Antyunijny kurs PiS-u postępuje. "Chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Antyunijny kurs PiS-u postępuje. "Chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia"
Antyunijny kurs PiS-u postępuje. "Chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia"
Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24
Antyunijny kurs PiS-u postępuje. "Chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia"Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24

"Tak! Należy wyjść z Unii Europejskiej!" - okładka pisma bliskiego władzy mówi wprost to, co obóz władzy na razie tylko sugeruje, zarzucając Unii Europejskiej, że jest rzekomo niemiecka i antypolska. Jednak mimo antyunijnej propagandy większość Polaków nie chce polexitu.

Już w kolejce do wejścia na wielki wiec PiS-u zwolennicy partii mieli jasno określone postulaty. W tym taki: - Trzeba wygonić Tuska do Niemiec, do Berlina. (...) Dlatego, że nie zasłużył sobie, żeby uważać się za Polaka - stwierdził Janusz Sanocki, mieszkaniec Sosnowca i sympatyk PiS-u.

O Donaldzie Tusku w katowickim Spodku można było na konwencji PiS-u usłyszeć bardzo dużo. Podobnie jak o Angeli Merkel i o Niemcach. W wypowiedziach działaczy PiS nasz zachodni sąsiad pojawiał się w negatywnym kontekście, podobnie jak nazwisko lidera największej partii opozycyjnej, a nadchodzące wybory liderzy PiS-u przedstawiali jako wręcz decydujące o polskiej niepodległości. - Czy będzie Polska? Czy Polska będzie istniała? Czy Polska będzie landem europejskim, prowincją europejską? - pytał na wiecu premier Morawiecki.

Kwestia obecności Polski w UE pojawiła się też w wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego. - Chcemy być w Unii Europejskiej, ale chcemy pozostać suwerennym państwem - podkreślił prezes PiS. Ten model obecności Polski w Unii jest źle postrzegany na Zachodzie - zdaniem korespondentki jednej z włoskich gazet, relacjonującej marsz opozycji. - Polska jest widziana jako kraj, który przeszkadza, zwłaszcza w Grupie Wyszehradzkiej, kiedy mówimy o strategiach europejskich. Zwyczajnie nie przyłącza się do nich, nie respektuje dyrektyw, dyrektywy wspólnoty, które dotyczą praworządności. Polska jest widziana we Włoszech jako demokracja, która nie jest pełna, która może stać się demokracją hybrydową, jeśli już nią nie jest - wyjaśnia Monica Perosino, korespondentka włoskiego dziennika "La Stampa".

Kaczyński: zaczęliśmy od tego, co było podstawą systemu Tuska
Kaczyński: zaczęliśmy od tego, co było podstawą systemu TuskaTVN24

Antyunijny kurs

Trudno się temu wszystkiemu dziwić, patrząc na okładkę tygodnika "Do Rzeczy", sprzyjającego rządowi. W felietonie Tomasza Cukiernika można przeczytać opinię, że Polska więcej traci, niż zyskuje na obecności w Unii, że Unia kierowana przez Niemcy bezpardonowo niszczy polską gospodarkę i że natychmiast trzeba to zatrzymać. - To nie jest wybryk dziennikarski, bo chcę państwu pokazać, kto finansuje to pismo: Narodowy Bank Polski - stwierdził europoseł PO Radosław Sikorski. Europoseł doliczył się łącznie sześciu reklam lub tekstów sponsorowanych spółek Skarbu Państwa i instytucji państwowych.

Opozycja jest przekonana, że polityka PiS prowadzi do polexitu. - Boją się takiego świata otwartego, tolerancyjnego. Nie chcą środków z Unii Europejskiej. Uznali, że już wzięli, co się dało z Unii. Teraz chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia - ostrzega Robert Kropiwnicki, poseł PO. Co ciekawe, podobnych argumentów jak autor nawołujący do polexitu, o zakazie sprzedawania aut spalinowych, użył jeden z liderów obozu rządzącego Zbigniew Ziobro. - Nie możemy ulegać szaleństwu klimatycznemu, które forsuje Unia Europejska, Donald Tusk, Fit for 55. Chcą nam zlikwidować samochody z silnikami spalinowymi, benzynowymi, to kompletne szaleństwo - ocenił minister sprawiedliwości. Jak to określił jeden ze współpracowników Zbigniewa Ziobry, to nie eurosceptycyzm, a eurorealizm.

Autorka/Autor:Jan Piotrowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcie organizatora

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS