Zagraniczne media komentują polskie wybory. "Można było niemal usłyszeć westchnienie ulgi w europejskich stolicach"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To świetna wiadomośc dla Unii Europejskiej - piszą jedni. W prawie całej Europie - poza Węgrami - słychać było ulgę - piszą drudzy. Tak wynik polskich wyborów komentują europejskie media. Zwycięstwo dotychczasowej opozycji uznawane jest za tym bardziej imponujące, że ziściło się mimo państwowej propagandy, która "przebija wszystko to, co mógłby wymyślić Orwell".

"Dziękujemy, Polsko, za okazanie wiary w wartości Unii Europejskiej" - takim tytułem brytyjski "The Guardian" gratuluje Polakom wyniku wyborów i otwarcie ocenia, że to poruszający moment zarówno dla Polski, jak i Europy. "O dziwo, pomimo nieustającej propagandy ze strony państwowej telewizji, przewyższającej wszystko, co George Orwell mógł sobie wyobrazić, Polacy - zwłaszcza młodzi i kobiety - zmobilizowali się, by powiedzieć "nie" - pisze "The Guardian". Dziennikarze "Guardiana" przyznają, że brytyjska prawica stara się iść tą samą drogą, co Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik polskich wyborów wyraźnie pokazał, że demokratyczne społeczeństwa nie chcą autorytarnych rządów.

O demontażu stronniczej i nietolerancyjnej polityki, jaka dominowała w Polsce w ostatnich latach, pisze też "Financial Times" podkreślając, że nowy rząd będzie musiał wykonać ciężką pracę, by cofnąć rozpoczęte przez PiS autokratyczne procesy. "Można było niemal usłyszeć westchnienie ulgi w europejskich stolicach (z wyjątkiem Budapesztu), gdy pojawił się wynik polskich wyborów. Mimo to zadanie nie zostało jeszcze ukończone. (...) Ze względu na rolę prezydenta Dudy i fakt, że PiS obsadził sądy swoimi ludźmi, proces ten nie będzie prosty" - wyjaśnia "Financial Times".

Kobosko: musimy dostać odpowiedzi na te pytania, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy niezwykle poważna
Kobosko: musimy dostać odpowiedzi na te pytania, żeby wiedzieć, czy sytuacja była poważna, czy niezwykle poważnaTVN24

"Powód do świętowania"

Przez ostatnie kilka lat populistyczny rząd w Warszawie słynął z demonizowania Unii Europejskiej i jej zasad - dodaje "Time", kolejny brytyjski magazyn, który pisze o zachwycie Brukseli rezultatem polskiego wyborczego pojedynku, a wtórują mu inne europejskie media. "Unijni liderzy mają powód do świętowania w tym tygodniu - a przynajmniej większość z nich. Prawicowo-nacjonalistyczny rząd w Polsce, wieloletnia zmora Brukseli, który wielokrotnie antagonizował i frustrował przywódców UE w kwestii podstawowych swobód demokratycznych, zostanie wkrótce usunięta z politycznej szachownicy" - donosi Euronews. Polska "powstając przeciwko autorytaryzmowi, zmienia obraz całej Europy" - krótko i dosadnie ocenia "The Washington Post".

CZYTAJ TEŻ: Polonia pobiła rekordy frekwencji w wyborach parlamentarnych

"Polscy wyborcy oddali decydujący głos we właściwym kierunku, co stanowi inspirującą demonstrację tego, że ludzkie pragnienie wolności nie jest łatwe do stłumienia. Teraz zadanie polega na uczynieniu tego kraju i jego sąsiadów, którym tak długo brakowało wolności, bastionem demokratycznej odporności" - tłumaczy "The Washington Post". Zachód powinien wyciągnąć wnioski z polskiego głosowania. Wyborcy chcą kompetencji, a nie prawicowo-populistycznego ryczenia - podsumowują media niemieckie, a "Die Welt" dodaje, że "Polska, nawet rządzona przez prawicowych populistów, nie jest autokracją". "PiS wykorzystał państwowe media i fundusze, by wpłynąć na wyborców(...) Ale demokracja zadziałała" - donosi "Die Welt".

Wybory parlamentarne w liczbach
Wybory parlamentarne w liczbachTVN24

"Wzór dla Europy"

PiS popełnił dramatyczny błąd w obliczeniach - wskazuje niemieckie radio publiczne i jednocześnie ocenia, że Polska jest wzorem dla Europy, choć zaskoczyła nie tylko wspólnotę, ale prawdopodobnie też samą siebie. "Te wybory były demokratyczną i europejską sensacją oraz lekcją, która powinna wyjść i poza Polskę (...) Po pierwsze dlatego, że z nowym polskim rządem Europa prawdopodobnie stanie się znacznie bardziej zdolna do działania" - pisze portal deutschlandfunk.de.

CZYTAJ TEŻ: Rynki pozytywnie zareagowały na wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce

Media hiszpańskie skupiają się na rekordowej frekwencji w polskich wyborach, za którą należy podziękować m.in. kobietom. "Kobiety znowu wyszły na ulice, tym razem udając się do urn wyborczych, by powiedzieć "dość". I udało im się. Bezprecedensowa mobilizacja kobiet w polskich wyborach była decydująca dla zwycięstwa liberalnego bloku opozycyjnego, który ma teraz większość potrzebną do utworzenia rządu" - podkreśla "El País". "To nie jest kraj dla starych ludzi" - dodaje Euronews i wskazuje, że gratulacje - oprócz kobiet - należą się też młodym wyborcom, którzy pomogli przechylić szalę zwycięstwa na korzyść opozycji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS