Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"

Autor:
Marta
Balukiewicz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"

"Wspieram Sukces Kobiet" - to akcja zachęcająca Polki do wzięcia udziału w wyborach. Współautorki inicjatywy i jej ambasadorki podkreślają, że kobiet jest więcej niż mężczyzn, ale nie zawsze chcą one głosować, a ich głos tym razem może mieć wyjątkowe znaczenie.

Różni je wiek, zawód, a nierzadko też poglądy, ale łączy płeć i chęć, by jak najwięcej kobiet namówić do pójścia na wybory parlamentarne. - Bardzo wierzę w to, że kobiety się obudzą i pokażą, że mają głos, że chcą, żeby ich rzeczywistość, ich dzieci, synów i córek wyglądała inaczej - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka, współautorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

Autorek i ambasadorek akcji o swojej sprawczości przekonywać nie trzeba. Są zdecydowane do pójścia na wybory i teraz chcą do tego zachęcać kolejne kobiety - mobilizować i tłumaczyć, dlaczego warto oddać swój głos. - Cały koncept programu jest taki, żeby po pierwsze zainteresować kobiety wyborami, po drugie przekonać je, że mogą znaleźć na listach wyborczych w swoich okręgach kandydatów, którzy odpowiadają na ich potrzeby, a z trzeciej strony pokazać kandydatom, że jeśli będą mówili o problemach istotnych dla kobiet, to po prostu otrzymają nasze głosy - wyjaśnia Olga Legosz, współautorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

ZOBACZ TAKŻE: Wybory 2023. Walczą o głosy kobiet. Sprawdziliśmy, co im oferują 

Kobiety stanowią aż 53 procent wyborców, ale - według badań Fundacji Sukces Pisany Szminką, inicjującej projekt "Wspieram Sukces Kobiet" - istotne dla nich kwestie nie znajdują miejsca w programach partii politycznych. - 30 procent kobiet odpowiedziało nam, że nie chce iść (na wybory - przyp. red.), bo nie znajduje niczego interesującego dla siebie w programach partii. Kolejne 15 procent odpowiedziało, że polityka nie jest dla kobiet - wskazuje Legosz.

Nawet jeśli część kobiet odwraca się od polityki, to polityka robi wręcz przeciwnie - co pokazały chociażby Strajki Kobiet sprzed trzech lat. - Te badania, które przeprowadziliśmy, pokazują te słabe punkty państwa, które są przeciwko kobietom i o nich chcemy przede wszystkim rozmawiać - podkreśla Sylwia Gregorczyk-Abram. - Mnie to chyba najbardziej dotknęło, że prawie 10 procent kobiet nie idzie na wybory, nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego, że nie może, nie ma po prostu, jak dostać się do najbliższego lokalu wyborczego - mówi Monika Mrozowska, aktorka i ambasadorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

Iga Świątek o udziale w wyborach: to obywatelski obowiązek
Iga Świątek o udziale w wyborach: to obywatelski obowiązek TVN24

Co jest ważne dla kobiet?

W badaniach wzięło udział ponad 20 tysięcy ankietowanych, które za najważniejsze wyzwania dla współczesnych kobiet uznały między innymi: problem przemocy wobec kobiet, brak żłobków i przedszkoli w gminach, ubóstwo starszych kobiet czy ograniczone możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi.

Najważniejsze wyzwania współczesnych kobietFundacja SPS/Uniwersytet SWPS

- Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili. Od dawna kobiety tak bardzo nie musiały walczyć, nie zdecydowały się na tę walkę. W tej chwili doszło do tego, że ta walka jest nieunikniona - zaznacza Lara Gessler, ambasadorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet". - Myślę, że kobiety rozumieją, co się dzieje dookoła nich. Widzą, że to w jakim teraz państwie żyją i jak funkcjonują, działa na ich niekorzyść - uważa Sylwia Gregorczyk-Abram, współautorka akcji.

CZYTAJ TEŻ: Posłanki Koalicji Obywatelskiej zainaugurowały akcję "Kobiety na wybory". "Nas są miliony"

"Wspieram Sukces Kobiet" to apolityczna, bezpartyjna i edukacyjna akcja profrekwencyjna, których w ostatnim czasie jest więcej. Powstają one w odpowiedzi na te liczby: w 2019 roku tylko 61,5 procent Polek wrzuciło swój głos do urny. W tym roku prognozy wcale nie są lepsze. - Co druga kobieta w wieku między 18 a 39 lat nie chce wziąć udziału w tych wyborach - wskazuje Urszula Sołocha z inicjatywy #dziewczynynawybory. A przecież przyszłość Polek zależy od głosów Polek.

- Wszystkie te akcje działały w jednym, wspólnym celu, żeby jak najmocniej zaktywizować kobiety - podkreśla Monika Mrozowska. - Ważne jest, żeby po prostu pójść do wyborów i zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem, bo bardzo wiele kobiet - niestety - głosuje tak, jak głosują ich partnerzy - zwraca uwagę Małgorzata Rozenek-Majdan.

ZOBACZ RÓWNIEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU" TVN24: Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS