Polaków stać na coraz mniej, ale PiS przekonuje, że jest dobrze. "Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polaków stać na coraz mniej, ale PiS przekonuje, że jest dobrze. "Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu"
Polaków stać na coraz mniej, ale PiS przekonuje, że jest dobrze. "Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Polaków stać na coraz mniej, ale PiS przekonuje, że jest dobrze. "Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Stać nas na coraz mniej. Inflacja na poziomie 8,2 procent wcale nie oznacza spadku cen, a jedynie ich wolniejszy wzrost. Jak mówi opozycja - PiS przed wyborami pracuje nad dobrym wrażeniem.

Inflacja jest na poziomie 8,2 procent, stopy procentowe na poziomie 5,75, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie wynosi 15 tysięcy złotych, a cena za litr benzyny i diesla niezmiennie - 5,99 złotych.

Rzeczywistość - zdaniem ministra Jacka Sasina - jest dobra. - Nasza polityka jest niezmienna. To jest polityka ochrony Polaków przed skutkami kryzysu, przed skutkami inflacji, innych kryzysów - zapewnia Jacek Sasin, minister aktywów państwowych z PiS.

Czy ta ochrona jest skuteczna? To oceniają ekonomiści. Warto w takim razie przyjrzeć się, jak zmieniała się nasza sytuacja finansowa przez ostatnie cztery lata. - Jak dojdziemy do grudnia, to myślę, że za ten 4-letni okres będzie to około 40 procent wzrostu cen koszyka dóbr i usług konsumpcyjnych - wskazuje Marek Zuber, ekonomista, Akademia WSB. - Jest drożej i nas stać na mniej z bardzo prostego powodu. Ceny rosły cały ten okres roczny, dwuletni, trzyletni szybciej niż rosły nasze płace - dodaje profesor Marian Noga, ekonomista, były członek RPP.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ekonomistka o stopach procentowych: na decyzje wpływają nie kwestie ekonomiczne, ale polityczne

Wrześniowa inflacja jest na poziomie 8,2 procent, co oznacza wolniejszy, ale dalszy wzrost cen. Prezes NBP w swoim spocie jednak mówi o sukcesie w walce z inflacją. Owszem, ona faktycznie spada i po raz pierwszy od lutego 2022 roku jest jednocyfrowa. Jednak - zdaniem ekonomistów - jest ona sztucznie zaniżona. - Te 8,2 procent jest w sytuacji zamrożenia cen prądu, zerowej stawki (VAT - przyp. red.) na żywność, normalnie mamy stawkę 5 procent. To jest także dzięki ręcznemu sterowaniu cenami paliw - wyjaśnia Marek Zuber.

Eksperci mówią, że obniżka cen paliw obniżyła inflację nawet o 0,4 procent. Zdaniem profesora ekonomii Mariana Nogi - inflacja realnie wynosi prawie 10 procent.

Cały czas jest bardzo drogo, cena benzyny może jednak chwilowo cieszyć. - Pomysł, który przyszedł z Węgier, bo tam się udało wygrać wybory, tylko tuż po wyborach od razu poszybowała nie tylko inflacja, ale ceny paliwa, się po prostu może źle skończyć - twierdzi Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

GUS: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 procent rok do roku
GUS: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 procent rok do rokuJacek Tacik/Fakty TVN

Słowa rządzących kontra rzeczywistość

Jak mówią politycy opozycji - Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich tygodniach wyjątkowo ciężko pracuje, aby pozostawić złudne wrażenie, że jest tanio. - Pan Glapiński ściemnia, bo chwilowo dla kampanii wyborczej obniża stopy procentowe. Pan Morawiecki nie wziął pieniędzy z Unii Europejskiej, przez co nie można walczyć z inflacją. Pan Kaczyński cały czas opowiada, że mamy najniższą inflację w Europie, a statystyki świadczą co innego. Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu - twierdzi Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. - Służy temu, żeby Polaków wprowadzić w błąd, żeby myśleli, że rzeczywiście ta sytuacja jest stabilna, że rzeczywiście ceny spadają, że rzeczywiście ceny benzyny już będą niższe. To jest po prostu nieprawda. To jest zbiorowe kłamstwo i próba fałszowania rzeczywistości - dodaje Grzegorz Schetyna z Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosnące koszty życia w Polsce

Żywność we wrześniu zdrożała o ponad 10 procent rok do roku. Na rynku mieszkaniowym są kolejne rekordy. Średnia cena mieszkania deweloperskiego w Warszawie to już ponad 16 tysięcy, a w Krakowie - 15 tysięcy. W Katowicach odnotowano 7-procentowy wzrost cen w ciągu miesiąca. To efekt uboczny m.in. rządowego programu. - Bezpieczny kredyt 2 procent generalnie bardzo mocno pobudza popyt. Mamy to zderzenie: olbrzymie zapotrzebowanie, mało mieszkań, które są dostępne na rynku. Więc to winduje nam ceny - wyjaśnia Maciej Zięba, Agencja nieruchomości homfi.

Andrzej Szejna: chcemy zaproponować tanie mieszkania na wynajem
Andrzej Szejna: chcemy zaproponować tanie mieszkania na wynajem TVN24

Jeszcze cztery lata temu średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie wynosiła 9800 złotych, a w Krakowie blisko 8000 złotych. - Zaryzykuje stwierdzeniem, że nic nie wskazuje na to, żeby ceny miały spadać - dodaje Maciej Zięba.

Teraz stopy procentowe po raz kolejny zostały obniżone. Tym razem o 25 punktów bazowych. - Narodowy Bank Polski, który stał na straży złotówki i niezależności polskiej złotówki, był niezależny od władzy wykonawczej, dzisiaj stał się członkiem sztabu wyborczego, a Adam Glapiński jest elementem tego sztabu wyborczego - twierdzi Tomasz Trela.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS