Nowy wątek w sprawie majątku premiera i jego żony. "Pan Morawiecki dzisiaj ma bardzo trudną historię do wytłumaczenia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowy wątek w sprawie majątku premiera i jego żony. "Pan Morawiecki dzisiaj ma bardzo trudną historię do wytłumaczenia"
Nowy wątek w sprawie majątku premiera i jego żony. "Pan Morawiecki dzisiaj ma bardzo trudną historię do wytłumaczenia"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Nowy wątek w sprawie majątku premiera i jego żony. "Pan Morawiecki dzisiaj ma bardzo trudną historię do wytłumaczenia"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Według "Gazety Wyborczej" na początku lat 90. obecny premier kierował zespołem do spraw restrukturyzacji PGR-ów w województwie wrocławskim. Później kupił jeden z gruntów, podarowany Kościołowi przez państwo.

W opowieści o majątku państwa Morawieckich dziennikarskie śledztwa prowadzą do coraz dalszej przeszłości. Nowy-stary wątek dotyczy majątku z PGR-ów. - Na początku lat 90. przez kilka miesięcy działał w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu zespół zajmujący się restrukturyzacją, oddłużaniem Państwowych Gospodarstw Rolnych, które wtedy były w bardzo trudnej sytuacji - mówi Marcin Rybak, dziennikarz "Gazety Wyborczej". Z "Gazety" dowiadujemy się, że zespołem tym kierował młody Mateusz Morawiecki. Ten sam, który 10 lat później wraz z żoną kupił we Wrocławiu po zaniżonej wartości słynną już 15-hektarową działkę od Kościoła. Wcześniej Kościół otrzymał ją od państwa za darmo - jako popegeerowską działkę rolną. Czyli z majątku, którego restrukturyzacją obecny premier się zajmował.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sondaż: większość badanych uważa, że małżeństwo Morawieckich powinno ujawnić swój cały majątek

- Podstawowe pytanie po tym, co dzisiaj napisałem, jest takie, czy te rzeczy miały ze sobą związek? - podkreśla Marcin Rybak.

Z tekstu dowiadujemy się, że gdy sprawę kościelnych gruntów badały prokuratura i ABW, o związkach z przekształcaniem PGR-ów Morawiecki nie wspominał. - Pan Morawiecki dzisiaj ma bardzo trudną historię do wytłumaczenia, niejednoznaczną. Okazuje się także, że wtedy, kiedy miał pomagać PGR-om i sprawom, które są z nimi związane, to pomagał chyba także sobie - mówi Dariusz Klimczak z PSL, Trzeciej Drogi. - Wcale się nie dziwię, że Mateusz Morawiecki tak pilnie strzeże tajemnicy swojego majątku, bo wygląda na to, że on nie dorobił się tego majątku w uczciwy sposób - dodaje Adam Szłapka z Nowoczesnej, Koalicji Obywatelskiej.

Sondaż: 82,1 procent badanych uważa, że małżeństwo Morawieckich powinno ujawnić swój cały majątek
Sondaż: 82,1 procent badanych uważa, że małżeństwo Morawieckich powinno ujawnić swój cały majątekTVN24

Pytania bez odpowiedzi

Majątek premiera teoretycznie jest znany. W najnowszym oświadczeniu - na koniec trwającej kadencji - Morawiecki pisze, że ma prawie 70 tysięcy złotych oszczędności, obligacje warte cztery i pół miliona i nieruchomości za ponad siedem milionów złotych. Nie ujawnia tego, co zrobił za to Onet, że w ostatnich latach wraz z żoną, na którą 10 lat temu Morawiecki przepisał majątek, obracał nieruchomościami wartymi nawet 120 milionów złotych.

- A to wiedział, kiedy kupić działki we Wrocławiu, a to wiedział, kiedy kupić obligacje antyinflacyjne, kiedy zaraz inflacja poszła w górę. Ciągle ma jakieś informacje, na podstawie których on i jego rodzina ma się w Polsce coraz lepiej, w przeciwieństwie do milionów polskich rodzin - komentuje Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy. - Restrukturyzacja PGR-ów Morawieckiemu widocznie wyjątkowo się udała, ale nie w skali państwa, tylko w skali jego osobistych zdolności finansowych - dodaje Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Oszczędności w górę. Jest nowe oświadczenie majątkowe premiera Morawieckiego

Co do losów działki, która kiedyś była w posiadaniu Państwowego Gospodarstwa Ogrodniczego "Oporów", a potem była w rękach małżeństwa Morawieckich, pytań bez odpowiedzi jest wiele. - W 2002 roku kupili za 700 tysięcy, a dwa lata temu Iwona Morawiecka sprzedała ją za prawie 15 milionów złotych. Według wyceny wielu rzeczoznawców to jest cena bardzo znacznie poniżej wartości. Ten grunt jest dzisiaj wart nawet 76 milionów złotych - podkreśla Jacek Harłukowicz, dziennikarz portalu Onet.

Była premier Beata Szydło o interesach obecnego premiera znowu nie chciała rozmawiać. 10 października ekipa TVN24 zapytała marszałek Sejmu o potrzebę ujawnienia majątku żony premiera. Elżbieta Witek odesłała jednak zainteresowanych sprawą do Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek powiedziała to, wiedząc, że ustawa, która mogłaby nakazać małżonce premiera ujawnić zapisany na siebie majątek, utknęła w Trybunale kontrolowanym przez PiS.

Warto zaznaczyć, że pytania o działkę we Wrocławiu padają od co najmniej czterech lat.

Autorka/Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS