Chiny stawiają na projekt "Jeden pas i jedna droga", nawet jeśli muszą do niego dokładać

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oficjalnie to forum gospodarcze, ale tak naprawdę projekt polityczny. Chodzi o zorganizowane przez Chiny Forum Pasa i Szlaku. Impreza ma pomóc w realizacji niebywale ambitnego projektu, który postawiłby Chiny w samym centrum światowego handlu i pozwolił zrealizować mocarstwowe ambicje.

Prezydent Chin w typowej dla siebie, dość osobliwej poetyce zachęca świat do współpracy gospodarczej. - Wręczanie innym róż sprawi, że nasze ręce będą ładnie pachnieć. Pomaganie innym jest także pomaganiem sobie. Musimy traktować siebie nawzajem jak przyjaciół i partnerów, z wzajemnym szacunkiem i wsparciem - mówił Xi Jinping.

Jego słowa padły na odbywającym się w Pekinie Forum Pasa i Szlaku. To warta setki miliardów euro inicjatywa, która ma reaktywować dawny Jedwabny Szlak i rozbudować infrastrukturę łączącą Chiny ze światem. Projekt "Jeden pas i jedna droga" ma już 10 lat. Chiny nie rezygnują z niego, choć okazał się nieopłacalny dla Pekinu i dla krajów, które skusiły się na tanie chińskie kredyty.

- Z punktu widzenia Chińczyków największym problemem jest to, że zdali sobie sprawę, jak wielki dług wobec Chin mają kraje rozwijające się, które naprawdę będą miały trudności z jego spłatą - zwraca uwagę Raffaello Pantucci, analityk, School of International Studies w Singapurze.

Dziś okazuje się, że "Jeden pas i jedna droga" to przede wszystkim projekt polityczny, który ma rozwijać i umacniać wpływy Chin na całym świecie. W specjalnej analizie amerykańska redakcja Business Insidera ocenia, że "bogacenie się nie jest już kluczowym projektem Chin", a "jest nim władza". Dalej czytamy, że "priorytetem prezydenta Xi jest wydawanie pieniędzy na udział w wyścigu z Ameryką w obszarach technologii i bezpieczeństwa narodowego".

Oficjalne stanowisko Pekinu jest inne. - Konfrontacja ideologiczna, rywalizacja geopolityczna i podział świata na bloki nie są naszym wyborem - zapewniał Xi Jinping.

Podczas narastającej konfrontacji z Ameryką najważniejszym sojusznikiem Pekinu jest Moskwa. Dlatego na Forum Pasa i Szlaku nie mogło zabraknąć Władimira Putina. Rosyjski dyktator dopiero drugi raz od lutego 2022 roku wyjechał poza terytorium byłego ZSRR. - W obecnych trudnych warunkach szczególnie konieczna jest ścisła koordynacja polityki zagranicznej, co właśnie robimy - mówił rosyjski przywódca.

Walczą o wpływy na Bliskim Wschodzie

Chiny coraz mocniej rozpychają się łokciami na Bliskim Wschodzie. Kiedyś ich wpływy na tym obszarze były symboliczne. Zmieniły to wielomiliardowe inwestycje. Pekin próbuje marginalizować rolę Ameryki. Wzywa do zwołania specjalnej konferencji pokojowej. Na Bliskim Wschodzie działa specjalny wysłannik rządu Xi Jinpinga.

- Podstawową przyczyną konfliktu jest to, że dążenie do niepodległego państwa palestyńskiego nie zostało zrealizowane, Rozwiązaniem problemu jest ustanowienie i wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego, pokojowego współistnienia między Palestyną a Izraelem - informuje Zhai Jun, specjalny wysłannik chińskiego rządu na Bliski Wschód.

Czytaj także: Putin z "walizką nuklearną" w Pekinie. Słynny Czeget rzadko można zobaczyć publicznie

Chińczycy pomijają fakt, że wszelkie rozmowy pokojowe z Izraelem Hamas od dekad nazywa zdradą. Stanowisko Pekinu jest w zasadzie kopią narracji Kremla. - Atak na szpital w Gazie to katastrofa. Mam wielką nadzieję, że to sygnał, że należy jak najszybciej zakończyć ten konflikt - skomentował Władimir Putin.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba ocenił, że to Rosja stoi za palestyńskim Hamasem, a Putin zasługuje na "drugą Norymbergę".

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS