Orlen obniża ceny paliw przed wyborami. Wcześniej nie chciał tego robić

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Orlen obniża ceny paliw przed wyborami. Wcześniej nie chciał tego robić
Orlen obniża ceny paliw przed wyborami. Wcześniej nie chciał tego robić
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Orlen obniża ceny paliw przed wyborami. Wcześniej nie chciał tego robićTomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Minister Jacek Sasin zapewnia w imieniu Orlenu, że benzyny na stacjach nie będzie brakować. To po apelu ze strony spółki, by nie tankować na zapas. Kierowcy i eksperci przecierają oczy ze zdumienia. Choć dolar wciąż pnie się w górę, a ceny ropy są najwyższe od niemal roku - paliwo w Polsce jest tanie jak barszcz.

Kierowcy się cieszą, a ekonomiści zastanawiają nad sensem wykonywania zawodu. To nie błąd - odpowiada Orlen, zapraszając do tankowania - byle z umiarem. "Niezmiennie zapraszamy wszystkich kierowców na stacje Orlen, gdzie tak jak do tej pory mogą zatankować paliwo po atrakcyjnej cenie. Jednocześnie apelujemy o niekupowanie paliwa na zapas" - przekazuje PKN Orlen. Choć ropa na giełdach drożeje, a złotówka traci na wartości - to paliwa mamy wyraźnie tańsze niż nawet najbliżsi sąsiedzi.

ZOBACZ WIĘCEJ: Orlen pochwalił się dużym przelewem do budżetu państwa

Ceny paliw wymykają się twardym rynkowym regułom, od kiedy odpowiada za nie prezes Daniel Obajtek. Warto jednak zauważyć, że obecne decyzje prezesa Orlenu stoją w sprzeczności z tym, co jeszcze mówił jakiś czas temu, gdy zapewniał, że nie może obniżyć ceny paliwa, bo "za dwa tygodnie go nie będzie". Właśnie tak Daniel Obajtek tłumaczył, dlaczego przed Nowym Rokiem paliwo było drogie - chociaż taniały ropa, dolar i paliwa na stacjach benzynowych w sąsiednich krajach. - Nie możemy wprowadzić sztucznych regulacji cen, bo byłaby to gospodarka regulowana. Węgrzy to wprowadzili. Wprowadzili sztuczną cenę i w związku z tym zabrakło im paliwa tak naprawdę. Ich gospodarka stanęła - wyjaśniał w kwietniu Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek o cenach na stacjach Orlenu
Daniel Obajtek o cenach na stacjach OrlenuRadio Zet

Żonglowanie cenami

Słowa o tym, że paliwa na stacjach Orlenu mogłoby zabraknąć, potwierdził również w marcu główny ekonomista Orlenu Adam Czyżewski. Dodał też, że państwowy gigant to nie fundacja charytatywna. Skoro można sprzedać drożej - to trzeba. - Jeżeli na rynku ceny kształtują się tak, że generują duże zyski, to sprzedawanie towaru po niższych cenach jest działaniem na szkodę spółki - przekonywał w marcu Czyżewski. Kiedy w styczniu wrócił wyższy VAT, ceny na stacjach ani drgnęły. Przez kilka miesięcy Polacy mieli więc płacić za paliwo więcej dla własnego dobra. - Mielibyśmy w okresie przedświątecznym chaos na naszych stacjach. Mielibyśmy nieprzewidywalną panikę - ostrzegał w styczniu Daniel Obajtek.

ZOBACZ WIĘCEJ: reportaż o karierze Daniela Obajtka w TVN24 GO

Rządzący przekonywali, że zamiast docenić stabilność dostaw paliwa na stacje, opozycja jedynie krytykowała jego ceny. - Prezes Obajtek jest niejako szejkiem w oddzielnym kalifacie w Polsce - stwierdziła w styczniu posłanka Hanna Gill-Piątek, Koalicja Obywatelska. - Jarosław Kaczyński da pewnie komendę w październiku "Daniel, ceny obniżaj" i Daniel to zrobi - oceniał w maju Tomasz Trela z Nowej Lewicy. Teraz za każdy litr paliwa Polacy płacą mniej niż Czesi, Słowacy czy Węgrzy, nawet o dwa złote, choć wciąż mamy wrzesień. Ekonomiści pytają zatem, kiedy miną wspominane przez prezesa Orlenu "dwa tygodnie", gdy zabraknie paliwa. - Jeżeli duża firma może wpływać na cenę i obniżać ją, to w każdym momencie może ją również zawyżać - zauważa Rafał Mundry, ekonomista. Mniej więcej za dwa tygodnie zaplanowane są w Polsce wybory.

Autorka/Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS