Dlaczego Izrael nie zapobiegł atakowi Hamasu? "Musimy się dowiedzieć, jak to się stało"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od kilkudziesięciu godzin Izrael i świat zadają sobie jedno pytanie: jakim cudem nie udało się zapobiec temu atakowi? Izraelski wywiad ma reputację jednego z najlepszych na świecie. Teraz dopuścił się być może największego przeoczenia i zaniedbania w swojej historii. Są też ogromne pretensje do władz cywilnych - tak bardzo zajętych w ostatnich miesiącach bieżącą polityką wewnętrzną.

Byli nieprzygotowani, nie mieli żadnych przecieków. - Muszę przyznać, że byliśmy zaskoczeni. Musimy się dowiedzieć, jak to się stało. Generalnie w historii wojskowości zawsze zdarzają się wielkie niespodzianki, jak Pearl Harbor, operacja "Barbarossa", wojna Jom Kippur - mówi Naftali Bennett, były premier Izraela.

Wiele osób zadaje sobie te same pytania: jak to możliwe, że izraelski wywiad - uchodzący za jeden z najlepszych na świecie - i izraelska armia, która przez dziesięciolecia stała się potęgą technologiczną, dały się - mówiąc wprost - ograć. Jak terrorystom z jednej z najbiedniejszych enklaw świata udało się przeprowadzić tak niszczycielski atak? Jak rząd w Tel Awiwie mógł przeoczyć to, co dzieje się w malutkiej Strefie Gazy - powierzchniowo mniejszej od Warszawy?

- Niestety ta operacja Hamasu zakończyła się sukcesem. Była dobrze skoordynowana. Utrzymali to w tajemnicy, nic o tym nie wiedzieliśmy i to pomimo tego, że działa tam nasz znakomity wywiad, który w poprzednich latach nie zawodził - przyznaje Efraim Halevy, były szef Mosadu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Reporterka musiała ukryć się w rowie, transmisji na żywo w pobliżu Strefy Gazy nie przerwano

Odkąd w 2005 roku Izrael wycofał się z Gazy, wydano miliardy dolarów na uszczelnianie granicy. Przy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi utworzono też system obrony powietrznej określany Żelazną Kopułą. Stale rozbudowywano też inteligentne systemy zabezpieczeń. Być może na tym za bardzo polegano - to jedna z hipotez cytowanego przez agencję AP byłego izraelskiego generała. "Amir Avivi, emerytowany izraelski generał, powiedział, że bez przyczółku w Gazie izraelskie służby bezpieczeństwa w celu zdobywania informacji wywiadowczych w coraz większym stopniu polegają na technologiach. Stwierdził, że bojownicy znaleźli sposoby na obchodzenie metod gromadzenia danych wywiadowczych, co daje Izraelowi niepełny obraz ich zamiarów" - podaje AP.

Przyczyny porażki wywiadowczej

Elementów, które mogły przyczynić się do tego, co wydarzyło się w sobotę, jest co najmniej kilka. Z pewnością nie bez znaczenia są wydarzenia ostatnich miesięcy, czyli wewnętrzny konflikt o forsowane przez rząd premiera Netanjahu zmiany w sądownictwie, co wywołało potężne protesty obywateli w obronie praworządności. - Pytanie pojawia się takie, czy oni naprawdę nie zauważyli tego, co się dzieje, czy też po prostu na pewnym poziomie zdecydowano nie zwracać na to uwagi, bo rząd zajęty był przede wszystkim tłumieniem protestów swoich obywateli trwających miesiącami - mówi Agnieszka Miszewska, była ambasador RP w Izraelu.

- Nie mamy co się łudzić, że nie było wiadomo, że rząd tego nie wiedział. Rząd bardzo dobrze wiedział. Jednak od około roku, niecałego roku, jest pogrążony w konflikcie z własnym społeczeństwem, ale także z własnymi służbami militarnymi, ze służbami wywiadowczymi - dodaje Karolina Zbytniewska, redaktor naczelna euroactiv.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jego żonę i córki porwali bojownicy Hamasu. "Nie krzywdźcie ich, weźcie mnie w zamian"

Zdaniem ekspertów - rząd skupiony był też na kryzysach na Zachodnim Brzegu. - Skoncentrowany był na tych kryzysach, mikrokryzysach izraelsko-palestyńskch, więc uwaga była gdzieś indziej skupiona, a ten odcinek Strefy Gazy, czyli południowy, był na takim minimalnym podglądzie - twierdzi doktor Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Być może izraelskie wojsko czuło się też zbyt pewnie, nie doceniło determinacji przeciwnika, zlekceważyło go, uznając zagrożenie za mało znaczące. - To będzie ten psychologiczny czynnik, który będzie wskazywany jako jedna z przyczyn porażki wywiadowczej - podkreśla doktor habilitowany Łukasz Fyderek, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ten sposób, pod nosem służb, setki, jak nie tysiące bojowników Hamasu od miesięcy przygotowywały się do wojny. Porażka ta jeszcze długo może przynosić katastrofalne skutki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS