Polaków stać na coraz mniej, ale PiS przekonuje, że jest dobrze. "Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polaków stać na coraz mniej, ale PiS przekonuje, że jest dobrze. "Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu"
Polaków stać na coraz mniej, ale PiS przekonuje, że jest dobrze. "Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Polaków stać na coraz mniej, ale PiS przekonuje, że jest dobrze. "Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Stać nas na coraz mniej. Inflacja na poziomie 8,2 procent wcale nie oznacza spadku cen, a jedynie ich wolniejszy wzrost. Jak mówi opozycja - PiS przed wyborami pracuje nad dobrym wrażeniem.

Inflacja jest na poziomie 8,2 procent, stopy procentowe na poziomie 5,75, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie wynosi 15 tysięcy złotych, a cena za litr benzyny i diesla niezmiennie - 5,99 złotych.

Rzeczywistość - zdaniem ministra Jacka Sasina - jest dobra. - Nasza polityka jest niezmienna. To jest polityka ochrony Polaków przed skutkami kryzysu, przed skutkami inflacji, innych kryzysów - zapewnia Jacek Sasin, minister aktywów państwowych z PiS.

Czy ta ochrona jest skuteczna? To oceniają ekonomiści. Warto w takim razie przyjrzeć się, jak zmieniała się nasza sytuacja finansowa przez ostatnie cztery lata. - Jak dojdziemy do grudnia, to myślę, że za ten 4-letni okres będzie to około 40 procent wzrostu cen koszyka dóbr i usług konsumpcyjnych - wskazuje Marek Zuber, ekonomista, Akademia WSB. - Jest drożej i nas stać na mniej z bardzo prostego powodu. Ceny rosły cały ten okres roczny, dwuletni, trzyletni szybciej niż rosły nasze płace - dodaje profesor Marian Noga, ekonomista, były członek RPP.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ekonomistka o stopach procentowych: na decyzje wpływają nie kwestie ekonomiczne, ale polityczne

Wrześniowa inflacja jest na poziomie 8,2 procent, co oznacza wolniejszy, ale dalszy wzrost cen. Prezes NBP w swoim spocie jednak mówi o sukcesie w walce z inflacją. Owszem, ona faktycznie spada i po raz pierwszy od lutego 2022 roku jest jednocyfrowa. Jednak - zdaniem ekonomistów - jest ona sztucznie zaniżona. - Te 8,2 procent jest w sytuacji zamrożenia cen prądu, zerowej stawki (VAT - przyp. red.) na żywność, normalnie mamy stawkę 5 procent. To jest także dzięki ręcznemu sterowaniu cenami paliw - wyjaśnia Marek Zuber.

Eksperci mówią, że obniżka cen paliw obniżyła inflację nawet o 0,4 procent. Zdaniem profesora ekonomii Mariana Nogi - inflacja realnie wynosi prawie 10 procent.

Cały czas jest bardzo drogo, cena benzyny może jednak chwilowo cieszyć. - Pomysł, który przyszedł z Węgier, bo tam się udało wygrać wybory, tylko tuż po wyborach od razu poszybowała nie tylko inflacja, ale ceny paliwa, się po prostu może źle skończyć - twierdzi Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

GUS: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 procent rok do roku
GUS: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 procent rok do rokuJacek Tacik/Fakty TVN

Słowa rządzących kontra rzeczywistość

Jak mówią politycy opozycji - Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich tygodniach wyjątkowo ciężko pracuje, aby pozostawić złudne wrażenie, że jest tanio. - Pan Glapiński ściemnia, bo chwilowo dla kampanii wyborczej obniża stopy procentowe. Pan Morawiecki nie wziął pieniędzy z Unii Europejskiej, przez co nie można walczyć z inflacją. Pan Kaczyński cały czas opowiada, że mamy najniższą inflację w Europie, a statystyki świadczą co innego. Mamy do czynienia z ekipą, która wyspecjalizowała się w kłamaniu - twierdzi Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. - Służy temu, żeby Polaków wprowadzić w błąd, żeby myśleli, że rzeczywiście ta sytuacja jest stabilna, że rzeczywiście ceny spadają, że rzeczywiście ceny benzyny już będą niższe. To jest po prostu nieprawda. To jest zbiorowe kłamstwo i próba fałszowania rzeczywistości - dodaje Grzegorz Schetyna z Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosnące koszty życia w Polsce

Żywność we wrześniu zdrożała o ponad 10 procent rok do roku. Na rynku mieszkaniowym są kolejne rekordy. Średnia cena mieszkania deweloperskiego w Warszawie to już ponad 16 tysięcy, a w Krakowie - 15 tysięcy. W Katowicach odnotowano 7-procentowy wzrost cen w ciągu miesiąca. To efekt uboczny m.in. rządowego programu. - Bezpieczny kredyt 2 procent generalnie bardzo mocno pobudza popyt. Mamy to zderzenie: olbrzymie zapotrzebowanie, mało mieszkań, które są dostępne na rynku. Więc to winduje nam ceny - wyjaśnia Maciej Zięba, Agencja nieruchomości homfi.

Andrzej Szejna: chcemy zaproponować tanie mieszkania na wynajem
Andrzej Szejna: chcemy zaproponować tanie mieszkania na wynajem TVN24

Jeszcze cztery lata temu średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie wynosiła 9800 złotych, a w Krakowie blisko 8000 złotych. - Zaryzykuje stwierdzeniem, że nic nie wskazuje na to, żeby ceny miały spadać - dodaje Maciej Zięba.

Teraz stopy procentowe po raz kolejny zostały obniżone. Tym razem o 25 punktów bazowych. - Narodowy Bank Polski, który stał na straży złotówki i niezależności polskiej złotówki, był niezależny od władzy wykonawczej, dzisiaj stał się członkiem sztabu wyborczego, a Adam Glapiński jest elementem tego sztabu wyborczego - twierdzi Tomasz Trela.

Autorka/Autor:Stefania Kulik

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS