Zagraniczne media komentują polskie wybory. "Można było niemal usłyszeć westchnienie ulgi w europejskich stolicach"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To świetna wiadomośc dla Unii Europejskiej - piszą jedni. W prawie całej Europie - poza Węgrami - słychać było ulgę - piszą drudzy. Tak wynik polskich wyborów komentują europejskie media. Zwycięstwo dotychczasowej opozycji uznawane jest za tym bardziej imponujące, że ziściło się mimo państwowej propagandy, która "przebija wszystko to, co mógłby wymyślić Orwell".

"Dziękujemy, Polsko, za okazanie wiary w wartości Unii Europejskiej" - takim tytułem brytyjski "The Guardian" gratuluje Polakom wyniku wyborów i otwarcie ocenia, że to poruszający moment zarówno dla Polski, jak i Europy. "O dziwo, pomimo nieustającej propagandy ze strony państwowej telewizji, przewyższającej wszystko, co George Orwell mógł sobie wyobrazić, Polacy - zwłaszcza młodzi i kobiety - zmobilizowali się, by powiedzieć "nie" - pisze "The Guardian". Dziennikarze "Guardiana" przyznają, że brytyjska prawica stara się iść tą samą drogą, co Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik polskich wyborów wyraźnie pokazał, że demokratyczne społeczeństwa nie chcą autorytarnych rządów.

O demontażu stronniczej i nietolerancyjnej polityki, jaka dominowała w Polsce w ostatnich latach, pisze też "Financial Times" podkreślając, że nowy rząd będzie musiał wykonać ciężką pracę, by cofnąć rozpoczęte przez PiS autokratyczne procesy. "Można było niemal usłyszeć westchnienie ulgi w europejskich stolicach (z wyjątkiem Budapesztu), gdy pojawił się wynik polskich wyborów. Mimo to zadanie nie zostało jeszcze ukończone. (...) Ze względu na rolę prezydenta Dudy i fakt, że PiS obsadził sądy swoimi ludźmi, proces ten nie będzie prosty" - wyjaśnia "Financial Times".

Kobosko: musimy dostać odpowiedzi na te pytania, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy niezwykle poważna
Kobosko: musimy dostać odpowiedzi na te pytania, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy niezwykle poważnaTVN24

"Powód do świętowania"

Przez ostatnie kilka lat populistyczny rząd w Warszawie słynął z demonizowania Unii Europejskiej i jej zasad - dodaje "Time", kolejny brytyjski magazyn, który pisze o zachwycie Brukseli rezultatem polskiego wyborczego pojedynku, a wtórują mu inne europejskie media. "Unijni liderzy mają powód do świętowania w tym tygodniu - a przynajmniej większość z nich. Prawicowo-nacjonalistyczny rząd w Polsce, wieloletnia zmora Brukseli, który wielokrotnie antagonizował i frustrował przywódców UE w kwestii podstawowych swobód demokratycznych, zostanie wkrótce usunięta z politycznej szachownicy" - donosi Euronews. Polska "powstając przeciwko autorytaryzmowi, zmienia obraz całej Europy" - krótko i dosadnie ocenia "The Washington Post".

CZYTAJ TEŻ: Polonia pobiła rekordy frekwencji w wyborach parlamentarnych

"Polscy wyborcy oddali decydujący głos we właściwym kierunku, co stanowi inspirującą demonstrację tego, że ludzkie pragnienie wolności nie jest łatwe do stłumienia. Teraz zadanie polega na uczynieniu tego kraju i jego sąsiadów, którym tak długo brakowało wolności, bastionem demokratycznej odporności" - tłumaczy "The Washington Post". Zachód powinien wyciągnąć wnioski z polskiego głosowania. Wyborcy chcą kompetencji, a nie prawicowo-populistycznego ryczenia - podsumowują media niemieckie, a "Die Welt" dodaje, że "Polska, nawet rządzona przez prawicowych populistów, nie jest autokracją". "PiS wykorzystał państwowe media i fundusze, by wpłynąć na wyborców(...) Ale demokracja zadziałała" - donosi "Die Welt".

Wybory parlamentarne w liczbach
Wybory parlamentarne w liczbachTVN24

"Wzór dla Europy"

PiS popełnił dramatyczny błąd w obliczeniach - wskazuje niemieckie radio publiczne i jednocześnie ocenia, że Polska jest wzorem dla Europy, choć zaskoczyła nie tylko wspólnotę, ale prawdopodobnie też samą siebie. "Te wybory były demokratyczną i europejską sensacją oraz lekcją, która powinna wyjść i poza Polskę (...) Po pierwsze dlatego, że z nowym polskim rządem Europa prawdopodobnie stanie się znacznie bardziej zdolna do działania" - pisze portal deutschlandfunk.de.

CZYTAJ TEŻ: Rynki pozytywnie zareagowały na wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce

Media hiszpańskie skupiają się na rekordowej frekwencji w polskich wyborach, za którą należy podziękować m.in. kobietom. "Kobiety znowu wyszły na ulice, tym razem udając się do urn wyborczych, by powiedzieć "dość". I udało im się. Bezprecedensowa mobilizacja kobiet w polskich wyborach była decydująca dla zwycięstwa liberalnego bloku opozycyjnego, który ma teraz większość potrzebną do utworzenia rządu" - podkreśla "El País". "To nie jest kraj dla starych ludzi" - dodaje Euronews i wskazuje, że gratulacje - oprócz kobiet - należą się też młodym wyborcom, którzy pomogli przechylić szalę zwycięstwa na korzyść opozycji.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS