Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w internecie, w tym pedofilami? Eksperci radzą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w internecie? Eksperci radzą
Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w internecie? Eksperci radzą
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w internecie? Eksperci radząJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Opinią publiczną wstrząsnęły ostatnio wiadomości o czynach pedofilskich, których mieli się dopuścić polscy youtuberzy, bardzo popularni wśród młodych internautów. Trwa śledztwo w tej sprawie, ale przestępcze działania wobec młodych ludzi, których początkiem jest nawiązywanie kontaktów przez internet, to problem widziany już wcześniej w wielu krajach na świecie. Dlatego warto przypomnieć, jak można ochronić najmłodszych użytkowników sieci przed obecnymi tam zagrożeniami.

O tym, że internet daje mnóstwo możliwości, niestety, także tym, którzy nie mają dobrych intencji, wiedzą wszyscy dookoła. Eksperci od lat w tym kontekście zaznaczają niedostateczny poziom edukacji wśród młodych osób. - Wiedza, którą oni aktualnie mają, jest wybiórcza. Wiemy z badań, że oni mają ją głównie z internetu i od rówieśników - mówi Barbara Baran, seksuolożka i psycholożka.

Eksperci wskazują, że rolę w edukowaniu w dużej mierze mogłaby przejąć szkoła. - Zdecydowanie na poziomie systemowym potrzebujemy zajęć z edukacji seksualnej. Rodzice, niestety, muszą sobie radzić sami lub we własnym zakresie szukać takich specjalistów, bo naprawdę rzadko mogą liczyć na pomoc systemu szkolnego - zwraca uwagę Baran.

Nie chodzi tylko o edukację seksualną, której system nadal nie oferuje, bo coraz częściej mowa też o tej medialnej - to na takich zajęciach dzieci mogłyby nauczyć się umiejętnie, czyli świadomie i krytycznie, korzystać z tego, co stało się przecież nieodłącznym elementem naszego życia. - Formalnie nie ma w Polsce, albo jest w niewielu szkołach, edukacji medialnej. Wiem, że niektórzy jako innowację wprowadzają, ale to jest na pewno czas, żeby globalnie ją wprowadzić. W tej chwili sytuację mamy, jaką mamy, nie wchodzimy w żadną reformę, więc nie będę marzyć. Tylko, co można zrobić w takich realiach, w jakich jesteśmy, to lekcja wychowawcza wydaje mi się najlepszym do tego miejscem, ponieważ obejmuje wszystkie dzieci - uważa nauczycielka historii Agnieszka Jankowiak-Maik, znana w sieci jako "Babka od histy".

Sporo mogą zrobić sami rodzice - mówią oni sami. - My też musimy słuchać naszych dzieci, bo jeśli idąc w odwiedziny do babci, cioci czy wujka, nasze dziecko mówi, że nie ma ochoty się witać, a my mówmy: "nie no, musisz się przywitać, musisz dać cioci buzi, bo na tym polega dobre wychowanie", to jaki dajemy mu sygnał? Dajemy mu sygnał, że jego granice w tym momencie nie mają żadnego znaczenia - wskazuje Marta Ludwiczek, dziennikarka i edukatorka w zakresie bezpieczeństwa rodziny.

Zobacz także: Pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Gdzie jej szukać?

Dzieci w kryzysie psychicznym. Tomasz Rowiński o tym, co powinno zaniepokoić rodziców
Dzieci w kryzysie psychicznym. Tomasz Rowiński o tym, co powinno zaniepokoić rodzicówTVN24

Co eksperci radzą rodzicom?

- Dawanie przykładu to rzecz kluczowa - tłumaczy Beata Broniek, cyfrowa mama czworga dzieci. Jak sama podkreśla, rodzice powinni po prostu ogarniać. - Jeśli pojawia się jakaś nowa aplikacja, dziecko przynosi taki temat, że chce nową grę, to po prostu się temu krytycznie przyjrzeć - wyjaśnia Broniek.

Istnieje też wiele cyfrowych zabezpieczeń, które można w łatwy sposób wprowadzić. Wiele serwisów czy wyszukiwarek filtruje treści w taki sposób, by były one adekwatne do wieku użytkownika. - Na przykład w serwisach VOD tworzy się osobny profil dziecięcy i tam, podając ten wiek, automatycznie kontrola treści następuje. W wielu usługach jest już taka oferta, że można zaznaczyć, kto jest rodzicem i administratorem rodziny, a kto jest dzieckiem, właśnie z podaniem wieku - wyjaśnia Broniek.

Oczywiście to wszystko na nic, jeśli zabraknie rozmowy już na wczesnym etapie. Rozmowy o tym, po co takie zabezpieczenia w ogóle są. - To, co ja mogłabym doradzić rodzicom, to rozmowy o tym, co się dzieje w tym internecie i rozmowy o tym, jak bezpiecznie budować relacje. To, że to, jak dziecko czuje się w relacji, jest bardzo ważne, i te rozmowy o internecie zaczynamy jak najwcześniej, gdy dziecko zaczyna korzystać z internetu, a już zdecydowanie ostatnim dzwonkiem jest moment, gdy dziecko samodzielnie korzysta z internetu - wyjaśnia Barbara Baran.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS