Czwartek był ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców lub pobranie zaświadczenia

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czwartek był ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców lub pobranie zaświadczenia
Czwartek był ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców lub pobranie zaświadczenia
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Czwartek był ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców lub pobranie zaświadczeniaMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Mija ostatni dzień na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania lub dopisanie się do spisu wyborców. Zainteresowanie jest rekordowe. Chętnych jest tak wielu, że w niektórych urzędach tworzą się kolejki. Przychodzą także ci, którzy chcą dopisać się do spisu wyborców. Choć można zrobić to przez internet, to są tacy, którzy wniosek wolą złożyć osobiście. Jeśli zaświadczenie o prawie do głosowania zgubimy lub nie będziemy go mieć ze sobą w dniu wyborów, nie zagłosujemy.

Nie ma już na co czekać. To ostatnie godziny, jeśli chcemy w niedzielę głosować poza miejscem zameldowania. Mieszkańcy, którzy w Łodzi chcieli pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, musieli uzbroić się w cierpliwość. W związku z awarią prądu urzędnicy rozpoczęli pracę z 40-minutowym opóźnieniem. - Wczoraj rozpoczęła się awaria o godzinie 19:00. Nie udało się od samego rana nam obsłużyć pierwszych klientów - mówi Grzegorz Szatiło z Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji Urzędu Miasta Łodzi. Tych, którzy zostawili to na ostatnią chwilę, nie brakowało.

CZYTAJ WIĘCEJ: Głosowanie korespondencyjnie: co zrobić z kartą do głosowania w referendum? PKW odpowiada

W Łodzi czy w Gdańsku mieszkańcy mają szanse złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia do godziny 18. Jak zapowiedział Grzegorz Szatiło, urząd będzie pracować, dokąd nie wyda tych zaświadczeń. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie urzędy wydłużyły godziny pracy. Zaświadczenie opatrzone hologramem jest przepustką do głosowania w dowolnym miejscu na terenie kraju czy poza granicami Polski, a nawet na morzu, na polskim statku. - Trzeba mieć przy sobie to zaświadczenie w dniu wyborów, nie zgubić, oddać komisji - zaznacza Grzegorz Szatiło.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania - jak złożyć wniosek
Głosowanie poza miejscem zamieszkania - jak złożyć wniosek

Rekordowe zainteresowanie

Po zamknięciu urzędów mamy czas do północy, żeby dopisać się do spisu wyborców przez internet. Za pomocą profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel możemy jednorazowo zmienić miejsce głosowania. - Po zalogowaniu się będziemy mogli wybrać adres, pod którym będziemy w dniu głosowania, i system przypisze nas do odpowiedniej komisji, właściwej dla tego adresu - zaznacza Rafał Miszczuk z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Z ostatnich danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że złożono prawie milion wniosków o zmianę miejsca głosowania i pobrano ponad 400 tysięcy zaświadczeń. Ostateczne dane poda Państwowa Komisja Wyborcza w piątek, ale urzędnicy już mówią o rekordach. - W żadnym roku nie obserwowaliśmy aż takiego zaangażowania wyborców z kwestiami wyborczymi - przyznaje Grzegorz Szatiło. - Jeżeli chodzi o wydawanie zaświadczeń, jak również dopisanie się do list wyborczych, zauważamy tutaj znaczny skok - dodaje Marcin Januchta, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kielce.

W tym roku ponad trzykrotnie więcej osób pobrało zaświadczenie o prawie do głosowania, lub dopisało się do spisu wyborców, niż przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS