Chiny stawiają na projekt "Jeden pas i jedna droga", nawet jeśli muszą do niego dokładać

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oficjalnie to forum gospodarcze, ale tak naprawdę projekt polityczny. Chodzi o zorganizowane przez Chiny Forum Pasa i Szlaku. Impreza ma pomóc w realizacji niebywale ambitnego projektu, który postawiłby Chiny w samym centrum światowego handlu i pozwolił zrealizować mocarstwowe ambicje.

Prezydent Chin w typowej dla siebie, dość osobliwej poetyce zachęca świat do współpracy gospodarczej. - Wręczanie innym róż sprawi, że nasze ręce będą ładnie pachnieć. Pomaganie innym jest także pomaganiem sobie. Musimy traktować siebie nawzajem jak przyjaciół i partnerów, z wzajemnym szacunkiem i wsparciem - mówił Xi Jinping.

Jego słowa padły na odbywającym się w Pekinie Forum Pasa i Szlaku. To warta setki miliardów euro inicjatywa, która ma reaktywować dawny Jedwabny Szlak i rozbudować infrastrukturę łączącą Chiny ze światem. Projekt "Jeden pas i jedna droga" ma już 10 lat. Chiny nie rezygnują z niego, choć okazał się nieopłacalny dla Pekinu i dla krajów, które skusiły się na tanie chińskie kredyty.

- Z punktu widzenia Chińczyków największym problemem jest to, że zdali sobie sprawę, jak wielki dług wobec Chin mają kraje rozwijające się, które naprawdę będą miały trudności z jego spłatą - zwraca uwagę Raffaello Pantucci, analityk, School of International Studies w Singapurze.

Dziś okazuje się, że "Jeden pas i jedna droga" to przede wszystkim projekt polityczny, który ma rozwijać i umacniać wpływy Chin na całym świecie. W specjalnej analizie amerykańska redakcja Business Insidera ocenia, że "bogacenie się nie jest już kluczowym projektem Chin", a "jest nim władza". Dalej czytamy, że "priorytetem prezydenta Xi jest wydawanie pieniędzy na udział w wyścigu z Ameryką w obszarach technologii i bezpieczeństwa narodowego".

Oficjalne stanowisko Pekinu jest inne. - Konfrontacja ideologiczna, rywalizacja geopolityczna i podział świata na bloki nie są naszym wyborem - zapewniał Xi Jinping.

Podczas narastającej konfrontacji z Ameryką najważniejszym sojusznikiem Pekinu jest Moskwa. Dlatego na Forum Pasa i Szlaku nie mogło zabraknąć Władimira Putina. Rosyjski dyktator dopiero drugi raz od lutego 2022 roku wyjechał poza terytorium byłego ZSRR. - W obecnych trudnych warunkach szczególnie konieczna jest ścisła koordynacja polityki zagranicznej, co właśnie robimy - mówił rosyjski przywódca.

Walczą o wpływy na Bliskim Wschodzie

Chiny coraz mocniej rozpychają się łokciami na Bliskim Wschodzie. Kiedyś ich wpływy na tym obszarze były symboliczne. Zmieniły to wielomiliardowe inwestycje. Pekin próbuje marginalizować rolę Ameryki. Wzywa do zwołania specjalnej konferencji pokojowej. Na Bliskim Wschodzie działa specjalny wysłannik rządu Xi Jinpinga.

- Podstawową przyczyną konfliktu jest to, że dążenie do niepodległego państwa palestyńskiego nie zostało zrealizowane, Rozwiązaniem problemu jest ustanowienie i wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego, pokojowego współistnienia między Palestyną a Izraelem - informuje Zhai Jun, specjalny wysłannik chińskiego rządu na Bliski Wschód.

Czytaj także: Putin z "walizką nuklearną" w Pekinie. Słynny Czeget rzadko można zobaczyć publicznie

Chińczycy pomijają fakt, że wszelkie rozmowy pokojowe z Izraelem Hamas od dekad nazywa zdradą. Stanowisko Pekinu jest w zasadzie kopią narracji Kremla. - Atak na szpital w Gazie to katastrofa. Mam wielką nadzieję, że to sygnał, że należy jak najszybciej zakończyć ten konflikt - skomentował Władimir Putin.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba ocenił, że to Rosja stoi za palestyńskim Hamasem, a Putin zasługuje na "drugą Norymbergę".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS