Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomnieć

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomnieć
Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomnieć
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Wybory parlamentarne 2023. O tych terminach nie można zapomniećMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

W nocy z piątku na sobotę zapadnie cisza wyborcza. Odliczanie do wyborów jest ważne nie tylko dla kandydatów, bo wyborcy też powinni pamiętać o ważnych datach.

Do wyborów ruszymy już w najbliższą niedzielę, ale kalendarz wyborcy - na finiszu przedwyborczej kampanii - jest mocno napięty. Ten czas naznaczony jest ważnymi datami, których nie można przegapić, żeby na pewno móc zagłosować. - Zainteresowanie ze strony wyborców jest coraz większe. Z dnia na dzień jest coraz więcej osób, które pobiera zaświadczenia do głosowania albo dopisuje sie do spisu - mówi Tomasz Filipowicz z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Dla Polonii wtorek, 10 października to ostateczny termin, żeby dopisać się do listy wyborców. - Widzimy rzeczywiście bardzo duże zainteresowanie i to cieszy. Liczba komisji jest duża - informuje Kamil Arendt z Wielkiej Brytanii, założyciel organizacji PoloniaExpress w 2020 roku, przewodniczący komisji obwodowej w Londynie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Głosowanie poza miejscem zameldowania w kraju i za granicą. Zobacz, jak to zrobić

- W Kopenhadze są trzy komisje - w tym dwie są poza granicami tej ścisłej Kopenhagi. Czyli trzeba do nich dojechać i są o dziwo pod jednym adresem - mówi Aneta Sołowiej, Polka mieszkająca w Kopenhadze.

Konsulowie nie prowadzą spisu wyborców, więc żeby zagłosować za granicą - trzeba zgłosić taką chęć właściwej placówce. Najłatwiej zrobić to, rejestrując się na platformie internetowej ewybory.msz.gov.pl. Czas jest do wtorku do północy. Można też zgłosić się do konsula pisemnie, mailowo lub telefonicznie - w godzinach pracy danej placówki.

Świątek, Makłowicz i Wojciechowska zachęcają do pójścia na wybory
Świątek, Makłowicz i Wojciechowska zachęcają do pójścia na wybory

Podczas wyborów do Sejmu i Senatu Polacy będą mogli głosować w 410 zagranicznych komisjach na całym świecie. To o 90 więcej niż w poprzednich wyborach, ale w związku z rekordowym zainteresowaniem członkowie komisji obawiają się, że nie zdążą podliczyć wszystkich głosów w wyznaczonym terminie 24 godzin. - Będzie bardzo trudno. W szczególności widzimy, że są ciągle miejsca na świecie, gdzie ta taka dość umowna granica około 2000 wyborców na komisję już jest przekroczona - dodaje Kamil Arendt.

Warto wybrać mniej oblegane komisje.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory 2023. Głosowanie za granicą. Można się zapisać do określonego lokalu wyborczego

Ważne terminy

Ważną datą dla wyborców w Polsce jest czwartek, 12 października. - Zwykle te sprawy można było załatwiać do piątku, a w tym roku do czwartku - podkreśla Tomasz Filipowicz, Urząd Miejski w Gdańsku.

Jeszcze tylko przez cztery dni wyborcy mogą dokonać jednorazowej zmiany miejsca głosowania w Polsce lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. Do północy tak naprawdę możemy zrobić to elektronicznie lub stacjonarnie w urzędach gminy i miasta. Tak zrobiła to Svetlana. Mieszka we Wrocławiu, od niedawna ma polskie obywatelstwo i będzie głosować w nadchodzących wyborach. - Właśnie chcę, żeby Polska miała lepszą przyszłość. Chcę tutaj na stałe mieszkać w Polsce i żeby była takim demokratycznym, rozwiniętym państwem - mówi Svetlana.

Pamiętajmy, że takiego zaświadczenia nie wolno zgubić, bo nie dostaniemy duplikatu. Warto też sprawdzić, czy dokument posiada hologram.

W wielu miastach złożono już rekordową liczbę wniosków o wydanie zaświadczeń uprawniających do głosowania w dowolnym miejscu. W Gdańsku utworzono specjalne mobilne punkty, w których studenci mogą dopisywać się do list wyborców.

Jak zdobyte głosy przeliczają się na mandaty? Wyjaśniamy
Jak zdobyte głosy przeliczają się na mandaty? WyjaśniamyTVN24

Czas ucieka

Każdy, kto zamierza głosować w swojej komisji, warto, żeby wcześniej sprawdził, czy jest wpisany na listę. Każdy wyborca może to sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców na stronie gov.pl lub w aplikacji mObywatel. Zwłaszcza że są sygnały o nieprawidłowościach. - Brakuje około 10 procent wyborców. Te błędy dotyczą głównie osób, które się w ostatnich latach przemeldowywały albo dokonywały meldunku te, które nie miały wcześniej stałego adresu zameldowania - wyjaśnia Mirosław Michalski, przewodniczący Łódzkiego Komitetu Obrony Demokracji. To ostatni moment, żeby albo nie stać w kolejkach, albo dopisać się do spisu wyborców online.

Piątek, 13 października, jest dniem, po którym zaczyna się cisza wyborcza. Od tego momentu żadni kandydaci nie będą mogli agitować. Wybory odbędą się 15 października.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS