Czy PKW będzie działała bezstronnie? Jeden z jej członków wspierał finansowo PiS. "To dopiero kpina"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy PKW będzie działała bezstronnie? "Zmienili narzędzia, które w funkcjonowaniu państwa mają kolosalne znaczenie"
Czy PKW będzie działała bezstronnie? "Zmienili narzędzia, które w funkcjonowaniu państwa mają kolosalne znaczenie"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Czy PKW będzie działała bezstronnie? "Zmienili narzędzia, które w funkcjonowaniu państwa mają kolosalne znaczenie"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Jak to możliwe, że w PKW zasiada człowiek, który wspierał finansowo PiS? Jak może on brać udział w ocenie sprawozdania finansowego PiS przez PKW? To stało się możliwe, bo PiS zmienił zasady wyboru członków PKW. 

W końcówce kampanii wyborczej obserwujemy każdy krok polityków, ale podczas głosowania, a zwłaszcza zaraz po nim, wzrok wielu osób skupi się na Państwowej Komisji Wyborczej. - Jest jak sędzia na boisku piłkarskim. Ma przestrzegać reguł, żeby wszystkie drużyny grały według takich samych zasad. Co się okazuje? Że tym sędzią jest 12. zawodnik PiS-u. To dopiero kpina - mówi Krzysztof Kwiatkowski, KWW Krzysztof Kwiatkowski - Pakt Senacki.

O co chodzi? Jeden ze wskazanych przez PiS członków PKW, na krótko przed tym, jak tam trafił, wpłacał środki na kampanię wyborczą PiS-u. Później, już jako członek PKW, brał udział w głosowaniu w sprawie akceptacji całego sprawozdania finansowego PiS-u z tej samej kampanii. Szef PKW Sylwester Marciniak mówi, że on by się w takiej sytuacji wyłączył od głosowania, ale Dariusz Lasocki, bo o nim mowa, tego nie uczynił. Według szefa PKW jego głos nie był przeważający, zatem właściwie nic złego się nie dzieje. Były szef PKW Wojciech Hermeliński uważa, że to wyjątkowo niezręczna sytuacja. Opozycja mówi, że na chwilę przed wyborami trudno o gorszą informację niż taka, że jeden z członków PKW współfinansował wcześniejszą kampanię PiS-u. - Nie daje gwarancji pełnej, że każdy członek Państwowej Komisji Wyborczej jest autonomiczny, niezależny i niepodatny na jakiś telefon o 21:01, kiedy będą ogłaszane wyniki wyborów - wskazuje Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

PiS tłumaczy to w taki sposób: - PKW i każda inna komisja wyborcza jest tak skonstruowana, że są tam przedstawiciele różnych ugrupowań i siebie nawzajem pilnują. To daje najlepszą gwarancję niezależności tego rodzaju organu - podkreśla Marcin Horała z PiS. Problem w tym, że taki kształt PKW mamy od niedawna i to nikt inny, jak tylko sam PiS zmienił procedurę powoływania jej członków. Wcześniej w PKW zasiadali wyłącznie sędziowie wysłani tam przez najważniejsze sądy. Po zmianach PiS-u większość Państwowej Komisji Wyborczej wybiera Sejm. - Dla mnie to było do przewidzenia już w momencie, kiedy zostali sędziowie wyrugowani. Obawiałem się tego, że zostaną wprowadzone osoby z nadania sejmowego, z organu politycznego. No i może dojść do sytuacji takich jak ta. Niestety, widzę, że do tego dochodzi - dodaje Wojciech Hermeliński. Dla byłego szefa PKW konsekwencje takich zmian były oczywiste.

Politycy PiS-u mówią: powiązania członków PKW z konkretnymi partiami - w tym z PiS-em - to nie problem. - Każdy z nich niejako reprezentuje to ugrupowanie i nie jest tajemnicą, że pewnie z tym ugrupowaniem sympatyzuje - dodaje Horała. Były skarbnik PiS, były współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, mówi, że zmiany w PKW były elementem poważnych zmian instytucjonalnych zaplanowanych i przeprowadzonych przez PiS.

Bodnar: oczekuję jasnego stanowiska PKW w sprawie liczenia głosów za granicą
Bodnar: oczekuję jasnego stanowiska PKW w sprawie liczenia głosów za granicąTVN24

Wiele wątpliwości

- Zmienili narzędzia, które w funkcjonowaniu państwa mają kolosalne znaczenie - Trybunał Konstytucyjny, Państwowa Komisja Wyborcza - po to tylko, żeby później zrealizować swój cel wizji jednej osoby czy dwóch osób państwa - zauważa Stanisław Kostrzewski, były skarbnik PiS. W sprawie obecnych członków PKW jest jeszcze jeden problem. Dwóch członków z rekomendacji PiS-u i jeden z rekomendacji Lewicy zarabiają jednocześnie w spółkach Skarbu Państwa. - Oni opanowali do perfekcji, mówię o Kaczyńskim, skupowanie różnych ludzi, oferowanie im różnych stanowisk dodatkowych, rad nadzorczych, żeby robili to, co sobie zażyczą tam na Nowogrodzkiej - zaznacza Dariusz Joński. - Państwowa Komisja Wyborcza powinna być jak żona Cezara. Poza jakimikolwiek podejrzeniami. Jeśli mamy tam ludzi, którzy mieli coś wspólnego w przeszłości albo ciągle czerpią korzyści od obecnej władzy, to pojawia się wielki znak zapytania - przekonuje Śmiszek.

Część członków PKW zarabia jednocześnie w państwowych spółkach - nadzorowanych przez PiS. Za chwilę ci sami członkowie PKW będą współdecydować o przekazywaniu wyników i o akceptacji sprawozdań finansowych z kampanii - także sprawozdania PiS-u. - Zróbmy wszystko, żeby te wybory były uczciwe. Musimy je sami przypilnować. Bądźmy wszędzie, sprawdzajmy wyniki, patrzmy na ręce - apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Już wcześniej media donosiły o swojego rodzaju zamkniętym kręgu - najpierw wpłacasz środki na kampanię PiS-u, później dostajesz posadę w państwowej spółce i wtedy płacisz na kampanię PiS-u jeszcze więcej. - Nie o upolitycznieniu tu my mówimy, tylko o upartyjnieniu mówimy. Zainteresowany kolęduje. To trudno udowodnić, ale niektórzy z nich już mówili, że jednak nie byli swobodni w swoich decyzjach tylko - dodaje Stanisław Kostrzewski, były skarbnik PiS.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS