Energetyka wiatrowa rozwija się w Unii Europejskiej. Jak na tym tle wypada Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Unia Europejska stara się przeprowadzać daleko idącą transformację energetyczną. Nie tylko dla ochrony klimatu, ale i dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego - poprzez uniezależnienie się od importu surowców. Efekty widać - w Danii już ponad połowa produkcji prądu pochodzi z elektrowni wiatrowych. W innych krajach te wskaźniki też są coraz wyższe. A jak na tym tle wypada Polska?

Wiatr jest czystym, darmowym i łatwo dostępnym odnawialnym źródłem energii. W 2030 roku może pomóc ograniczyć emisję dwutlenku węgla w Europie o 270 milionów ton - to równowartość rocznej emisji CO2 w Hiszpanii. Wiatr zaspokaja 16 procent unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Liderami w produkcji energii pochodzącej z wiatru są Dania, Portugalia, Niemcy i Hiszpania. Polska znajduje się mniej więcej w połowie zestawienia. W 2022 roku farmy wiatrowe w naszym kraju odpowiadały za produkcję 11 procent energii. - Jeżeli go zestawimy z łączną produkcją OZE, jej udziałem w produkcji elektrycznej, czyli około 20 procent, to zobaczymy, że wiatr odpowiada za około połowę naszej produkcji. Oczywiście, gdybyśmy nie wprowadzali restrykcji, teraz bylibyśmy w znacznie lepszej sytuacji - uważa Robert Tomaszewski, analityk do spraw gospodarczych i energetycznych, Polityka Insight.

Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?
Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przyszłość energetyki

Z roku na rok przybywa wiatraków w krajach Wspólnoty. Większość z nich instalowana jest na lądzie. W 2022 roku najwięcej z nich pojawiło się w Niemczech, Szwecji i Finlandii. W gronie liderów znalazła się też Polska. Co istotne - to efekt realizacji inwestycji, na które pozwolenia zostały wydane przed 2016 rokiem, czyli przed wejściem w życie tzw. ustawy odległościowej, która wykluczyła 98 procent terytorium Polski z inwestycji wiatrakowych na lądzie. - Ta reguła została zliberalizowana. Teraz mamy 700 metrów i to jest cały czas jednak zbyt wiele, żeby móc mówić o tym, że ten rodzaj technologii może się dalej rozwijać, a musimy go rozwijać, jeśli myślimy o tym, żeby wypełnić unijne cele w zakresie ograniczenia emisji - podkreśla Robert Tomaszewski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Minister Wójcik o wiatrakach: mogą szkodzić zdrowiu. Naukowcy: nie ma przekonujących dowodów

Energia wiatrowa zapewnia 300 tysięcy miejsc pracy w Europie, a do unijnego PKB wnosi 42 miliardy euro. Według WindEurope - rozwój energii wiatrowej popiera nawet 80 procent Europejczyków, którzy mieszkają w pobliżu farm wiatrowych.

Dziś źródła odnawialne odpowiadają za 39 procent produkcji energii w Unii Europejskiej. Unia chce, by do 2030 roku 42,5 procent energii pochodziło z OZE.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS