Gazociąg Balticconnector uległ awarii. Głównym podejrzanym o sabotaż jest Rosja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To nie jest zwykła awaria, to nie jest skutek normalnej eksploatacji - mówią władze Finlandii. Odnoszą się do uszkodzenia gazociągu, który łączy Finlandię z Estonią. Wiele wskazuje na to, że było to celowe działanie. Helsinki nie mówią wprost, że stoi za tym Rosja, ale też tego nie wykluczają. Politycy estońscy mówią bardziej wprost, że tylko Moskwa ma w czymś takim interes.

W niedzielę - tuż przed godziną 02:00 w nocy - w łączącym Finlandię z Estonią podmorskim gazociągu Balticconnector doszło do nagłego spadku ciśnienia. Szwedzcy sejsmolodzy odnotowali niewielką eksplozję na fińskich wodach terytorialnych.

Również w niedzielę doszło do zakłócenia przesyłu danych w podmorskim kablu pod wodami Zatoki Fińskiej. Władze Finlandii i Estonii wskazują, że obie sytuacje to nie przypadek i stoi za nimi człowiek. - Wstępna ocena jest taka, że uszkodzenie nie mogło powstać w wyniku normalnego użytkowania lub wahań ciśnienia. Jest prawdopodobne, że uszkodzenie jest wynikiem działania zewnętrznego - mówi Petteri Orpo, premier Finlandii. - Przejrzeliśmy rurociąg milimetr po milimetrze. To nie był wyciek, tylko ewidentne, celowe uszkodzenie - dodaje Markku Hassinen, zastępca szefa fińskiej straży przybrzeżnej.

Dochodzenie toczy się po obu stronach Zatoki Fińskiej. Niespełna 80-kilometrowy gazociąg Balticconnector został oddany do użytku ledwie cztery lata temu, by połączyć fińską i estońską sieć gazową i tym samym ograniczyć zależność od importu gazu z Rosji. Choć przywrócenie przesyłu w gazociągu może potrwać kilka miesięcy, niedzielny incydent nie będzie miał na szczęście wielkiego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne. - Finlandia nie jest uzależniona od gazu. Znacznie większą rolę odgrywają ropa, energia jądrowa i odnawialne źródła energii. Ale ta sytuacja przypomina nam, że żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach, że istnieją hybrydowe sposoby wywierania wpływu na nasze bezpieczeństwo narodowe, infrastrukturę, ale także na nasze poczucie bezpieczeństwa - zaznacza Iro Särkkä, Fiński Instytut Spraw Międzynarodowych.

Pułkownik Matysiak o wyciekach z Nord Stream: zrobił to ten, kto na tym zyskuje, a zyskuje Rosja
Pułkownik Matysiak o wyciekach z Nord Stream: zrobił to ten, kto na tym zyskuje, a zyskuje RosjaTVN24

Rosyjski sabotaż?

Rządy w Tallinnie i Helsinkach dostały błyskawiczne wsparcie od NATO. To ważny sygnał polityczny. Zwłaszcza dla Finlandii, która dopiero od kwietnia jest członkiem sojuszu. - Jeśli okaże się, że jest to atak na infrastrukturę krytyczną NATO, to potraktujemy to z powagą. Spotka się to z solidarną i zdecydowaną reakcją NATO - zadeklarował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Głównym podejrzanym o dokonanie sabotażu jest Rosja. Rzecznik Kremla mówi: "nie mamy nic wspólnego z tą sprawą". - Nie mam żadnych informacji na ten temat. Nie wiem, czy nasze służby coś wiedzą. Ale to oczywiście dość niepokojąca wiadomość, bo mieliśmy już niebezpieczny precedens ataków terrorystycznych na infrastrukturę krytyczną na Bałtyku - skomentował Dmitrij Pieskow.

We wrześniu 2022 roku doszło do wybuchów, które poważnie uszkodziły biegnące na dnie Bałtyku rury rosyjsko-niemieckich gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Wciąż nie wiadomo, kto stał za sabotażem.

Teraz też nie ma dowodów, ale są mocne poszlaki. - Przez lata widzieliśmy, że Rosja sporządzała plany farm wiatrowych, kabli morskich, rurociągów, infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim i w Arktyce, i wiemy, że Rosja posiada flotę, która jest zdolna do przeprowadzenia takiej akcji dywersyjnej - wskazuje Henri Vanhanen, Fiński Instytut Spraw Międzynarodowych.

Z danych serwisu internetowego Marine Traffic - śledzącego w czasie rzeczywistym ruchy statków - wynika, że w pobliżu miejsca wycieku z gazociągu przebywał w weekend rosyjski statek towarowy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Na niecały miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego linia sporu przebiega między Prawem i Sprawiedliwością, które przedstawia Polskę jako unijne terytorium rzekomo zależne od Niemiec, a partiami koalicji rządowej mówiącymi, że PiS walcząc z Unią szkodzi naszemu bezpieczeństwu, wolności i dobrobytowi. O Zielonym Ładzie Kaczyński twierdzi, że był dobry, ale stał się zły, a o niektórych kandydatach własnej partii, że są do jednorazowego użytku.

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Źródło:
Fakty TVN

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów do monitorowania bólu, podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sprawdzą poziom bólu u noworodków na oddziałach intensywnej terapii, żeby później opracować zasady ich leczenia. Zbyt duże dawki leków uśmierzających ból w przyszłości mogą uszkodzić mózg małego dziecka. - Stresujące, jak te maszyny piszczą. Podnosi się ciśnienie czy saturacja spada. To jest stresujące dla rodzica - przyznaje matka z Krakowa.

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W akcji gaśniczej brało udział ponad 240 strażaków, ale obyło się bez ofiar i poszkodowanych - z wyjątkiem setek najemców, z których część straciła dziś dorobek życia. Co do tej pory wiemy o pożarze, który w nocy wybuchł w centrum handlowym przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS