Konflikt izraelsko-palestyński rozlewa się. "Bardzo wzrasta ryzyko popełniania ataków antysemickich"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

We Francji wprowadzono najwyższy alert antyterrorystyczny. Także amerykańskie służby są w podwyższonej gotowości. Pogrom w Izraelu przypomina Amerykanom o ataku na World Trade Center. W weekend całą Ameryką wstrząsnęły doniesienia ze stanu Illinois, gdzie starszy mężczyzna brutalnie zabił sześcioletniego chłopca - z pochodzenia Palestyńczyka.

Najwyższy alert antyterrorystyczny we Francji. W weekend policja ewakuowała Luwr, Pałac Wersalski i Gare de Lyon w Paryżu. W Arras na północy kraju trwa żałoba po tym, jak w piątek rano uzbrojony w nóż 20-letni Czeczen z rosyjskim obywatelstwem zabił nauczyciela. Zbrodnia została uznana za akt terroryzmu islamistycznego. Liceum, w którym doszło do zabójstwa, w poniedziałek rano zostało ewakuowane po alarmie bombowym. Szef francuskiego MSW twierdzi, że istnieje "niewątpliwie" związek między atakiem w Arras a sytuacją na Bliskim Wschodzie. Francuskie władze ostrzegają przed kolejnymi atakami dżihadystów. Mówią o "negatywnej atmosferze" w związku z wojną między Izraelem a Hamasem. - Wśród radykalnych islamistów, których monitorujemy, panuje atmosfera radości. Uważamy, podobnie jak inne zachodnie służby wywiadowcze, że bardzo wzrasta ryzyko popełniania ataków antysemickich - zaznacza Gerald Darmanin, minister spraw wewnętrznych Francji.

Francuskie władze wysłały 7000 dodatkowych żołnierzy, którzy mają pomóc policji i żandarmerii w patrolowaniu centrów handlowych. Zwiększone zostały również środki bezpieczeństwa wokół prawie 600 francuskich synagog. W całym kraju, w obawie przed zamieszkami, zakazano organizowania propalestyńskich protestów. Policja i żandarmeria w ostatnich dniach kilkukrotnie musiała rozpędzać nielegalne demonstracje. W ruch poszły armatki wodne i gaz łzawiący. - W tym kraju nie szanuje się prawa! Jestem oburzona. Głosowałam na Macrona. Teraz tego żałuję - mówi jedna z kobiet. Emocje z Bliskiego Wschodu rozlewają się na cały świat. Demonstracje poparcia dla Palestyny odbywają się nie tylko w krajach muzułmańskich. Na Zachodzie na ulice wychodzą też zwolennicy Izraela, oburzeni okrucieństwem Hamasu.

Fale protestów

Ameryką wstrząsnęła zbrodnia, do której doszło w stanie Illinois. Ataku nożownika nie przeżył 6-letni chłopiec pochodzenia palestyńskiego. Został dźgnięty 26 razy przez 71-letniego mężczyznę. Podłożem ataku miała być wojna Izraela z Hamasem. Prezydent Joe Biden w wywiadzie dla programu "60 Minutes" przyznał, że amerykańskie służby są postawione w stan podwyższonej gotowości. - Miałem spotkania z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z FBI, by omówić, w jaki sposób zapobiec atakom samotnych wilków czy temu, co kiedyś działo się w synagogach, co zrobiono Żydom na ulicach. Dokładamy wszelkich starań, by do takich sytuacji nie doszło - podkreśla prezydent USA. Joe Biden ma rozważać w nadchodzących dniach wizytę w Izraelu - w geście solidarności. Niemieckie media donoszą, że we wtorek do Izraela przyleci kanclerz Niemiec.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS