Gazociąg Balticconnector uległ awarii. Głównym podejrzanym o sabotaż jest Rosja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To nie jest zwykła awaria, to nie jest skutek normalnej eksploatacji - mówią władze Finlandii. Odnoszą się do uszkodzenia gazociągu, który łączy Finlandię z Estonią. Wiele wskazuje na to, że było to celowe działanie. Helsinki nie mówią wprost, że stoi za tym Rosja, ale też tego nie wykluczają. Politycy estońscy mówią bardziej wprost, że tylko Moskwa ma w czymś takim interes.

W niedzielę - tuż przed godziną 02:00 w nocy - w łączącym Finlandię z Estonią podmorskim gazociągu Balticconnector doszło do nagłego spadku ciśnienia. Szwedzcy sejsmolodzy odnotowali niewielką eksplozję na fińskich wodach terytorialnych.

Również w niedzielę doszło do zakłócenia przesyłu danych w podmorskim kablu pod wodami Zatoki Fińskiej. Władze Finlandii i Estonii wskazują, że obie sytuacje to nie przypadek i stoi za nimi człowiek. - Wstępna ocena jest taka, że uszkodzenie nie mogło powstać w wyniku normalnego użytkowania lub wahań ciśnienia. Jest prawdopodobne, że uszkodzenie jest wynikiem działania zewnętrznego - mówi Petteri Orpo, premier Finlandii. - Przejrzeliśmy rurociąg milimetr po milimetrze. To nie był wyciek, tylko ewidentne, celowe uszkodzenie - dodaje Markku Hassinen, zastępca szefa fińskiej straży przybrzeżnej.

Dochodzenie toczy się po obu stronach Zatoki Fińskiej. Niespełna 80-kilometrowy gazociąg Balticconnector został oddany do użytku ledwie cztery lata temu, by połączyć fińską i estońską sieć gazową i tym samym ograniczyć zależność od importu gazu z Rosji. Choć przywrócenie przesyłu w gazociągu może potrwać kilka miesięcy, niedzielny incydent nie będzie miał na szczęście wielkiego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne. - Finlandia nie jest uzależniona od gazu. Znacznie większą rolę odgrywają ropa, energia jądrowa i odnawialne źródła energii. Ale ta sytuacja przypomina nam, że żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach, że istnieją hybrydowe sposoby wywierania wpływu na nasze bezpieczeństwo narodowe, infrastrukturę, ale także na nasze poczucie bezpieczeństwa - zaznacza Iro Särkkä, Fiński Instytut Spraw Międzynarodowych.

Pułkownik Matysiak o wyciekach z Nord Stream: zrobił to ten, kto na tym zyskuje, a zyskuje Rosja
Pułkownik Matysiak o wyciekach z Nord Stream: zrobił to ten, kto na tym zyskuje, a zyskuje RosjaTVN24

Rosyjski sabotaż?

Rządy w Tallinnie i Helsinkach dostały błyskawiczne wsparcie od NATO. To ważny sygnał polityczny. Zwłaszcza dla Finlandii, która dopiero od kwietnia jest członkiem sojuszu. - Jeśli okaże się, że jest to atak na infrastrukturę krytyczną NATO, to potraktujemy to z powagą. Spotka się to z solidarną i zdecydowaną reakcją NATO - zadeklarował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Głównym podejrzanym o dokonanie sabotażu jest Rosja. Rzecznik Kremla mówi: "nie mamy nic wspólnego z tą sprawą". - Nie mam żadnych informacji na ten temat. Nie wiem, czy nasze służby coś wiedzą. Ale to oczywiście dość niepokojąca wiadomość, bo mieliśmy już niebezpieczny precedens ataków terrorystycznych na infrastrukturę krytyczną na Bałtyku - skomentował Dmitrij Pieskow.

We wrześniu 2022 roku doszło do wybuchów, które poważnie uszkodziły biegnące na dnie Bałtyku rury rosyjsko-niemieckich gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Wciąż nie wiadomo, kto stał za sabotażem.

Teraz też nie ma dowodów, ale są mocne poszlaki. - Przez lata widzieliśmy, że Rosja sporządzała plany farm wiatrowych, kabli morskich, rurociągów, infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim i w Arktyce, i wiemy, że Rosja posiada flotę, która jest zdolna do przeprowadzenia takiej akcji dywersyjnej - wskazuje Henri Vanhanen, Fiński Instytut Spraw Międzynarodowych.

Z danych serwisu internetowego Marine Traffic - śledzącego w czasie rzeczywistym ruchy statków - wynika, że w pobliżu miejsca wycieku z gazociągu przebywał w weekend rosyjski statek towarowy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS