Strefa Gazy jest niewiele większa od Krakowa. Dlaczego od lat jest to tak niebezpieczny region?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Strefa Gazy jest niewiele większa od Krakowa. Dlaczego od lat jest to tak niebezpieczny region?
Strefa Gazy jest niewiele większa od Krakowa. Dlaczego od lat jest to tak niebezpieczny region?
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Strefa Gazy jest niewiele większa od Krakowa. Dlaczego od lat jest to tak niebezpieczny region?Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trudno o bardziej wybuchowy region niż Strefa Gazy. Od czasu powstania państwa Izrael konflikt o ten skrawek ziemi tli się nieustannie. To nierówna walka, bo Izrael, wykorzystując swoją przewagę, od lat kontrolował i uzależniał enklawę. W takim środowisku dorastały całe pokolenia Palestyńczyków. Dlatego głosy radykałów z terrorystycznego Hamasu znalazły tu łatwą pożywkę. 

Powierzchnia Strefy Gazy wynosi 365 kilometrów kwadratowych, czyli niewiele więcej niż powierzchnia Krakowa. Na tym obszarze mieszkają ponad dwa miliony osób, połowa to dzieci. Gęstość zaludnienia jest tam jedną z najwyższych na świecie. Przez stulecia te ziemie znajdowały się pod panowaniem Imperium Osmańskiego, a później Egiptu.

Po pierwszej wojnie światowej, decyzją Ligi Narodów, na terenie między innymi Gazy, władzę stanowili Brytyjczycy w ramach Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Gdy w 1948 roku Izrael ogłosił niepodległość, sąsiednie państwa arabskie nie uznały tej decyzji i rozpoczęły wojnę. W wyniku zawartego rozejmu Strefa Gazy przypadła Egiptowi i w kolejnych latach z terenów Izraela napłynęły tam rzesze palestyńskich uchodźców. Mimo obowiązujących porozumień regularnie dochodziło do wzajemnych ataków. W czerwcu 1967 roku, podczas wojny sześciodniowej, Strefa Gazy znalazła się pod okupacją Izraela. Na fali szybkiego, zdecydowanego zwycięstwa Izraelczycy utworzyli na terenie strefy 21 swoich osiedli. Napięcie i wybuchy przemocy właściwie nigdy nie ustawały.

Burzliwa historia

Do gwałtownego nasilenia przemocy doszło podczas pierwszej intifady, czyli powstania Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji. O nieustającym rozlewie krwi premier Icchak Rabin powiedział, że chciałby, aby Strefa Gazy spłynęła do morza, ale to niemożliwe, więc trzeba znaleźć inne rozwiązanie.

W 1993 roku Rabin i Jaser Arafat, lider Organizacji Wyzwolenia Palestyny, podpisali słynne porozumienia z Oslo, które miały zagwarantować pokój i stały się podstawą do utworzenia Autonomii Palestyńskiej. Izrael kontrolował Gazę przez 38 lat. W 2005 roku, decyzją premiera Ariela Szarona, Izraelczycy wycofali ze Strefy swoje siły oraz ewakuowali osadników. Rok później wybory w Gazie wygrał Hamas - polityczno-militarna organizacja terrorystyczna, która do dziś sprawuje tam władzę. Właśnie z terenów Gazy Hamas wyprowadza dziś ataki. Od 2007 roku Strefa Gazy jest przez Izrael objęta blokadą. To Tel Awiw dostarcza tam żywność, prąd i wodę. To strategiczna kontrola i zależność. Z powodu zanieczyszczenia i zasolenia aż 90 procent wód gruntowych nie nadaje się tam do picia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS