Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w internecie, w tym pedofilami? Eksperci radzą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w internecie? Eksperci radzą
Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w internecie? Eksperci radzą
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w internecie? Eksperci radząJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Opinią publiczną wstrząsnęły ostatnio wiadomości o czynach pedofilskich, których mieli się dopuścić polscy youtuberzy, bardzo popularni wśród młodych internautów. Trwa śledztwo w tej sprawie, ale przestępcze działania wobec młodych ludzi, których początkiem jest nawiązywanie kontaktów przez internet, to problem widziany już wcześniej w wielu krajach na świecie. Dlatego warto przypomnieć, jak można ochronić najmłodszych użytkowników sieci przed obecnymi tam zagrożeniami.

O tym, że internet daje mnóstwo możliwości, niestety, także tym, którzy nie mają dobrych intencji, wiedzą wszyscy dookoła. Eksperci od lat w tym kontekście zaznaczają niedostateczny poziom edukacji wśród młodych osób. - Wiedza, którą oni aktualnie mają, jest wybiórcza. Wiemy z badań, że oni mają ją głównie z internetu i od rówieśników - mówi Barbara Baran, seksuolożka i psycholożka.

Eksperci wskazują, że rolę w edukowaniu w dużej mierze mogłaby przejąć szkoła. - Zdecydowanie na poziomie systemowym potrzebujemy zajęć z edukacji seksualnej. Rodzice, niestety, muszą sobie radzić sami lub we własnym zakresie szukać takich specjalistów, bo naprawdę rzadko mogą liczyć na pomoc systemu szkolnego - zwraca uwagę Baran.

Nie chodzi tylko o edukację seksualną, której system nadal nie oferuje, bo coraz częściej mowa też o tej medialnej - to na takich zajęciach dzieci mogłyby nauczyć się umiejętnie, czyli świadomie i krytycznie, korzystać z tego, co stało się przecież nieodłącznym elementem naszego życia. - Formalnie nie ma w Polsce, albo jest w niewielu szkołach, edukacji medialnej. Wiem, że niektórzy jako innowację wprowadzają, ale to jest na pewno czas, żeby globalnie ją wprowadzić. W tej chwili sytuację mamy, jaką mamy, nie wchodzimy w żadną reformę, więc nie będę marzyć. Tylko, co można zrobić w takich realiach, w jakich jesteśmy, to lekcja wychowawcza wydaje mi się najlepszym do tego miejscem, ponieważ obejmuje wszystkie dzieci - uważa nauczycielka historii Agnieszka Jankowiak-Maik, znana w sieci jako "Babka od histy".

Sporo mogą zrobić sami rodzice - mówią oni sami. - My też musimy słuchać naszych dzieci, bo jeśli idąc w odwiedziny do babci, cioci czy wujka, nasze dziecko mówi, że nie ma ochoty się witać, a my mówmy: "nie no, musisz się przywitać, musisz dać cioci buzi, bo na tym polega dobre wychowanie", to jaki dajemy mu sygnał? Dajemy mu sygnał, że jego granice w tym momencie nie mają żadnego znaczenia - wskazuje Marta Ludwiczek, dziennikarka i edukatorka w zakresie bezpieczeństwa rodziny.

Zobacz także: Pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Gdzie jej szukać?

Dzieci w kryzysie psychicznym. Tomasz Rowiński o tym, co powinno zaniepokoić rodziców
Dzieci w kryzysie psychicznym. Tomasz Rowiński o tym, co powinno zaniepokoić rodzicówTVN24

Co eksperci radzą rodzicom?

- Dawanie przykładu to rzecz kluczowa - tłumaczy Beata Broniek, cyfrowa mama czworga dzieci. Jak sama podkreśla, rodzice powinni po prostu ogarniać. - Jeśli pojawia się jakaś nowa aplikacja, dziecko przynosi taki temat, że chce nową grę, to po prostu się temu krytycznie przyjrzeć - wyjaśnia Broniek.

Istnieje też wiele cyfrowych zabezpieczeń, które można w łatwy sposób wprowadzić. Wiele serwisów czy wyszukiwarek filtruje treści w taki sposób, by były one adekwatne do wieku użytkownika. - Na przykład w serwisach VOD tworzy się osobny profil dziecięcy i tam, podając ten wiek, automatycznie kontrola treści następuje. W wielu usługach jest już taka oferta, że można zaznaczyć, kto jest rodzicem i administratorem rodziny, a kto jest dzieckiem, właśnie z podaniem wieku - wyjaśnia Broniek.

Oczywiście to wszystko na nic, jeśli zabraknie rozmowy już na wczesnym etapie. Rozmowy o tym, po co takie zabezpieczenia w ogóle są. - To, co ja mogłabym doradzić rodzicom, to rozmowy o tym, co się dzieje w tym internecie i rozmowy o tym, jak bezpiecznie budować relacje. To, że to, jak dziecko czuje się w relacji, jest bardzo ważne, i te rozmowy o internecie zaczynamy jak najwcześniej, gdy dziecko zaczyna korzystać z internetu, a już zdecydowanie ostatnim dzwonkiem jest moment, gdy dziecko samodzielnie korzysta z internetu - wyjaśnia Barbara Baran.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS