Trudno o bardziej wybuchowy region niż Strefa Gazy. Od czasu powstania państwa Izrael konflikt o ten skrawek ziemi tli się nieustannie. To nierówna walka, bo Izrael, wykorzystując swoją przewagę, od lat kontrolował i uzależniał enklawę. W takim środowisku dorastały całe pokolenia Palestyńczyków. Dlatego głosy radykałów z terrorystycznego Hamasu znalazły tu łatwą pożywkę.
Powierzchnia Strefy Gazy wynosi 365 kilometrów kwadratowych, czyli niewiele więcej niż powierzchnia Krakowa. Na tym obszarze mieszkają ponad dwa miliony osób, połowa to dzieci. Gęstość zaludnienia jest tam jedną z najwyższych na świecie. Przez stulecia te ziemie znajdowały się pod panowaniem Imperium Osmańskiego, a później Egiptu.
Po pierwszej wojnie światowej, decyzją Ligi Narodów, na terenie między innymi Gazy, władzę stanowili Brytyjczycy w ramach Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Gdy w 1948 roku Izrael ogłosił niepodległość, sąsiednie państwa arabskie nie uznały tej decyzji i rozpoczęły wojnę. W wyniku zawartego rozejmu Strefa Gazy przypadła Egiptowi i w kolejnych latach z terenów Izraela napłynęły tam rzesze palestyńskich uchodźców. Mimo obowiązujących porozumień regularnie dochodziło do wzajemnych ataków. W czerwcu 1967 roku, podczas wojny sześciodniowej, Strefa Gazy znalazła się pod okupacją Izraela. Na fali szybkiego, zdecydowanego zwycięstwa Izraelczycy utworzyli na terenie strefy 21 swoich osiedli. Napięcie i wybuchy przemocy właściwie nigdy nie ustawały.
Burzliwa historia
Do gwałtownego nasilenia przemocy doszło podczas pierwszej intifady, czyli powstania Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji. O nieustającym rozlewie krwi premier Icchak Rabin powiedział, że chciałby, aby Strefa Gazy spłynęła do morza, ale to niemożliwe, więc trzeba znaleźć inne rozwiązanie.
W 1993 roku Rabin i Jaser Arafat, lider Organizacji Wyzwolenia Palestyny, podpisali słynne porozumienia z Oslo, które miały zagwarantować pokój i stały się podstawą do utworzenia Autonomii Palestyńskiej. Izrael kontrolował Gazę przez 38 lat. W 2005 roku, decyzją premiera Ariela Szarona, Izraelczycy wycofali ze Strefy swoje siły oraz ewakuowali osadników. Rok później wybory w Gazie wygrał Hamas - polityczno-militarna organizacja terrorystyczna, która do dziś sprawuje tam władzę. Właśnie z terenów Gazy Hamas wyprowadza dziś ataki. Od 2007 roku Strefa Gazy jest przez Izrael objęta blokadą. To Tel Awiw dostarcza tam żywność, prąd i wodę. To strategiczna kontrola i zależność. Z powodu zanieczyszczenia i zasolenia aż 90 procent wód gruntowych nie nadaje się tam do picia.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS