Treść tylko dla pełnoletnich

Artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. By przejść dalej, wybierz odpowiedni przycisk.

Atak na Izrael. Analiza uderzenia Hamasu na festiwal Nova

Źródło:
Fakty po Południu TVN24/CNN

Świat obiegają wstrząsające nagrania i relacje z ataku terrorystów Hamasu na uczestników festiwalu, który odbywał się po stronie Izraela. Zginęły wtedy setki młodych ludzi. Z tymi, którym udało się przeżyć, rozmawiali dziennikarze CNN. 

Był7 października, godzina 6:30 o poranku. Festiwal Nova na południu Izraela zaraz zamieni się w koszmar. - Dobrze się bawiliśmy, panował pokój, miłość, czuć było dobrą energię. Półtorej godziny później uciekaliśmy przed kulami - wspomina Gal Bukshpan, ocalały z festiwalu.

Nagle muzyka przestała grać. Pojawiło się zaniepokojenie, ale uczestnicy nie wiedzieli jeszcze, co się dzieje, nie czuli przerażenia. Po chwili rozeszły się wieści o atakach rakietowych ze Strefy Gazy. Ludzie zaczęli szukać schronienia. Część kładła się na ziemi, ale nawet niebo usłane rakietami nie budziło tam paniki. Takie ataki w tamtej części Izraela nie są rzadkością. Jakieś 10 minut później niektórzy uczestnicy zaczęli kierować się w stronę parkingu do swoich samochodów. Zaczynali rozumieć, że decyzja o tym, kiedy opuścić festiwal, oznaczać może życie lub śmierć.

O 7:10 części osób udało się dostać do pobliskich schronów. Na północ od miejsca festiwalu zrobiło się wyjątkowo tłoczno. Bojownicy z Hamasu doskonale znali tę lokalizację. O 7:24 terroryści wrzucili do środka granat, powodując przerażające zniszczenia. To nie była jedyna taka sytuacja. 30 minut później w kolejnym schronie terroryści zrobili to samo. Moment wrzucenia do środka granatu uchwyciła kamera samochodowa.

Redakcja CNN zidentyfikowała cztery różne schrony w pobliżu festiwalu zaatakowane w ten sam sposób. Wszystkie były pełne cywilów. W ciągu sześciu godzin w okolicach festiwalu zginęły setki osób, które próbowały uciekać.

Izrael wezwał Palestyńczyków z północy Strefy Gazy do ewakuacji
Izrael wezwał Palestyńczyków z północy Strefy Gazy do ewakuacji TVN24

Zginęło co najmniej 260 osób

Po analizie ponad 50 nagrań z poranka i rozmowach z 12 ocalałymi, CNN ustalił, że Hamas otoczył miejsce festiwalu, blokując wyjazd z trzech stron - południa, północy i zachodu, zmuszając ludzi do ucieczki przez pola na wschodzie. Tam dosłownie urządzono polowanie.

O 8:15 Gal Bukszpan uciekał wraz z innymi, biegnąc przez pola. Lokalna policja i ochrona festiwalu kazała im jechać na wschód przez drogi polne. - Byliśmy jak kaczki. Czułem się jak na strzelnicy. Ludzie biegali, były ich setki. Wszędzie słychać było przelatujące kule - relacjonuje Gal i dodaje, że widział postrzelonych ludzi, którzy padali na ziemie.

O 8:30 Gal Bukshpan kontynuował ucieczkę na wschód. Ci, którzy uciekali na północ, napotkali na blokady. W rezultacie zmuszeni byli biec z powrotem główną drogą w kierunku festiwalu. Nie wiedząc, że zaledwie kilka kilometrów dalej jest więcej terrorystów. Przy tej samej drodze dochodzi do wstrząsających scen. Zaledwie godzinę wcześniej terroryści strzelali bezpośrednio do przejeżdżających samochodów.

Czytaj także: Przyjechali się bawić, walczyli o życie. "Byli wszędzie, chodzili i strzelali. Wokół umierali ludzie"

Ci, którzy nie zdołali uciec daleko, chowali się za czymkolwiek, nawet drzewami, licząc na to, że kule ich nie dosięgną. Wielu się nie udało.

W ataku Hamasu zginęło 260 osób, ale ta liczba może wzrosnąć. Trzy godziny po rozpoczęciu akcji, o 9:39 rano, pojawiały się pierwsze filmy pokazujące zakładników przetrzymywanych na terenie Gazy. Na jednym z nagrań mężczyzna nadal miał na nadgarstku festiwalową opaskę. Inny zakładnik na zdjęciu miał na sobie koszulkę ochrony festiwalu.

Gal przyznaje, że nadal potrzebuje czasu, żeby zrozumieć, co wydarzyło się w tamten weekend. - Znam ludzi, którzy spędzili 12 godzin w krzakach i nie ruszyli się, znam ludzi, którzy próbowali się ukryć i zginęli. Ludzkość nigdy nie widziała czegoś takiego w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Może od czasów Holokaustu. To było po prostu przerażające, przerażające - mówi Gal.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24/CNN

Źródło zdjęcia głównego: CNN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN