kościół powinien być wolny od polityki - tego chce w swojej akcji Kongres Katoliczek i Katolików. Tadeusz Rydzyk jest dla nich najlepszym dowodem na to, jak bardzo potrzebna jest reforma Kościoła i prawdziwie świeckie państwo. - Kościół jest zakładnikiem tego wszystkiego. Kościół płaci za to cenę, ludzie wierzący płacą za to cenę, ludzie odchodzą od Kościoła, młodzi mają serdecznie dosyć Kościoła, który jest po pachy, po kokardę, uwikłany w politykę - przekonuje ojciec Paweł Gużyński, dominikanin.

Koalicja Obywatelska zapowiada, że po wygranych wyborach zrobi Tadeuszowi Rydzykowi audyt. - Sprawdzenie wszystkich ministerstw, wszystkich funduszy, wszystkich spółek. Umowa po umowie, weryfikacja, specjalny zespół prokuratorów niezależnej prokuratury, który będzie dochodzić zwrotu tych pieniędzy, które niesłusznie były wypłacane - wylicza Krzysztof Brejza, poseł PO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS