Dziennikarz CNN wśród setek tysięcy uciekających z Gazy. "Dokąd? Gdzie ja mam iść?"


Wzrasta liczba ofiar śmiertelnych działań wojennych w Strefie Gazy. Przed ostrzałem ze swoich domów muszą uciekać kolejne osoby. Wśród nich jest palestyński dziennikarz telewizji CNN, który w swoich nagraniach opowiada o wyzwaniach i niebezpieczeństwie, z jakimi mierzy się cała jego rodzina.

Ibrahim Dahman jest dziennikarzem CNN. Przez lata opisywał historię mieszkańców Gazy. - Nigdy nie myślałem, że stanę się częścią tych opowieści - mówi mężczyzna. Dziennikarz swoją ewakuację relacjonuje na nagraniach. Informuje na nich, że "w zeszłym tygodniu był w Gazie, kiedy kazano mu się ewakuować". - Ale dokąd? Gdzie ja mam iść? - pyta mężczyzna i dodaje, że tam jest jego dom, rodzina i całe życie. - Podobnie jak wielu ludzi tu, nie mam miejsca, do którego mógłbym pójść - podkreśla.

Z jego wideopamiętnika możemy dowiedzieć się, że z rodziną dotarł do pobliskiego hotelu. Jak relacjonował, byli tam dziennikarze, rodziny i ludzie samotni. - Jesteśmy teraz wśród innych wysiedlonych, wśród miliona stu tysięcy tych, którym nakazano ewakuację z północnej Gazy - zwraca uwagę na nagraniu.

Syn dziennikarza po dotarciu do hotelu zapytał go, czy terroryści atakują hotele. Ojciec zapewnił go, że nie, jednak w dogranym klipie dodał, iż "podświadomie wie, że żaden budynek nie jest bezpieczny". Jak dalej wynika z jego relacji, rodzina znalazła się w pokoju hotelowym, skąd obserwowała naloty, ale odgłosy eksplozji nie pozwalały im zasnąć w nocy.

"To tylko kwestia czasu, kiedy znowu będziemy musieli uciekać"

Dahman w swoim wideopamiętniku relacjonuje, że trzeciego dnia ich ucieczki w pobliski budynek trafiła rakieta. W wyniku eksplozji został ranny kuzyn jego ojca, ale na szczęście doznał jedynie lekkich obrażeń. Dziennikarz wraz z rodziną postanowił się wydostać z hotelu i pojechać na południe do miasta Chan Junus. - Kilka chwil po tym, jak opuściliśmy hotel, kolejna rakieta poważnie uszkodziła okoliczne zabudowania - opowiada.

Dahman i jego rodzina są już w Chan Junus, gdzie nadal są naloty, ale - jak podkreśla dziennikarz - jest tam bezpieczniej. Ma jednak obawy, że to tylko chwilowe. - To tylko kwestia czasu, kiedy znowu będziemy musieli uciekać. Mam nadzieję, że pewnego dnia będziemy mogli wrócić do domu - mówi na nagraniu.

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS