PiS wykorzystywało wojsko do własnej kampanii. "Być może ta miarka się przelała"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS wykorzystywało wojsko do własnej kampanii. "Być może ta miarka się przelała"
PiS wykorzystywało wojsko do własnej kampanii. "Być może ta miarka się przelała"
Paulina Chacińska/Fakty po Południu TVN24
PiS wykorzystywało wojsko do własnej kampanii. "Być może ta miarka się przelała"Paulina Chacińska/Fakty po Południu TVN24

Przez całą kampanię bulwersowały zdjęcia i przemówienia polityków PiS-u na tle żołnierzy Wojska Polskiego, krytykowanie przy wojsku opozycji, czy nawet ostrzeżenia przed wojną domową. Opozycja protestowała, a PiS to ignorowało.

Takie obrazki w tej kampanii wyborczej są na porządku dziennym: przemówienia na tle wojskowego sprzętu, w otoczeniu żołnierzy na poligonie. Po to wszystko od kilku miesięcy wyjątkowo chętnie sięga rządząca partia - na tle wojska krytykuje swoich oponentów. Teraz, w kontekście rezygnacji dwóch najważniejszych dowódców polskiej armii, podnoszą i krytykują to politycy wszystkich opcji. - Myślę, że wielu żołnierzom to się po prostu nie podobało i być może ta miarka się przelała i wojskowi po prostu powiedzieli "dosyć" - ocenia Joanna Scheuring-Wielgus z Nowej Lewicy. - Żołnierze polscy od dawna nam mówili: "Nie chcemy być upolityczniani. Nie chcemy stać na konferencjach prasowych, robić za tło, za dekorację, za scenografię" - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL-u, Trzeciej Drogi. - PiS i minister Błaszczak instrumentalnie wykorzystują Wojsko Polskie na cele polityczne, wewnętrzne, wewnątrzkrajowe, trwającej kampanii wyborczej, ale również po to, żeby ocieplać swój wizerunek - uważa Marek Szewczyk z Konfederacji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Generał Wiesław Kukuła o rezygnacji polskich dowódców: Smutno mi. Bardzo ich sobie cenię

- Wojsko zostało zaangażowane w kampanię PiS-u. Widzimy to tak naprawdę bardzo mocno od 15 sierpnia, gdzie zamiast Święta Wojska Polskiego mieliśmy kręcenie spotu wyborczego PiS - przekonuje Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej. Tego, że defiladę traktują instrumentalnie, politycy PiS szczególnie nie kryli. - Przede wszystkim ma wzmocnić (defilada - przyp. red.) uczucia patriotyczne i tym samym pomóc PiS-owi w kampanii wyborczej. Na Putina takie komunikaty nie działają - stwierdził w sierpniu profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. Tylko w sierpniu, z okazji Święta Wojska Polskiego, zorganizowano 70 pikników wojskowych. Oficjalnie organizowała je armia, ale nie brakowało na nich takich akcentów jak w Uniejowie, kiedy żołnierze zachęcali do wysłuchania wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, który to zachęcał do udziału w wyborach i głosowania na PiS.

Prezydent mianował generała dywizji Macieja Klisza na dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych
Prezydent mianował generała dywizji Macieja Klisza na dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych

Konstytucja a rzeczywistość

Dodatkowo prezes PiS na tle żołnierzy straszył opozycją i wojną domową. Już wtedy politycy i byli wojskowi nie zostawiali na partii rządzącej suchej nitki. To samo mówią dziś. - Kropla, która przelała czarę goryczy, to właśnie jest to, co dzisiaj obserwujemy, czyli upolitycznienie tak naprawdę wojska, wykorzystanie wojska do kampanii wyborczej, co jest niespotykane nie tylko w Europie, ale i w świecie - przekonuje gen. Mirosław Różański, Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, KWW Trzecia Droga.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest generał Tomasz Piotrowski? Rezygnacja dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych

- Zawsze wojsko było blisko polityki bardzo, ale ta cienka, czerwona granica nie pozwalała ani jednej, ani drugiej stronie przekraczać jej. Natomiast tutaj zostały połamane wszelkie kanony, został złamany kręgosłup armii, który był mocny tylko wtedy, kiedy był apolityczny - zaznacza gen. Mieczysław Gocuł, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pikniki wojskowo-polityczne nie skończyły się wraz z sierpniem. Trwały - z rożnych okazji - niemal cały wrzesień. - Są tacy, którzy twierdzą, że zbyt dużo pikników organizujemy. Oni też mówią, że za dużo uzbrojenia kupujemy. Kupujemy uzbrojenia tak dużo, żeby żołnierze Wojska Polskiego mogli dysponować właśnie bronią, a pikniki służą nam promocji służby w Wojsku Polskim - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

Trudno jednak uznać za promocję wojska wystąpienie Mariusza Błaszczaka z 17 września, kiedy na poligonie w Orzyszu szef MON pokazał tajny dokument i z wojskowej lawety atakował rząd Donalda Tuska. O tym, że można inaczej, przypomina generał Mieczysław Bieniek i podaje przykład. - Szef Sztabu Generalnego Australii w sposób delikatny zwrócił uwagę ministrowi obrony narodowej, że tego się nie robi, i usunął swoich oficerów, którzy służyli za tło dla kampanii - mówi generał Bieniek, były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji. Zgodnie z artykułem 26 konstytucji Siły Zbrojne zachowują neutralność w sprawach politycznych.

Autorka/Autor:Paulina Chacińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS