Treść tylko dla pełnoletnich

Artykuł może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. By przejść dalej, wybierz odpowiedni przycisk.

Atak na Izrael. Analiza uderzenia Hamasu na festiwal Nova

Źródło:
Fakty po Południu TVN24/CNN

Świat obiegają wstrząsające nagrania i relacje z ataku terrorystów Hamasu na uczestników festiwalu, który odbywał się po stronie Izraela. Zginęły wtedy setki młodych ludzi. Z tymi, którym udało się przeżyć, rozmawiali dziennikarze CNN. 

Był7 października, godzina 6:30 o poranku. Festiwal Nova na południu Izraela zaraz zamieni się w koszmar. - Dobrze się bawiliśmy, panował pokój, miłość, czuć było dobrą energię. Półtorej godziny później uciekaliśmy przed kulami - wspomina Gal Bukshpan, ocalały z festiwalu.

Nagle muzyka przestała grać. Pojawiło się zaniepokojenie, ale uczestnicy nie wiedzieli jeszcze, co się dzieje, nie czuli przerażenia. Po chwili rozeszły się wieści o atakach rakietowych ze Strefy Gazy. Ludzie zaczęli szukać schronienia. Część kładła się na ziemi, ale nawet niebo usłane rakietami nie budziło tam paniki. Takie ataki w tamtej części Izraela nie są rzadkością. Jakieś 10 minut później niektórzy uczestnicy zaczęli kierować się w stronę parkingu do swoich samochodów. Zaczynali rozumieć, że decyzja o tym, kiedy opuścić festiwal, oznaczać może życie lub śmierć.

O 7:10 części osób udało się dostać do pobliskich schronów. Na północ od miejsca festiwalu zrobiło się wyjątkowo tłoczno. Bojownicy z Hamasu doskonale znali tę lokalizację. O 7:24 terroryści wrzucili do środka granat, powodując przerażające zniszczenia. To nie była jedyna taka sytuacja. 30 minut później w kolejnym schronie terroryści zrobili to samo. Moment wrzucenia do środka granatu uchwyciła kamera samochodowa.

Redakcja CNN zidentyfikowała cztery różne schrony w pobliżu festiwalu zaatakowane w ten sam sposób. Wszystkie były pełne cywilów. W ciągu sześciu godzin w okolicach festiwalu zginęły setki osób, które próbowały uciekać.

Izrael wezwał Palestyńczyków z północy Strefy Gazy do ewakuacji
Izrael wezwał Palestyńczyków z północy Strefy Gazy do ewakuacji TVN24

Zginęło co najmniej 260 osób

Po analizie ponad 50 nagrań z poranka i rozmowach z 12 ocalałymi, CNN ustalił, że Hamas otoczył miejsce festiwalu, blokując wyjazd z trzech stron - południa, północy i zachodu, zmuszając ludzi do ucieczki przez pola na wschodzie. Tam dosłownie urządzono polowanie.

O 8:15 Gal Bukszpan uciekał wraz z innymi, biegnąc przez pola. Lokalna policja i ochrona festiwalu kazała im jechać na wschód przez drogi polne. - Byliśmy jak kaczki. Czułem się jak na strzelnicy. Ludzie biegali, były ich setki. Wszędzie słychać było przelatujące kule - relacjonuje Gal i dodaje, że widział postrzelonych ludzi, którzy padali na ziemie.

O 8:30 Gal Bukshpan kontynuował ucieczkę na wschód. Ci, którzy uciekali na północ, napotkali na blokady. W rezultacie zmuszeni byli biec z powrotem główną drogą w kierunku festiwalu. Nie wiedząc, że zaledwie kilka kilometrów dalej jest więcej terrorystów. Przy tej samej drodze dochodzi do wstrząsających scen. Zaledwie godzinę wcześniej terroryści strzelali bezpośrednio do przejeżdżających samochodów.

Czytaj także: Przyjechali się bawić, walczyli o życie. "Byli wszędzie, chodzili i strzelali. Wokół umierali ludzie"

Ci, którzy nie zdołali uciec daleko, chowali się za czymkolwiek, nawet drzewami, licząc na to, że kule ich nie dosięgną. Wielu się nie udało.

W ataku Hamasu zginęło 260 osób, ale ta liczba może wzrosnąć. Trzy godziny po rozpoczęciu akcji, o 9:39 rano, pojawiały się pierwsze filmy pokazujące zakładników przetrzymywanych na terenie Gazy. Na jednym z nagrań mężczyzna nadal miał na nadgarstku festiwalową opaskę. Inny zakładnik na zdjęciu miał na sobie koszulkę ochrony festiwalu.

Gal przyznaje, że nadal potrzebuje czasu, żeby zrozumieć, co wydarzyło się w tamten weekend. - Znam ludzi, którzy spędzili 12 godzin w krzakach i nie ruszyli się, znam ludzi, którzy próbowali się ukryć i zginęli. Ludzkość nigdy nie widziała czegoś takiego w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Może od czasów Holokaustu. To było po prostu przerażające, przerażające - mówi Gal.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty po Południu TVN24/CNN

Źródło zdjęcia głównego: CNN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS