Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku
Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Uszyli "pożeracze smutków" dla najmłodszych pacjentów. Szczególna akcja w Ogólnopolski Dzień Dawców SzpikuKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

13 października przypadał Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku. Tego dnia szczególnie pamięta się o dawcach, ale dawcy pamiętali też o pacjentach, tych najmłodszych, i uszyli dla nich maskotki - nazwane wymownie "pożeraczami smutków". Z roku na rok dawców jest coraz więcej, więc i coraz większa szansa na drugie życie dla chorych bliźniaków genetycznych.

Dla 10-letniego Bartka szpital jest domem od prawie trzech miesięcy, dla jego równolatki Oliwii - od ponad roku. Pacjenci Oddziału Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku nie mogą robić tego, co lubią najbardziej. - Chodzić na spacery, grać z kolegami w piłkę nożną i chodzić z kolegami po mieście - wylicza Bartek.

Twarze dzieci w dwóch szpitalach - w Gdańsku i Poznaniu - nie mogły się nie uśmiechać, kiedy w sobotę dotarły do nich "pożeracze smutków". W piątek, który był Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku, maskotki uszyli ci, którzy szpik oddali. - Te dni mają takie same, monotonne, a jednak coś nowego, uszytego z myślą o nich, myślę, że może wywołać uśmiech na tej twarzy - mówi Angela Wasiak, dawczyni szpiku, Fundacja DKMS.

Maskotki zostały uszyte na podstawie rysunków dzieci. Zaprojektowany przez Bartka "pożeracz smutków" robi wrażenie i co najważniejsze - w specjalnej kieszonce każdego takiego pluszaka można schować trudne emocje, które pojawiają się u dzieci w trakcie leczenia. - To zawsze jest jakaś forma terapii, dzieci mają zajęcie, mogą na chwilę chociaż oderwać się od tego codziennego życia w szpitalu, od zastrzyków, od leków, od chemioterapii - podkreśla Marta Czyż-Taraszkiewicz, prezes Fundacji z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką.

Pomysł szycia pluszaków zrodził się w fundacji, która rejestruje potencjalnych dawców szpiku kostnego i ma największą ich bazę w Polsce. - Zarejestrowanych jest milion 900 tysięcy osób, spośród, których 12 i pół tysiąca to dawcy faktyczni, czyli osoby które oddając krwiotwórcze komórki bądź szpik, pomogły choremu, dla którego przeszczepienie być może było jedyną szansą na powrót do zdrowia - informuje Magdalena Przysłupska z Fundacji DKMS.

Zostań dawcą szpiku - możesz uratować komuś życie
Zostań dawcą szpiku - możesz uratować komuś życieTVN24

Kto może zostać dawcą szpiku?

W rejestrze szuka się dawców spoza rodziny. - Najczęściej obecnie jest to dawca niespokrewniony w 75-80 procentach przypadków. Od 1989 roku prowadzę rejestr wszystkich przeszczepień u dzieci i w tej chwili to jest taki odsetek - wskazuje prof. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UMP, prezes Stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki.

Córka pani Barbary Hirsz znalazła bliźniaka genetycznego dwa lata temu. - Świadomość, że jest gdzieś ktoś, kto uratuje życie twojego dziecka, to łza się w oku kreci i to są takie emocje, które ciężko opisać słowami - podkreśla pani Barbara.

Zobacz także: Marek Kaliszuk uratował życie chorego dziecka. Aktor oddał szpik małemu chłopcu

Zasada jest prosta - im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla chorych. A są wśród nich osoby z tak rzadkimi genotypami, że szansa na znalezienie zgodnego dawcy wynosi jeden do nawet kilku milionów. - Można mieć takie poczucie, że można komuś uratować życie - mówi Oliwia, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Życie Oliwki ktoś uratował. Nie był to pan Dawid, bo on dał drugie życie mieszańcowi Holandii. Na ból podczas procedury nie narzeka.

W bazie dawców szpiku może zarejestrować się każdy. Wystarczy być człowiekiem zdrowym między 18. a 55. rokiem życia.

Autorka/Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS