Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomnieć

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomnieć
Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomnieć
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomniećMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

W nocy z piątku na sobotę zapadnie cisza wyborcza. Odliczanie do wyborów jest ważne nie tylko dla kandydatów, bo wyborcy też powinni pamiętać o ważnych datach.

Do wyborów ruszymy już w najbliższą niedzielę, ale kalendarz wyborcy - na finiszu przedwyborczej kampanii - jest mocno napięty. Ten czas naznaczony jest ważnymi datami, których nie można przegapić, żeby na pewno móc zagłosować. - Zainteresowanie ze strony wyborców jest coraz większe. Z dnia na dzień jest coraz więcej osób, które pobiera zaświadczenia do głosowania albo dopisuje sie do spisu - mówi Tomasz Filipowicz z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Dla Polonii wtorek, 10 października to ostateczny termin, żeby dopisać się do listy wyborców. - Widzimy rzeczywiście bardzo duże zainteresowanie i to cieszy. Liczba komisji jest duża - informuje Kamil Arendt z Wielkiej Brytanii, założyciel organizacji PoloniaExpress w 2020 roku, przewodniczący komisji obwodowej w Londynie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Głosowanie poza miejscem zameldowania w kraju i za granicą. Zobacz, jak to zrobić

- W Kopenhadze są trzy komisje - w tym dwie są poza granicami tej ścisłej Kopenhagi. Czyli trzeba do nich dojechać i są o dziwo pod jednym adresem - mówi Aneta Sołowiej, Polka mieszkająca w Kopenhadze.

Konsulowie nie prowadzą spisu wyborców, więc żeby zagłosować za granicą - trzeba zgłosić taką chęć właściwej placówce. Najłatwiej zrobić to, rejestrując się na platformie internetowej ewybory.msz.gov.pl. Czas jest do wtorku do północy. Można też zgłosić się do konsula pisemnie, mailowo lub telefonicznie - w godzinach pracy danej placówki.

Świątek, Makłowicz i Wojciechowska zachęcają do pójścia na wybory
Świątek, Makłowicz i Wojciechowska zachęcają do pójścia na wybory

Podczas wyborów do Sejmu i Senatu Polacy będą mogli głosować w 410 zagranicznych komisjach na całym świecie. To o 90 więcej niż w poprzednich wyborach, ale w związku z rekordowym zainteresowaniem członkowie komisji obawiają się, że nie zdążą podliczyć wszystkich głosów w wyznaczonym terminie 24 godzin. - Będzie bardzo trudno. W szczególności widzimy, że są ciągle miejsca na świecie, gdzie ta taka dość umowna granica około 2000 wyborców na komisję już jest przekroczona - dodaje Kamil Arendt.

Warto wybrać mniej oblegane komisje.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory 2023. Głosowanie za granicą. Można się zapisać do określonego lokalu wyborczego

Ważne terminy

Ważną datą dla wyborców w Polsce jest czwartek, 12 października. - Zwykle te sprawy można było załatwiać do piątku, a w tym roku do czwartku - podkreśla Tomasz Filipowicz, Urząd Miejski w Gdańsku.

Jeszcze tylko przez cztery dni wyborcy mogą dokonać jednorazowej zmiany miejsca głosowania w Polsce lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. Do północy tak naprawdę możemy zrobić to elektronicznie lub stacjonarnie w urzędach gminy i miasta. Tak zrobiła to Svetlana. Mieszka we Wrocławiu, od niedawna ma polskie obywatelstwo i będzie głosować w nadchodzących wyborach. - Właśnie chcę, żeby Polska miała lepszą przyszłość. Chcę tutaj na stałe mieszkać w Polsce i żeby była takim demokratycznym, rozwiniętym państwem - mówi Svetlana.

Pamiętajmy, że takiego zaświadczenia nie wolno zgubić, bo nie dostaniemy duplikatu. Warto też sprawdzić, czy dokument posiada hologram.

W wielu miastach złożono już rekordową liczbę wniosków o wydanie zaświadczeń uprawniających do głosowania w dowolnym miejscu. W Gdańsku utworzono specjalne mobilne punkty, w których studenci mogą dopisywać się do list wyborców.

Jak zdobyte głosy przeliczają się na mandaty? Wyjaśniamy
Jak zdobyte głosy przeliczają się na mandaty? WyjaśniamyTVN24

Czas ucieka

Każdy, kto zamierza głosować w swojej komisji, warto, żeby wcześniej sprawdził, czy jest wpisany na listę. Każdy wyborca może to sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców na stronie gov.pl lub w aplikacji mObywatel. Zwłaszcza że są sygnały o nieprawidłowościach. - Brakuje około 10 procent wyborców. Te błędy dotyczą głównie osób, które się w ostatnich latach przemeldowywały albo dokonywały meldunku te, które nie miały wcześniej stałego adresu zameldowania - wyjaśnia Mirosław Michalski, przewodniczący Łódzkiego Komitetu Obrony Demokracji. To ostatni moment, żeby albo nie stać w kolejkach, albo dopisać się do spisu wyborców online.

Piątek, 13 października, jest dniem, po którym zaczyna się cisza wyborcza. Od tego momentu żadni kandydaci nie będą mogli agitować. Wybory odbędą się 15 października.

Autorka/Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS