Ruszają kolejne akcje profrekwencyjne. "To chodzi o naszą przyszłość"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory 2023. Ruszają kolejne akcje profrekwencyjne. "To chodzi o naszą przyszłość"
Wybory 2023. Ruszają kolejne akcje profrekwencyjne. "To chodzi o naszą przyszłość"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Wybory 2023. Ruszają kolejne akcje profrekwencyjne. "To chodzi o naszą przyszłość"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Do wyborów zostało osiem dni. Przed politykami ostatnie kampanijne spotkania. Ale nie tylko oni zachęcają do udziału w głosowaniu. W całym kraju trwają akcje społeczne, które mają jeden cel - uświadomić Polakom, jak wysoka jest stawka tych wyborów i przekonać, że liczy się naprawdę każdy głos.

Biegli ile sił w nogach - choć wiatr nie sprzyjał, a teren był dość trudny. Jednak żaden z biegaczy nie miał wątpliwości, że wysiłek się opłaci. Bieg został zorganizowany na plaży w Gdańsku. To rozgrzewka przed 15 października - czyli dniem wyborów. Uczestnicy wystartowali, żeby przekonać tych niezdecydowanych. To cel biegu. Na środku plaży stanęła symboliczna urna wyborcza. Można było w niej oddać głos wybierając jedną z trzech opcji: "idę na wybory", "nie idę" lub "nie wiem". Wszytsko to zostało zorganizowane w ramach kampanii społecznej "Nie śpij, bo cię przegłosują". - Około 1000 osób zgromadziło się tutaj w Brzeźnie, aby pokazać, że Gdańsk jest miastem, w którym wybory są ważne - podkreśla Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Wybory 2023. Ruszają kolejne kampanie profrekwencyjne skierowane do kobiet

Maraton nie jest dla wszystkich, ale dystans do lokalu wyborczego może pokonać każdy kto skończył 18 lat - przekonują uczestnicy gdańskiego biegu. - Ja bym jak najwięcej takich akcji promowała, żeby jak najwięcej jednak osob poszło głosować, bo to chodzi o naszą przyszłość - zaznacza jedna z uczestniczek imprezy.

W Szczecinie też namawiają. Po pubach, kawiarniach i restauracjach krąży specjalnie przygotowana mozaika z hasłem "Głosuj". Im bliżej wyborów, tym więcej podobnych akcji społecznych. Ta pod hasłem "Cicho juz byłyśmy" - zorganizowana przez matki i córki z Inicjatywy "Wschód" - skierowana jest do kobiet.

Profrekwencyjny bieg w Gdańsku
Profrekwencyjny bieg w GdańskuTVN24

Każdy głos ma znaczenie

Jest też przekaz młodego pokolenia artystów do swoich fanów. Akcja Przebudzenie 2023 ma uświadomić, że każdy głos jest tak samo ważny. - Akcje w tej chwili już są rzadziej prowadzone tak bardzo całkowicie do wszystkich wyborców. A raczej są właśnie sprofilowane do poszczególnych kategorii - mówi doktor habilitowany Krzysztof Podemski, socjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Ze względu na podziały, ze względu być może na polaryzację, część tych akcji profrekwencyjnych ewidentnie ma na celu dotarcie do określonej grupy wyborców - dodaje doktor habilitowany Szymon Ossowski, politolog z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Do wzięcia udziału w wyborach przekonują, zachęcają i namawiają też ci, których lubimy oglądać w telewizji, w kinie, w teatrze czy na estradzie. - Osobisty przykład, namowa każdego z nas, który powie swoim sąsiadom, swojej rodzinie, tak zachęci do głosowania, rzeczywiście jest może taką infantylną, może nawet banalną, ale moim zdaniem skuteczną drogą - podkreśla doktor habilitowany Szymon Ossowski.

ZOBACZ WIĘCEJ: Kobiety zachęcają do głosowania. "Każdy nasz głos przyczynia się do tego, że będzie lepiej albo gorzej"

Zdaniem socjologów - kampanie profrekwencyjne mają sens, bo nada zbyt mało Polaków korzysta ze swojego prawa wyborczego. W ostatnich wyborach parlamentarnych wzięło udział niewiele ponad 60 procent społeczeństwa. - Wybory są ważne nawet jakby poszło (głosować - przyp. red.) 5 procent obywateli, ale o jakości demokracji i legitymizacji władzy wiele mówi to, ilu obywateli w wyborach bierze udział - podkreśla Krzysztof Podemski.

Autorka/Autor:Marta Kolbus

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS