Czwartek był ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców lub pobranie zaświadczenia

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czwartek był ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców lub pobranie zaświadczenia
Czwartek był ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców lub pobranie zaświadczenia
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Czwartek był ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców lub pobranie zaświadczeniaMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Mija ostatni dzień na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania lub dopisanie się do spisu wyborców. Zainteresowanie jest rekordowe. Chętnych jest tak wielu, że w niektórych urzędach tworzą się kolejki. Przychodzą także ci, którzy chcą dopisać się do spisu wyborców. Choć można zrobić to przez internet, to są tacy, którzy wniosek wolą złożyć osobiście. Jeśli zaświadczenie o prawie do głosowania zgubimy lub nie będziemy go mieć ze sobą w dniu wyborów, nie zagłosujemy.

Nie ma już na co czekać. To ostatnie godziny, jeśli chcemy w niedzielę głosować poza miejscem zameldowania. Mieszkańcy, którzy w Łodzi chcieli pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, musieli uzbroić się w cierpliwość. W związku z awarią prądu urzędnicy rozpoczęli pracę z 40-minutowym opóźnieniem. - Wczoraj rozpoczęła się awaria o godzinie 19:00. Nie udało się od samego rana nam obsłużyć pierwszych klientów - mówi Grzegorz Szatiło z Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji Urzędu Miasta Łodzi. Tych, którzy zostawili to na ostatnią chwilę, nie brakowało.

CZYTAJ WIĘCEJ: Głosowanie korespondencyjnie: co zrobić z kartą do głosowania w referendum? PKW odpowiada

W Łodzi czy w Gdańsku mieszkańcy mają szanse złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia do godziny 18. Jak zapowiedział Grzegorz Szatiło, urząd będzie pracować, dokąd nie wyda tych zaświadczeń. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie urzędy wydłużyły godziny pracy. Zaświadczenie opatrzone hologramem jest przepustką do głosowania w dowolnym miejscu na terenie kraju czy poza granicami Polski, a nawet na morzu, na polskim statku. - Trzeba mieć przy sobie to zaświadczenie w dniu wyborów, nie zgubić, oddać komisji - zaznacza Grzegorz Szatiło.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania - jak złożyć wniosek
Głosowanie poza miejscem zamieszkania - jak złożyć wniosek

Rekordowe zainteresowanie

Po zamknięciu urzędów mamy czas do północy, żeby dopisać się do spisu wyborców przez internet. Za pomocą profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel możemy jednorazowo zmienić miejsce głosowania. - Po zalogowaniu się będziemy mogli wybrać adres, pod którym będziemy w dniu głosowania, i system przypisze nas do odpowiedniej komisji, właściwej dla tego adresu - zaznacza Rafał Miszczuk z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Z ostatnich danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że złożono prawie milion wniosków o zmianę miejsca głosowania i pobrano ponad 400 tysięcy zaświadczeń. Ostateczne dane poda Państwowa Komisja Wyborcza w piątek, ale urzędnicy już mówią o rekordach. - W żadnym roku nie obserwowaliśmy aż takiego zaangażowania wyborców z kwestiami wyborczymi - przyznaje Grzegorz Szatiło. - Jeżeli chodzi o wydawanie zaświadczeń, jak również dopisanie się do list wyborczych, zauważamy tutaj znaczny skok - dodaje Marcin Januchta, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kielce.

W tym roku ponad trzykrotnie więcej osób pobrało zaświadczenie o prawie do głosowania, lub dopisało się do spisu wyborców, niż przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS