Zagraniczne media komentują polskie wybory. "Można było niemal usłyszeć westchnienie ulgi w europejskich stolicach"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To świetna wiadomośc dla Unii Europejskiej - piszą jedni. W prawie całej Europie - poza Węgrami - słychać było ulgę - piszą drudzy. Tak wynik polskich wyborów komentują europejskie media. Zwycięstwo dotychczasowej opozycji uznawane jest za tym bardziej imponujące, że ziściło się mimo państwowej propagandy, która "przebija wszystko to, co mógłby wymyślić Orwell".

"Dziękujemy, Polsko, za okazanie wiary w wartości Unii Europejskiej" - takim tytułem brytyjski "The Guardian" gratuluje Polakom wyniku wyborów i otwarcie ocenia, że to poruszający moment zarówno dla Polski, jak i Europy. "O dziwo, pomimo nieustającej propagandy ze strony państwowej telewizji, przewyższającej wszystko, co George Orwell mógł sobie wyobrazić, Polacy - zwłaszcza młodzi i kobiety - zmobilizowali się, by powiedzieć "nie" - pisze "The Guardian". Dziennikarze "Guardiana" przyznają, że brytyjska prawica stara się iść tą samą drogą, co Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik polskich wyborów wyraźnie pokazał, że demokratyczne społeczeństwa nie chcą autorytarnych rządów.

O demontażu stronniczej i nietolerancyjnej polityki, jaka dominowała w Polsce w ostatnich latach, pisze też "Financial Times" podkreślając, że nowy rząd będzie musiał wykonać ciężką pracę, by cofnąć rozpoczęte przez PiS autokratyczne procesy. "Można było niemal usłyszeć westchnienie ulgi w europejskich stolicach (z wyjątkiem Budapesztu), gdy pojawił się wynik polskich wyborów. Mimo to zadanie nie zostało jeszcze ukończone. (...) Ze względu na rolę prezydenta Dudy i fakt, że PiS obsadził sądy swoimi ludźmi, proces ten nie będzie prosty" - wyjaśnia "Financial Times".

Kobosko: musimy dostać odpowiedzi na te pytania, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy niezwykle poważna
Kobosko: musimy dostać odpowiedzi na te pytania, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy niezwykle poważnaTVN24

"Powód do świętowania"

Przez ostatnie kilka lat populistyczny rząd w Warszawie słynął z demonizowania Unii Europejskiej i jej zasad - dodaje "Time", kolejny brytyjski magazyn, który pisze o zachwycie Brukseli rezultatem polskiego wyborczego pojedynku, a wtórują mu inne europejskie media. "Unijni liderzy mają powód do świętowania w tym tygodniu - a przynajmniej większość z nich. Prawicowo-nacjonalistyczny rząd w Polsce, wieloletnia zmora Brukseli, który wielokrotnie antagonizował i frustrował przywódców UE w kwestii podstawowych swobód demokratycznych, zostanie wkrótce usunięta z politycznej szachownicy" - donosi Euronews. Polska "powstając przeciwko autorytaryzmowi, zmienia obraz całej Europy" - krótko i dosadnie ocenia "The Washington Post".

CZYTAJ TEŻ: Polonia pobiła rekordy frekwencji w wyborach parlamentarnych

"Polscy wyborcy oddali decydujący głos we właściwym kierunku, co stanowi inspirującą demonstrację tego, że ludzkie pragnienie wolności nie jest łatwe do stłumienia. Teraz zadanie polega na uczynieniu tego kraju i jego sąsiadów, którym tak długo brakowało wolności, bastionem demokratycznej odporności" - tłumaczy "The Washington Post". Zachód powinien wyciągnąć wnioski z polskiego głosowania. Wyborcy chcą kompetencji, a nie prawicowo-populistycznego ryczenia - podsumowują media niemieckie, a "Die Welt" dodaje, że "Polska, nawet rządzona przez prawicowych populistów, nie jest autokracją". "PiS wykorzystał państwowe media i fundusze, by wpłynąć na wyborców(...) Ale demokracja zadziałała" - donosi "Die Welt".

Wybory parlamentarne w liczbach
Wybory parlamentarne w liczbachTVN24

"Wzór dla Europy"

PiS popełnił dramatyczny błąd w obliczeniach - wskazuje niemieckie radio publiczne i jednocześnie ocenia, że Polska jest wzorem dla Europy, choć zaskoczyła nie tylko wspólnotę, ale prawdopodobnie też samą siebie. "Te wybory były demokratyczną i europejską sensacją oraz lekcją, która powinna wyjść i poza Polskę (...) Po pierwsze dlatego, że z nowym polskim rządem Europa prawdopodobnie stanie się znacznie bardziej zdolna do działania" - pisze portal deutschlandfunk.de.

CZYTAJ TEŻ: Rynki pozytywnie zareagowały na wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce

Media hiszpańskie skupiają się na rekordowej frekwencji w polskich wyborach, za którą należy podziękować m.in. kobietom. "Kobiety znowu wyszły na ulice, tym razem udając się do urn wyborczych, by powiedzieć "dość". I udało im się. Bezprecedensowa mobilizacja kobiet w polskich wyborach była decydująca dla zwycięstwa liberalnego bloku opozycyjnego, który ma teraz większość potrzebną do utworzenia rządu" - podkreśla "El País". "To nie jest kraj dla starych ludzi" - dodaje Euronews i wskazuje, że gratulacje - oprócz kobiet - należą się też młodym wyborcom, którzy pomogli przechylić szalę zwycięstwa na korzyść opozycji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS