Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili" Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

"Wspieram Sukces Kobiet" - to akcja zachęcająca Polki do wzięcia udziału w wyborach. Współautorki inicjatywy i jej ambasadorki podkreślają, że kobiet jest więcej niż mężczyzn, ale nie zawsze chcą one głosować, a ich głos tym razem może mieć wyjątkowe znaczenie.

Różni je wiek, zawód, a nierzadko też poglądy, ale łączy płeć i chęć, by jak najwięcej kobiet namówić do pójścia na wybory parlamentarne. - Bardzo wierzę w to, że kobiety się obudzą i pokażą, że mają głos, że chcą, żeby ich rzeczywistość, ich dzieci, synów i córek wyglądała inaczej - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka, współautorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

Autorek i ambasadorek akcji o swojej sprawczości przekonywać nie trzeba. Są zdecydowane do pójścia na wybory i teraz chcą do tego zachęcać kolejne kobiety - mobilizować i tłumaczyć, dlaczego warto oddać swój głos. - Cały koncept programu jest taki, żeby po pierwsze zainteresować kobiety wyborami, po drugie przekonać je, że mogą znaleźć na listach wyborczych w swoich okręgach kandydatów, którzy odpowiadają na ich potrzeby, a z trzeciej strony pokazać kandydatom, że jeśli będą mówili o problemach istotnych dla kobiet, to po prostu otrzymają nasze głosy - wyjaśnia Olga Legosz, współautorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

ZOBACZ TAKŻE: Wybory 2023. Walczą o głosy kobiet. Sprawdziliśmy, co im oferują 

Kobiety stanowią aż 53 procent wyborców, ale - według badań Fundacji Sukces Pisany Szminką, inicjującej projekt "Wspieram Sukces Kobiet" - istotne dla nich kwestie nie znajdują miejsca w programach partii politycznych. - 30 procent kobiet odpowiedziało nam, że nie chce iść (na wybory - przyp. red.), bo nie znajduje niczego interesującego dla siebie w programach partii. Kolejne 15 procent odpowiedziało, że polityka nie jest dla kobiet - wskazuje Legosz.

Nawet jeśli część kobiet odwraca się od polityki, to polityka robi wręcz przeciwnie - co pokazały chociażby Strajki Kobiet sprzed trzech lat. - Te badania, które przeprowadziliśmy, pokazują te słabe punkty państwa, które są przeciwko kobietom i o nich chcemy przede wszystkim rozmawiać - podkreśla Sylwia Gregorczyk-Abram. - Mnie to chyba najbardziej dotknęło, że prawie 10 procent kobiet nie idzie na wybory, nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego, że nie może, nie ma po prostu, jak dostać się do najbliższego lokalu wyborczego - mówi Monika Mrozowska, aktorka i ambasadorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

Iga Świątek o udziale w wyborach: to obywatelski obowiązek
Iga Świątek o udziale w wyborach: to obywatelski obowiązek TVN24

Co jest ważne dla kobiet?

W badaniach wzięło udział ponad 20 tysięcy ankietowanych, które za najważniejsze wyzwania dla współczesnych kobiet uznały między innymi: problem przemocy wobec kobiet, brak żłobków i przedszkoli w gminach, ubóstwo starszych kobiet czy ograniczone możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi.

Najważniejsze wyzwania współczesnych kobietFundacja SPS/Uniwersytet SWPS

- Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili. Od dawna kobiety tak bardzo nie musiały walczyć, nie zdecydowały się na tę walkę. W tej chwili doszło do tego, że ta walka jest nieunikniona - zaznacza Lara Gessler, ambasadorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet". - Myślę, że kobiety rozumieją, co się dzieje dookoła nich. Widzą, że to w jakim teraz państwie żyją i jak funkcjonują, działa na ich niekorzyść - uważa Sylwia Gregorczyk-Abram, współautorka akcji.

CZYTAJ TEŻ: Posłanki Koalicji Obywatelskiej zainaugurowały akcję "Kobiety na wybory". "Nas są miliony"

"Wspieram Sukces Kobiet" to apolityczna, bezpartyjna i edukacyjna akcja profrekwencyjna, których w ostatnim czasie jest więcej. Powstają one w odpowiedzi na te liczby: w 2019 roku tylko 61,5 procent Polek wrzuciło swój głos do urny. W tym roku prognozy wcale nie są lepsze. - Co druga kobieta w wieku między 18 a 39 lat nie chce wziąć udziału w tych wyborach - wskazuje Urszula Sołocha z inicjatywy #dziewczynynawybory. A przecież przyszłość Polek zależy od głosów Polek.

- Wszystkie te akcje działały w jednym, wspólnym celu, żeby jak najmocniej zaktywizować kobiety - podkreśla Monika Mrozowska. - Ważne jest, żeby po prostu pójść do wyborów i zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem, bo bardzo wiele kobiet - niestety - głosuje tak, jak głosują ich partnerzy - zwraca uwagę Małgorzata Rozenek-Majdan.

ZOBACZ RÓWNIEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU" TVN24: Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS