Chiny stawiają na projekt "Jeden pas i jedna droga", nawet jeśli muszą do niego dokładać

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oficjalnie to forum gospodarcze, ale tak naprawdę projekt polityczny. Chodzi o zorganizowane przez Chiny Forum Pasa i Szlaku. Impreza ma pomóc w realizacji niebywale ambitnego projektu, który postawiłby Chiny w samym centrum światowego handlu i pozwolił zrealizować mocarstwowe ambicje.

Prezydent Chin w typowej dla siebie, dość osobliwej poetyce zachęca świat do współpracy gospodarczej. - Wręczanie innym róż sprawi, że nasze ręce będą ładnie pachnieć. Pomaganie innym jest także pomaganiem sobie. Musimy traktować siebie nawzajem jak przyjaciół i partnerów, z wzajemnym szacunkiem i wsparciem - mówił Xi Jinping.

Jego słowa padły na odbywającym się w Pekinie Forum Pasa i Szlaku. To warta setki miliardów euro inicjatywa, która ma reaktywować dawny Jedwabny Szlak i rozbudować infrastrukturę łączącą Chiny ze światem. Projekt "Jeden pas i jedna droga" ma już 10 lat. Chiny nie rezygnują z niego, choć okazał się nieopłacalny dla Pekinu i dla krajów, które skusiły się na tanie chińskie kredyty.

- Z punktu widzenia Chińczyków największym problemem jest to, że zdali sobie sprawę, jak wielki dług wobec Chin mają kraje rozwijające się, które naprawdę będą miały trudności z jego spłatą - zwraca uwagę Raffaello Pantucci, analityk, School of International Studies w Singapurze.

Dziś okazuje się, że "Jeden pas i jedna droga" to przede wszystkim projekt polityczny, który ma rozwijać i umacniać wpływy Chin na całym świecie. W specjalnej analizie amerykańska redakcja Business Insidera ocenia, że "bogacenie się nie jest już kluczowym projektem Chin", a "jest nim władza". Dalej czytamy, że "priorytetem prezydenta Xi jest wydawanie pieniędzy na udział w wyścigu z Ameryką w obszarach technologii i bezpieczeństwa narodowego".

Oficjalne stanowisko Pekinu jest inne. - Konfrontacja ideologiczna, rywalizacja geopolityczna i podział świata na bloki nie są naszym wyborem - zapewniał Xi Jinping.

Podczas narastającej konfrontacji z Ameryką najważniejszym sojusznikiem Pekinu jest Moskwa. Dlatego na Forum Pasa i Szlaku nie mogło zabraknąć Władimira Putina. Rosyjski dyktator dopiero drugi raz od lutego 2022 roku wyjechał poza terytorium byłego ZSRR. - W obecnych trudnych warunkach szczególnie konieczna jest ścisła koordynacja polityki zagranicznej, co właśnie robimy - mówił rosyjski przywódca.

Walczą o wpływy na Bliskim Wschodzie

Chiny coraz mocniej rozpychają się łokciami na Bliskim Wschodzie. Kiedyś ich wpływy na tym obszarze były symboliczne. Zmieniły to wielomiliardowe inwestycje. Pekin próbuje marginalizować rolę Ameryki. Wzywa do zwołania specjalnej konferencji pokojowej. Na Bliskim Wschodzie działa specjalny wysłannik rządu Xi Jinpinga.

- Podstawową przyczyną konfliktu jest to, że dążenie do niepodległego państwa palestyńskiego nie zostało zrealizowane, Rozwiązaniem problemu jest ustanowienie i wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego, pokojowego współistnienia między Palestyną a Izraelem - informuje Zhai Jun, specjalny wysłannik chińskiego rządu na Bliski Wschód.

Czytaj także: Putin z "walizką nuklearną" w Pekinie. Słynny Czeget rzadko można zobaczyć publicznie

Chińczycy pomijają fakt, że wszelkie rozmowy pokojowe z Izraelem Hamas od dekad nazywa zdradą. Stanowisko Pekinu jest w zasadzie kopią narracji Kremla. - Atak na szpital w Gazie to katastrofa. Mam wielką nadzieję, że to sygnał, że należy jak najszybciej zakończyć ten konflikt - skomentował Władimir Putin.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba ocenił, że to Rosja stoi za palestyńskim Hamasem, a Putin zasługuje na "drugą Norymbergę".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS