Czy PKW będzie działała bezstronnie? Jeden z jej członków wspierał finansowo PiS. "To dopiero kpina"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy PKW będzie działała bezstronnie? "Zmienili narzędzia, które w funkcjonowaniu państwa mają kolosalne znaczenie"
Czy PKW będzie działała bezstronnie? "Zmienili narzędzia, które w funkcjonowaniu państwa mają kolosalne znaczenie"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Czy PKW będzie działała bezstronnie? "Zmienili narzędzia, które w funkcjonowaniu państwa mają kolosalne znaczenie"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Jak to możliwe, że w PKW zasiada człowiek, który wspierał finansowo PiS? Jak może on brać udział w ocenie sprawozdania finansowego PiS przez PKW? To stało się możliwe, bo PiS zmienił zasady wyboru członków PKW. 

W końcówce kampanii wyborczej obserwujemy każdy krok polityków, ale podczas głosowania, a zwłaszcza zaraz po nim, wzrok wielu osób skupi się na Państwowej Komisji Wyborczej. - Jest jak sędzia na boisku piłkarskim. Ma przestrzegać reguł, żeby wszystkie drużyny grały według takich samych zasad. Co się okazuje? Że tym sędzią jest 12. zawodnik PiS-u. To dopiero kpina - mówi Krzysztof Kwiatkowski, KWW Krzysztof Kwiatkowski - Pakt Senacki.

O co chodzi? Jeden ze wskazanych przez PiS członków PKW, na krótko przed tym, jak tam trafił, wpłacał środki na kampanię wyborczą PiS-u. Później, już jako członek PKW, brał udział w głosowaniu w sprawie akceptacji całego sprawozdania finansowego PiS-u z tej samej kampanii. Szef PKW Sylwester Marciniak mówi, że on by się w takiej sytuacji wyłączył od głosowania, ale Dariusz Lasocki, bo o nim mowa, tego nie uczynił. Według szefa PKW jego głos nie był przeważający, zatem właściwie nic złego się nie dzieje. Były szef PKW Wojciech Hermeliński uważa, że to wyjątkowo niezręczna sytuacja. Opozycja mówi, że na chwilę przed wyborami trudno o gorszą informację niż taka, że jeden z członków PKW współfinansował wcześniejszą kampanię PiS-u. - Nie daje gwarancji pełnej, że każdy członek Państwowej Komisji Wyborczej jest autonomiczny, niezależny i niepodatny na jakiś telefon o 21:01, kiedy będą ogłaszane wyniki wyborów - wskazuje Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

PiS tłumaczy to w taki sposób: - PKW i każda inna komisja wyborcza jest tak skonstruowana, że są tam przedstawiciele różnych ugrupowań i siebie nawzajem pilnują. To daje najlepszą gwarancję niezależności tego rodzaju organu - podkreśla Marcin Horała z PiS. Problem w tym,, że taki kształt PKW mamy od niedawna i to nikt inny, jak tylko sam PiS zmienił procedurę powoływania jej członków. Wcześniej w PKW zasiadali wyłącznie sędziowie wysłani tam przez najważniejsze sądy. Po zmianach PiS-u większość Państwowej Komisji Wyborczej wybiera Sejm. - Dla mnie to było do przewidzenia już w momencie, kiedy zostali sędziowie wyrugowani. Obawiałem się tego, że zostaną wprowadzone osoby z nadania sejmowego, z organu politycznego. No i może dojść do sytuacji takich jak ta. Niestety, widzę, że do tego dochodzi - dodaje Wojciech Hermeliński. Dla byłego szefa PKW konsekwencje takich zmian były oczywiste.

Politycy PiS-u mówią: powiązania członków PKW z konkretnymi partiami - w tym z PiS-em - to nie problem. - Każdy z nich niejako reprezentuje to ugrupowanie i nie jest tajemnicą, że pewnie z tym ugrupowaniem sympatyzuje - dodaje Horała. Były skarbnik PiS, były współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, mówi, że zmiany w PKW były elementem poważnych zmian instytucjonalnych zaplanowanych i przeprowadzonych przez PiS.

Bodnar: oczekuję jasnego stanowiska PKW w sprawie liczenia głosów za granicą
Bodnar: oczekuję jasnego stanowiska PKW w sprawie liczenia głosów za granicąTVN24

Wiele wątpliwości

- Zmienili narzędzia, które w funkcjonowaniu państwa mają kolosalne znaczenie - Trybunał Konstytucyjny, Państwowa Komisja Wyborcza - po to tylko, żeby później zrealizować swój cel wizji jednej osoby czy dwóch osób państwa - zauważa Stanisław Kostrzewski, były skarbnik PiS. W sprawie obecnych członków PKW jest jeszcze jeden problem. Dwóch członków z rekomendacji PiS-u i jeden z rekomendacji Lewicy zarabiają jednocześnie w spółkach Skarbu Państwa. - Oni opanowali do perfekcji, mówię o Kaczyńskim, skupowanie różnych ludzi, oferowanie im różnych stanowisk dodatkowych, rad nadzorczych, żeby robili to, co sobie zażyczą tam na Nowogrodzkiej - zaznacza Dariusz Joński. - Państwowa Komisja Wyborcza powinna być jak żona Cezara. Poza jakimikolwiek podejrzeniami. Jeśli mamy tam ludzi, którzy mieli coś wspólnego w przeszłości albo ciągle czerpią korzyści od obecnej władzy, to pojawia się wielki znak zapytania - przekonuje Śmiszek.

Część członków PKW zarabia jednocześnie w państwowych spółkach - nadzorowanych przez PiS. Za chwilę ci sami członkowie PKW będą współdecydować o przekazywaniu wyników i o akceptacji sprawozdań finansowych z kampanii - także sprawozdania PiS-u. - Zróbmy wszystko, żeby te wybory były uczciwe. Musimy je sami przypilnować. Bądźmy wszędzie, sprawdzajmy wyniki, patrzmy na ręce - apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Już wcześniej media donosiły o swojego rodzaju zamkniętym kręgu - najpierw wpłacasz środki na kampanię PiS-u, później dostajesz posadę w państwowej spółce i wtedy płacisz na kampanię PiS-u jeszcze więcej. - Nie o upolitycznieniu tu my mówimy, tylko o upartyjnieniu mówimy. Zainteresowany kolęduje. To trudno udowodnić, ale niektórzy z nich już mówili, że jednak nie byli swobodni w swoich decyzjach tylko - dodaje Stanisław Kostrzewski, były skarbnik PiS.

Autorka/Autor:Maria Bilińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS