Manifest klimatyczny, wizyta w Dęblinie, walka o głosy kobiet. Aktywny poniedziałek polityków

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Manifest klimatyczny, wizyta w Dęblinie, walka o głosy kobiet. Aktywny poniedziałek polityków
Manifest klimatyczny, wizyta w Dęblinie, walka o głosy kobiet. Aktywny poniedziałek polityków
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24Manifest klimatyczny, wizyta w Dęblinie, walka o głosy kobiet. Aktywny poniedziałek polityków

Politycy nie tracą czasu przed wyborami. W poniedziałek Lewica wzywała do walki ze zmianami klimatycznymi. Członkowie partii mówili też o aferach PiS-u i przykrywaniu ich przez polityczną nienawiść, która prowadzi do przemocy. Z kolei bus Prawa i Sprawiedliwości w poniedziałek wyruszył z Warszawy, a partia zapewnia, że tylko ona jest w stanie zagwarantować Polsce bezpieczeństwo.

- Oszołomom klimatycznym, którzy uważają, że nic się nie dzieje w klimacie, mówię "stop", można wiele rzeczy zrobić - mówił Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu, kandydat na posła Nowej Lewicy, który odwiedził Bolimowski Park Krajobrazowy.

Lewica między innymi proponuje, żeby wpływy z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przeznaczyć na zielone inwestycje, wprowadzić edukację żywieniową i klimatyczną, a także zwiększyć liczbę parków narodowych.

- Wyłączenie 20 procent lasów z wycinki, chcemy przeznaczyć je na lasy obywatelskie. Łącznie będzie to odpowiadało około sześć procent powierzchni Polski - przekazała Anita Sowińska, kandydatka Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu.

Przed budynkiem Prokuratury Krajowej Lewica podsumowała też afery PiS. - Lista afer PiS-u jest naprawdę długa i nie jest jeszcze skończona: każdego dnia do tej listy dopisywane są kolejne pozycje - wskazywał Maciej Pilny, kandydat na posła z Nowej Lewicy.

Poparcie Ziobry dla Bąkiewicza

Bus Prawa i Sprawiedliwości w poniedziałek z samego rana wyruszył z Warszawy. Przed południem premier Mateusz Morawiecki odwiedził gniazdo orląt w Dęblinie, czyli Bazę Lotnictwa Szkolnego. - Nasze niebo jest i będzie coraz lepiej chronione, przez naszych pilotów, przez naszych sojuszników, poprzez naszą współpracę jesteśmy bezpieczni - zapewniał szef rządu.

Premier w swoim wystąpieniu nie wspominał jednak nic o rosyjskiej rakiecie, która w grudniu przeleciała przez pół Polski, a cztery miesiące później odnalazł ją cywil.

CZYTAJ TAKŻE: PiS bez większości, nawet w koalicji z Konfederacją. Najnowszy sondaż

Tymczasem w Radomiu Zbigniew Ziobro zachwalał ostatniego kandydata z listy PiS Roberta Bąkiewicza. - Ma odwagę formułować postulaty i bronić wartości, które dzisiaj są powszechnie wyszydzane - przekonywał minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Mowa o człowieku, który głosił hasła rasistowskie i homofobiczne. W marcu tego roku Robert Bąkiewicz usłyszał wyrok za użycie siły i naruszenie nietykalności cielesnej kobiety, która protestowała.

Bąkiewicz na konferencji z Ziobrą
Bąkiewicz na konferencji z ZiobrąTVN24

Atak na posłankę

O roli kobiety w nadchodzących wyborach mówiły w poniedziałek posłanki Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie. - To od mobilizacji wyborczej kobiet, programu, który mamy dla kobiet, i od aktywności naszych kandydatek będzie zależał wynik wyborczy. Ostatnie osiem lat było dla polskich kobiet latami wyjątkowo trudnymi - podkreślała Barbara Nowacka, kandydatka w wyborach do Sejmu.

W Opolu Lubelskim jedna z posłanek została zaatakowana. Marta Wcisło przekazała, że zgłosiła sprawę już na policję. - Zostałam napadnięta przez nieznanego człowieka, który rzucił się na mnie z rękami, zaczął mnie szarpać, zaczął mi grozić, mówić, że takich jak my powinno się wybić - przekazała posłanka w mediach społecznościowych. To jednak nie pierwszy atak na posła Koalicji Obywatelskiej w trwającej kampanii.

Liderzy Trzeciej Drogi - Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 - przedstawili swoje plany na najbliższy weekend. - Będziemy wszędzie, gdzie to możliwe, te tysiąc symbolicznych spotkań w ciągu dwóch dni - 30 września i 1 października - to pobudzenie tkanki społecznej, wszystkich tych, którzy jeszcze się zastanawiają, czy w ogóle pójść na wybory - zapowiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do wyborów parlamentarnych zostało 20 dni.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS