Tadeusz Rydzyk wywołał kontrowersje, tłumacząc, dlaczego jest wojna w Ukrainie

Źródło:
Fakty TVN
Tadeusz Rydzyk: na Ukrainie jest wojna, bo ci ludzie nie wierzą w Boga
Tadeusz Rydzyk: na Ukrainie jest wojna, bo ci ludzie nie wierzą w Boga
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Tadeusz Rydzyk: na Ukrainie jest wojna, bo ci ludzie nie wierzą w BogaKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Większość opinii Tadeusza Rydzyka lepiej po prostu przemilczeć, ale teza, że w Ukrainie jest wojna, bo ludzie nie wierzą tam w Boga, jest nieprawdziwa, bzdurna i szkodliwa. Mówi to człowiek bezkrytycznie popierany i nagradzany przez władzę. 

Każdy wie, co się dzieje w Ukrainie. Nie każdy rozumie dlaczego. W niedzielę Tadeusz Rydzyk wyjaśnił to tak. - Na Ukrainie, czy w innych stronach świata, jest wojna, bo ci ludzie nie wierzą w Boga, bo ci ludzie bez Boga idą w kierunku szatana - tłumaczył Tadeusz Rydzyk. Te słowa skierowane były do dzieci, które przyjechały na pielgrzymkę na Jasną Górę. - Wykorzystywanie religii do budowania nienawiści - zarówno do Ukraińców, jak i do innych uchodźców - jest po prostu obrzydliwe i nieetyczne - podkreśla Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Zjednoczona Prawica na Rydzyka reaguje inaczej. - Oczywiście troską wszystkich duchownych jest krzewienie wiary - zapewnia Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski. Woś przyznaje też, że nie słyszał słów Tadeusza Rydzyka. Troską toruńskiego duchownego - poza krzewieniem wiary - jest coś jeszcze. - Od ośmiu lat dostaje setki milionów złotych na swoje biznesy i takimi wypowiedziami, mam wrażenie, tylko próbuje stworzyć pozór, że w ogóle jeszcze jest duchownym - mówi Arkadiusz Myrcha, poseł PO.

Burza po słowach ojca Rydzyka o skazanym biskupie
Burza po słowach ojca Rydzyka o skazanym biskupieTVN24

Rządowy magnat

Pozorów, że Tadeusz Rydzyk nie jest związany z władzą, nikt już tworzyć nie próbuje. - Panowie ministrowie i pan premier ścigają się, kto więcej Rydzykowi da, kto więcej mu zapłaci, po to, żeby później był zwrot medialny w kampanii wyborczej - mówi Hanna Gill-Piątek, posłanka niezrzeszona. Nie tylko opozycji się to nie podoba. Kościół powinien być wolny od polityki - tego chce w swojej akcji Kongres Katoliczek i Katolików. Tadeusz Rydzyk jest dla nich najlepszym dowodem na to, jak bardzo potrzebna jest reforma Kościoła i prawdziwie świeckie państwo. - Kościół jest zakładnikiem tego wszystkiego. Kościół płaci za to cenę, ludzie wierzący płacą za to cenę, ludzie odchodzą od Kościoła, młodzi mają serdecznie dosyć Kościoła, który jest po pachy, po kokardę, uwikłany w politykę - przekonuje ojciec Paweł Gużyński, dominikanin.

Koalicja Obywatelska zapowiada, że po wygranych wyborach zrobi Tadeuszowi Rydzykowi audyt. - Sprawdzenie wszystkich ministerstw, wszystkich funduszy, wszystkich spółek. Umowa po umowie, weryfikacja, specjalny zespół prokuratorów niezależnej prokuratury, który będzie dochodzić zwrotu tych pieniędzy, które niesłusznie były wypłacane - wylicza Krzysztof Brejza, poseł PO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS