Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili" Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

"Wspieram Sukces Kobiet" - to akcja zachęcająca Polki do wzięcia udziału w wyborach. Współautorki inicjatywy i jej ambasadorki podkreślają, że kobiet jest więcej niż mężczyzn, ale nie zawsze chcą one głosować, a ich głos tym razem może mieć wyjątkowe znaczenie.

Różni je wiek, zawód, a nierzadko też poglądy, ale łączy płeć i chęć, by jak najwięcej kobiet namówić do pójścia na wybory parlamentarne. - Bardzo wierzę w to, że kobiety się obudzą i pokażą, że mają głos, że chcą, żeby ich rzeczywistość, ich dzieci, synów i córek wyglądała inaczej - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka, współautorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

Autorek i ambasadorek akcji o swojej sprawczości przekonywać nie trzeba. Są zdecydowane do pójścia na wybory i teraz chcą do tego zachęcać kolejne kobiety - mobilizować i tłumaczyć, dlaczego warto oddać swój głos. - Cały koncept programu jest taki, żeby po pierwsze zainteresować kobiety wyborami, po drugie przekonać je, że mogą znaleźć na listach wyborczych w swoich okręgach kandydatów, którzy odpowiadają na ich potrzeby, a z trzeciej strony pokazać kandydatom, że jeśli będą mówili o problemach istotnych dla kobiet, to po prostu otrzymają nasze głosy - wyjaśnia Olga Legosz, współautorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

ZOBACZ TAKŻE: Wybory 2023. Walczą o głosy kobiet. Sprawdziliśmy, co im oferują 

Kobiety stanowią aż 53 procent wyborców, ale - według badań Fundacji Sukces Pisany Szminką, inicjującej projekt "Wspieram Sukces Kobiet" - istotne dla nich kwestie nie znajdują miejsca w programach partii politycznych. - 30 procent kobiet odpowiedziało nam, że nie chce iść (na wybory - przyp. red.), bo nie znajduje niczego interesującego dla siebie w programach partii. Kolejne 15 procent odpowiedziało, że polityka nie jest dla kobiet - wskazuje Legosz.

Nawet jeśli część kobiet odwraca się od polityki, to polityka robi wręcz przeciwnie - co pokazały chociażby Strajki Kobiet sprzed trzech lat. - Te badania, które przeprowadziliśmy, pokazują te słabe punkty państwa, które są przeciwko kobietom i o nich chcemy przede wszystkim rozmawiać - podkreśla Sylwia Gregorczyk-Abram. - Mnie to chyba najbardziej dotknęło, że prawie 10 procent kobiet nie idzie na wybory, nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego, że nie może, nie ma po prostu, jak dostać się do najbliższego lokalu wyborczego - mówi Monika Mrozowska, aktorka i ambasadorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

Iga Świątek o udziale w wyborach: to obywatelski obowiązek
Iga Świątek o udziale w wyborach: to obywatelski obowiązek TVN24

Co jest ważne dla kobiet?

W badaniach wzięło udział ponad 20 tysięcy ankietowanych, które za najważniejsze wyzwania dla współczesnych kobiet uznały między innymi: problem przemocy wobec kobiet, brak żłobków i przedszkoli w gminach, ubóstwo starszych kobiet czy ograniczone możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi.

Najważniejsze wyzwania współczesnych kobietFundacja SPS/Uniwersytet SWPS

- Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili. Od dawna kobiety tak bardzo nie musiały walczyć, nie zdecydowały się na tę walkę. W tej chwili doszło do tego, że ta walka jest nieunikniona - zaznacza Lara Gessler, ambasadorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet". - Myślę, że kobiety rozumieją, co się dzieje dookoła nich. Widzą, że to w jakim teraz państwie żyją i jak funkcjonują, działa na ich niekorzyść - uważa Sylwia Gregorczyk-Abram, współautorka akcji.

CZYTAJ TEŻ: Posłanki Koalicji Obywatelskiej zainaugurowały akcję "Kobiety na wybory". "Nas są miliony"

"Wspieram Sukces Kobiet" to apolityczna, bezpartyjna i edukacyjna akcja profrekwencyjna, których w ostatnim czasie jest więcej. Powstają one w odpowiedzi na te liczby: w 2019 roku tylko 61,5 procent Polek wrzuciło swój głos do urny. W tym roku prognozy wcale nie są lepsze. - Co druga kobieta w wieku między 18 a 39 lat nie chce wziąć udziału w tych wyborach - wskazuje Urszula Sołocha z inicjatywy #dziewczynynawybory. A przecież przyszłość Polek zależy od głosów Polek.

- Wszystkie te akcje działały w jednym, wspólnym celu, żeby jak najmocniej zaktywizować kobiety - podkreśla Monika Mrozowska. - Ważne jest, żeby po prostu pójść do wyborów i zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem, bo bardzo wiele kobiet - niestety - głosuje tak, jak głosują ich partnerzy - zwraca uwagę Małgorzata Rozenek-Majdan.

ZOBACZ RÓWNIEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU" TVN24: Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS