Politycy nie tracą czasu przed wyborami. W poniedziałek Lewica wzywała do walki ze zmianami klimatycznymi. Członkowie partii mówili też o aferach PiS-u i przykrywaniu ich przez polityczną nienawiść, która prowadzi do przemocy. Z kolei bus Prawa i Sprawiedliwości w poniedziałek wyruszył z Warszawy, a partia zapewnia, że tylko ona jest w stanie zagwarantować Polsce bezpieczeństwo.
- Oszołomom klimatycznym, którzy uważają, że nic się nie dzieje w klimacie, mówię "stop", można wiele rzeczy zrobić - mówił Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu, kandydat na posła Nowej Lewicy, który odwiedził Bolimowski Park Krajobrazowy.
Lewica między innymi proponuje, żeby wpływy z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przeznaczyć na zielone inwestycje, wprowadzić edukację żywieniową i klimatyczną, a także zwiększyć liczbę parków narodowych.
- Wyłączenie 20 procent lasów z wycinki, chcemy przeznaczyć je na lasy obywatelskie. Łącznie będzie to odpowiadało około sześć procent powierzchni Polski - przekazała Anita Sowińska, kandydatka Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu.
Przed budynkiem Prokuratury Krajowej Lewica podsumowała też afery PiS. - Lista afer PiS-u jest naprawdę długa i nie jest jeszcze skończona: każdego dnia do tej listy dopisywane są kolejne pozycje - wskazywał Maciej Pilny, kandydat na posła z Nowej Lewicy.
Poparcie Ziobry dla Bąkiewicza
Bus Prawa i Sprawiedliwości w poniedziałek z samego rana wyruszył z Warszawy. Przed południem premier Mateusz Morawiecki odwiedził gniazdo orląt w Dęblinie, czyli Bazę Lotnictwa Szkolnego. - Nasze niebo jest i będzie coraz lepiej chronione, przez naszych pilotów, przez naszych sojuszników, poprzez naszą współpracę jesteśmy bezpieczni - zapewniał szef rządu.
Premier w swoim wystąpieniu nie wspominał jednak nic o rosyjskiej rakiecie, która w grudniu przeleciała przez pół Polski, a cztery miesiące później odnalazł ją cywil.
Tymczasem w Radomiu Zbigniew Ziobro zachwalał ostatniego kandydata z listy PiS Roberta Bąkiewicza. - Ma odwagę formułować postulaty i bronić wartości, które dzisiaj są powszechnie wyszydzane - przekonywał minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Mowa o człowieku, który głosił hasła rasistowskie i homofobiczne. W marcu tego roku Robert Bąkiewicz usłyszał wyrok za użycie siły i naruszenie nietykalności cielesnej kobiety, która protestowała.
Atak na posłankę
O roli kobiety w nadchodzących wyborach mówiły w poniedziałek posłanki Koalicji Obywatelskiej w Olsztynie. - To od mobilizacji wyborczej kobiet, programu, który mamy dla kobiet, i od aktywności naszych kandydatek będzie zależał wynik wyborczy. Ostatnie osiem lat było dla polskich kobiet latami wyjątkowo trudnymi - podkreślała Barbara Nowacka, kandydatka w wyborach do Sejmu.
W Opolu Lubelskim jedna z posłanek została zaatakowana. Marta Wcisło przekazała, że zgłosiła sprawę już na policję. - Zostałam napadnięta przez nieznanego człowieka, który rzucił się na mnie z rękami, zaczął mnie szarpać, zaczął mi grozić, mówić, że takich jak my powinno się wybić - przekazała posłanka w mediach społecznościowych. To jednak nie pierwszy atak na posła Koalicji Obywatelskiej w trwającej kampanii.
Liderzy Trzeciej Drogi - Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 - przedstawili swoje plany na najbliższy weekend. - Będziemy wszędzie, gdzie to możliwe, te tysiąc symbolicznych spotkań w ciągu dwóch dni - 30 września i 1 października - to pobudzenie tkanki społecznej, wszystkich tych, którzy jeszcze się zastanawiają, czy w ogóle pójść na wybory - zapowiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Do wyborów parlamentarnych zostało 20 dni.
Źródło: Fakty po Południu TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24