Energetyka wiatrowa rozwija się w Unii Europejskiej. Jak na tym tle wypada Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Unia Europejska stara się przeprowadzać daleko idącą transformację energetyczną. Nie tylko dla ochrony klimatu, ale i dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego - poprzez uniezależnienie się od importu surowców. Efekty widać - w Danii już ponad połowa produkcji prądu pochodzi z elektrowni wiatrowych. W innych krajach te wskaźniki też są coraz wyższe. A jak na tym tle wypada Polska?

Wiatr jest czystym, darmowym i łatwo dostępnym odnawialnym źródłem energii. W 2030 roku może pomóc ograniczyć emisję dwutlenku węgla w Europie o 270 milionów ton - to równowartość rocznej emisji CO2 w Hiszpanii. Wiatr zaspokaja 16 procent unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Liderami w produkcji energii pochodzącej z wiatru są Dania, Portugalia, Niemcy i Hiszpania. Polska znajduje się mniej więcej w połowie zestawienia. W 2022 roku farmy wiatrowe w naszym kraju odpowiadały za produkcję 11 procent energii. - Jeżeli go zestawimy z łączną produkcją OZE, jej udziałem w produkcji elektrycznej, czyli około 20 procent, to zobaczymy, że wiatr odpowiada za około połowę naszej produkcji. Oczywiście, gdybyśmy nie wprowadzali restrykcji, teraz bylibyśmy w znacznie lepszej sytuacji - uważa Robert Tomaszewski, analityk do spraw gospodarczych i energetycznych, Polityka Insight.

Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?
Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przyszłość energetyki

Z roku na rok przybywa wiatraków w krajach Wspólnoty. Większość z nich instalowana jest na lądzie. W 2022 roku najwięcej z nich pojawiło się w Niemczech, Szwecji i Finlandii. W gronie liderów znalazła się też Polska. Co istotne - to efekt realizacji inwestycji, na które pozwolenia zostały wydane przed 2016 rokiem, czyli przed wejściem w życie tzw. ustawy odległościowej, która wykluczyła 98 procent terytorium Polski z inwestycji wiatrakowych na lądzie. - Ta reguła została zliberalizowana. Teraz mamy 700 metrów i to jest cały czas jednak zbyt wiele, żeby móc mówić o tym, że ten rodzaj technologii może się dalej rozwijać, a musimy go rozwijać, jeśli myślimy o tym, żeby wypełnić unijne cele w zakresie ograniczenia emisji - podkreśla Robert Tomaszewski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Minister Wójcik o wiatrakach: mogą szkodzić zdrowiu. Naukowcy: nie ma przekonujących dowodów

Energia wiatrowa zapewnia 300 tysięcy miejsc pracy w Europie, a do unijnego PKB wnosi 42 miliardy euro. Według WindEurope - rozwój energii wiatrowej popiera nawet 80 procent Europejczyków, którzy mieszkają w pobliżu farm wiatrowych.

Dziś źródła odnawialne odpowiadają za 39 procent produkcji energii w Unii Europejskiej. Unia chce, by do 2030 roku 42,5 procent energii pochodziło z OZE.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS