Co dalej z KPO? Nowy rząd może mieć związane ręce, Komisja Europejska nie zmienia stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co dalej z unijnymi pieniędzmi? Nowy rząd może mieć związane ręce
Co dalej z unijnymi pieniędzmi? Nowy rząd może mieć związane ręce
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Co dalej z unijnymi pieniędzmi? Nowy rząd może mieć związane ręce Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wiele wskazuje na to, że władzę w Polsce przejmie dotychczasowa opozycja. Kiedy to nastąpi - nie wiadomo. Wiadomo za to, że wśród priorytetów nowej władzy będzie uruchomienie środków na Krajowy Plan Odbudowy. Co musi się stać, by do tego doszło?

Niemal 60 miliardów euro na KPO oraz 75 miliardów euro w ramach funduszy spójności - to wszystko środki, które do naszego kraju nie popłyną, dopóki nie nastąpią zmiany w polskim sądownictwie. W przypadku funduszu odbudowy polski rząd nie może wysłać nawet wniosku o pierwszą transzę, bo ta uzależniona jest od spełnienia warunków, do czego rząd Mateusza Morawieckiego sam się zobowiązał, ale do dziś tego nie zrealizował.

- Na stole jest plan przygotowany przez polskie władze, było wiele etapów negocjacji w ramach tego procesu i w tym momencie nic się nie zmienia w związku z wynikiem wyborów w Polsce - informuje Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

Tak zwane "superkamienie milowe", bez których żadne wypłaty nie ruszą, dotyczą zmian w regulacjach dotyczących systemu dyscyplinarnego polskich sędziów. Przed rokiem, gdy nowym ministrem do spraw europejskich został Szymon Szynkowski vel Sęk, jego zadaniem było wypracowanie takiej ustawy, która z jednej strony zyska akceptację Sejmu, a z drugiej pozwoli Komisji Europejskiej dać zielone światło dla wypłat z funduszu odbudowy. Po kilku tygodniach rozmów ustawa była gotowa, ale prezydent wysłał ją do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie utknęła na wiele miesięcy, a sędziowie pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej nawet nie są w stanie się zebrać, by zająć się sprawą. Tak jak Polska czeka na pieniądze, tak Bruksela czeka na ruch Warszawy.

- Mogę potwierdzić, że przekazaliśmy polskim władzom, że ta ustawa może rozwiązać problem, (...) ale teraz nie mamy innego wyboru, jak czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego - mówiła w lipcu Vera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Polska wciąż nie ma pieniędzy na KPO. Czeka na nas 270 miliardów złotych
Polska wciąż nie ma pieniędzy na KPO. Czeka na nas 270 miliardów złotychJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa ustawa może nie załatwić sprawy

Nowy rząd, nawet jeśli powstanie szybko, to nie ma instrumentów, by przyspieszyć prace skłóconego Trybunału. Pierwsza możliwość zmiany sędziów pojawi się dopiero w grudniu 2024 roku, gdy dobiegną końca kadencje trójki sędziów, w tym Julii Przyłębskiej.

Nowy Sejm może też ominąć problem, przygotowując nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która wypełni kamienie milowe, ale i ta ustawa trafi na biurko tego samego prezydenta, który ponownie może ją odesłać do tego samego Trybunału - i tak koło się zamyka.

Czytaj także: Samorządy czekają na środki na KPO. Ochrona zdrowia dostałaby prawie 20 miliardów złotych

O ile na środki z funduszy spójności można jeszcze poczekać, to sięgnięcie po wszystkie pieniądze z funduszu odbudowy staje się coraz mniej realne, bo z każdym miesiącem coraz trudniej zrealizować reformy i inwestycje przewidziane do 2026 roku, a które większość państw realizuje już od dwóch lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN