Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomnieć

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomnieć
Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomnieć
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomniećMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

W nocy z piątku na sobotę zapadnie cisza wyborcza. Odliczanie do wyborów jest ważne nie tylko dla kandydatów, bo wyborcy też powinni pamiętać o ważnych datach.

Do wyborów ruszymy już w najbliższą niedzielę, ale kalendarz wyborcy - na finiszu przedwyborczej kampanii - jest mocno napięty. Ten czas naznaczony jest ważnymi datami, których nie można przegapić, żeby na pewno móc zagłosować. - Zainteresowanie ze strony wyborców jest coraz większe. Z dnia na dzień jest coraz więcej osób, które pobiera zaświadczenia do głosowania albo dopisuje sie do spisu - mówi Tomasz Filipowicz z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Dla Polonii wtorek, 10 października to ostateczny termin, żeby dopisać się do listy wyborców. - Widzimy rzeczywiście bardzo duże zainteresowanie i to cieszy. Liczba komisji jest duża - informuje Kamil Arendt z Wielkiej Brytanii, założyciel organizacji PoloniaExpress w 2020 roku, przewodniczący komisji obwodowej w Londynie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Głosowanie poza miejscem zameldowania w kraju i za granicą. Zobacz, jak to zrobić

- W Kopenhadze są trzy komisje - w tym dwie są poza granicami tej ścisłej Kopenhagi. Czyli trzeba do nich dojechać i są o dziwo pod jednym adresem - mówi Aneta Sołowiej, Polka mieszkająca w Kopenhadze.

Konsulowie nie prowadzą spisu wyborców, więc żeby zagłosować za granicą - trzeba zgłosić taką chęć właściwej placówce. Najłatwiej zrobić to, rejestrując się na platformie internetowej ewybory.msz.gov.pl. Czas jest do wtorku do północy. Można też zgłosić się do konsula pisemnie, mailowo lub telefonicznie - w godzinach pracy danej placówki.

Świątek, Makłowicz i Wojciechowska zachęcają do pójścia na wybory
Świątek, Makłowicz i Wojciechowska zachęcają do pójścia na wybory

Podczas wyborów do Sejmu i Senatu Polacy będą mogli głosować w 410 zagranicznych komisjach na całym świecie. To o 90 więcej niż w poprzednich wyborach, ale w związku z rekordowym zainteresowaniem członkowie komisji obawiają się, że nie zdążą podliczyć wszystkich głosów w wyznaczonym terminie 24 godzin. - Będzie bardzo trudno. W szczególności widzimy, że są ciągle miejsca na świecie, gdzie ta taka dość umowna granica około 2000 wyborców na komisję już jest przekroczona - dodaje Kamil Arendt.

Warto wybrać mniej oblegane komisje.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory 2023. Głosowanie za granicą. Można się zapisać do określonego lokalu wyborczego

Ważne terminy

Ważną datą dla wyborców w Polsce jest czwartek, 12 października. - Zwykle te sprawy można było załatwiać do piątku, a w tym roku do czwartku - podkreśla Tomasz Filipowicz, Urząd Miejski w Gdańsku.

Jeszcze tylko przez cztery dni wyborcy mogą dokonać jednorazowej zmiany miejsca głosowania w Polsce lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. Do północy tak naprawdę możemy zrobić to elektronicznie lub stacjonarnie w urzędach gminy i miasta. Tak zrobiła to Svetlana. Mieszka we Wrocławiu, od niedawna ma polskie obywatelstwo i będzie głosować w nadchodzących wyborach. - Właśnie chcę, żeby Polska miała lepszą przyszłość. Chcę tutaj na stałe mieszkać w Polsce i żeby była takim demokratycznym, rozwiniętym państwem - mówi Svetlana.

Pamiętajmy, że takiego zaświadczenia nie wolno zgubić, bo nie dostaniemy duplikatu. Warto też sprawdzić, czy dokument posiada hologram.

W wielu miastach złożono już rekordową liczbę wniosków o wydanie zaświadczeń uprawniających do głosowania w dowolnym miejscu. W Gdańsku utworzono specjalne mobilne punkty, w których studenci mogą dopisywać się do list wyborców.

Jak zdobyte głosy przeliczają się na mandaty? Wyjaśniamy
Jak zdobyte głosy przeliczają się na mandaty? WyjaśniamyTVN24

Czas ucieka

Każdy, kto zamierza głosować w swojej komisji, warto, żeby wcześniej sprawdził, czy jest wpisany na listę. Każdy wyborca może to sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców na stronie gov.pl lub w aplikacji mObywatel. Zwłaszcza że są sygnały o nieprawidłowościach. - Brakuje około 10 procent wyborców. Te błędy dotyczą głównie osób, które się w ostatnich latach przemeldowywały albo dokonywały meldunku te, które nie miały wcześniej stałego adresu zameldowania - wyjaśnia Mirosław Michalski, przewodniczący Łódzkiego Komitetu Obrony Demokracji. To ostatni moment, żeby albo nie stać w kolejkach, albo dopisać się do spisu wyborców online.

Piątek, 13 października, jest dniem, po którym zaczyna się cisza wyborcza. Od tego momentu żadni kandydaci nie będą mogli agitować. Wybory odbędą się 15 października.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS