Konflikt izraelsko-palestyński rozlewa się. "Bardzo wzrasta ryzyko popełniania ataków antysemickich"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

We Francji wprowadzono najwyższy alert antyterrorystyczny. Także amerykańskie służby są w podwyższonej gotowości. Pogrom w Izraelu przypomina Amerykanom o ataku na World Trade Center. W weekend całą Ameryką wstrząsnęły doniesienia ze stanu Illinois, gdzie starszy mężczyzna brutalnie zabił sześcioletniego chłopca - z pochodzenia Palestyńczyka.

Najwyższy alert antyterrorystyczny we Francji. W weekend policja ewakuowała Luwr, Pałac Wersalski i Gare de Lyon w Paryżu. W Arras na północy kraju trwa żałoba po tym, jak w piątek rano uzbrojony w nóż 20-letni Czeczen z rosyjskim obywatelstwem zabił nauczyciela. Zbrodnia została uznana za akt terroryzmu islamistycznego. Liceum, w którym doszło do zabójstwa, w poniedziałek rano zostało ewakuowane po alarmie bombowym. Szef francuskiego MSW twierdzi, że istnieje "niewątpliwie" związek między atakiem w Arras a sytuacją na Bliskim Wschodzie. Francuskie władze ostrzegają przed kolejnymi atakami dżihadystów. Mówią o "negatywnej atmosferze" w związku z wojną między Izraelem a Hamasem. - Wśród radykalnych islamistów, których monitorujemy, panuje atmosfera radości. Uważamy, podobnie jak inne zachodnie służby wywiadowcze, że bardzo wzrasta ryzyko popełniania ataków antysemickich - zaznacza Gerald Darmanin, minister spraw wewnętrznych Francji.

Francuskie władze wysłały 7000 dodatkowych żołnierzy, którzy mają pomóc policji i żandarmerii w patrolowaniu centrów handlowych. Zwiększone zostały również środki bezpieczeństwa wokół prawie 600 francuskich synagog. W całym kraju, w obawie przed zamieszkami, zakazano organizowania propalestyńskich protestów. Policja i żandarmeria w ostatnich dniach kilkukrotnie musiała rozpędzać nielegalne demonstracje. W ruch poszły armatki wodne i gaz łzawiący. - W tym kraju nie szanuje się prawa! Jestem oburzona. Głosowałam na Macrona. Teraz tego żałuję - mówi jedna z kobiet. Emocje z Bliskiego Wschodu rozlewają się na cały świat. Demonstracje poparcia dla Palestyny odbywają się nie tylko w krajach muzułmańskich. Na Zachodzie na ulice wychodzą też zwolennicy Izraela, oburzeni okrucieństwem Hamasu.

Fale protestów

Ameryką wstrząsnęła zbrodnia, do której doszło w stanie Illinois. Ataku nożownika nie przeżył 6-letni chłopiec pochodzenia palestyńskiego. Został dźgnięty 26 razy przez 71-letniego mężczyznę. Podłożem ataku miała być wojna Izraela z Hamasem. Prezydent Joe Biden w wywiadzie dla programu "60 Minutes" przyznał, że amerykańskie służby są postawione w stan podwyższonej gotowości. - Miałem spotkania z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z FBI, by omówić, w jaki sposób zapobiec atakom samotnych wilków czy temu, co kiedyś działo się w synagogach, co zrobiono Żydom na ulicach. Dokładamy wszelkich starań, by do takich sytuacji nie doszło - podkreśla prezydent USA. Joe Biden ma rozważać w nadchodzących dniach wizytę w Izraelu - w geście solidarności. Niemieckie media donoszą, że we wtorek do Izraela przyleci kanclerz Niemiec.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS