Chiny stawiają na projekt "Jeden pas i jedna droga", nawet jeśli muszą do niego dokładać

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oficjalnie to forum gospodarcze, ale tak naprawdę projekt polityczny. Chodzi o zorganizowane przez Chiny Forum Pasa i Szlaku. Impreza ma pomóc w realizacji niebywale ambitnego projektu, który postawiłby Chiny w samym centrum światowego handlu i pozwolił zrealizować mocarstwowe ambicje.

Prezydent Chin w typowej dla siebie, dość osobliwej poetyce zachęca świat do współpracy gospodarczej. - Wręczanie innym róż sprawi, że nasze ręce będą ładnie pachnieć. Pomaganie innym jest także pomaganiem sobie. Musimy traktować siebie nawzajem jak przyjaciół i partnerów, z wzajemnym szacunkiem i wsparciem - mówił Xi Jinping.

Jego słowa padły na odbywającym się w Pekinie Forum Pasa i Szlaku. To warta setki miliardów euro inicjatywa, która ma reaktywować dawny Jedwabny Szlak i rozbudować infrastrukturę łączącą Chiny ze światem. Projekt "Jeden pas i jedna droga" ma już 10 lat. Chiny nie rezygnują z niego, choć okazał się nieopłacalny dla Pekinu i dla krajów, które skusiły się na tanie chińskie kredyty.

- Z punktu widzenia Chińczyków największym problemem jest to, że zdali sobie sprawę, jak wielki dług wobec Chin mają kraje rozwijające się, które naprawdę będą miały trudności z jego spłatą - zwraca uwagę Raffaello Pantucci, analityk, School of International Studies w Singapurze.

Dziś okazuje się, że "Jeden pas i jedna droga" to przede wszystkim projekt polityczny, który ma rozwijać i umacniać wpływy Chin na całym świecie. W specjalnej analizie amerykańska redakcja Business Insidera ocenia, że "bogacenie się nie jest już kluczowym projektem Chin", a "jest nim władza". Dalej czytamy, że "priorytetem prezydenta Xi jest wydawanie pieniędzy na udział w wyścigu z Ameryką w obszarach technologii i bezpieczeństwa narodowego".

Oficjalne stanowisko Pekinu jest inne. - Konfrontacja ideologiczna, rywalizacja geopolityczna i podział świata na bloki nie są naszym wyborem - zapewniał Xi Jinping.

Podczas narastającej konfrontacji z Ameryką najważniejszym sojusznikiem Pekinu jest Moskwa. Dlatego na Forum Pasa i Szlaku nie mogło zabraknąć Władimira Putina. Rosyjski dyktator dopiero drugi raz od lutego 2022 roku wyjechał poza terytorium byłego ZSRR. - W obecnych trudnych warunkach szczególnie konieczna jest ścisła koordynacja polityki zagranicznej, co właśnie robimy - mówił rosyjski przywódca.

Walczą o wpływy na Bliskim Wschodzie

Chiny coraz mocniej rozpychają się łokciami na Bliskim Wschodzie. Kiedyś ich wpływy na tym obszarze były symboliczne. Zmieniły to wielomiliardowe inwestycje. Pekin próbuje marginalizować rolę Ameryki. Wzywa do zwołania specjalnej konferencji pokojowej. Na Bliskim Wschodzie działa specjalny wysłannik rządu Xi Jinpinga.

- Podstawową przyczyną konfliktu jest to, że dążenie do niepodległego państwa palestyńskiego nie zostało zrealizowane, Rozwiązaniem problemu jest ustanowienie i wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego, pokojowego współistnienia między Palestyną a Izraelem - informuje Zhai Jun, specjalny wysłannik chińskiego rządu na Bliski Wschód.

Czytaj także: Putin z "walizką nuklearną" w Pekinie. Słynny Czeget rzadko można zobaczyć publicznie

Chińczycy pomijają fakt, że wszelkie rozmowy pokojowe z Izraelem Hamas od dekad nazywa zdradą. Stanowisko Pekinu jest w zasadzie kopią narracji Kremla. - Atak na szpital w Gazie to katastrofa. Mam wielką nadzieję, że to sygnał, że należy jak najszybciej zakończyć ten konflikt - skomentował Władimir Putin.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba ocenił, że to Rosja stoi za palestyńskim Hamasem, a Putin zasługuje na "drugą Norymbergę".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS